Servis filtresi ile dışarıdan alınan filtre farkı ..

Orjinal ve yan sanayi arasında o kadar da bir fiyat farkı yok
Genel olarak yılda bir degsıriliyor şahsen ben öyle degsıtırıyorum
Her zaman orjınal taraftarıyım ve mutlaka arada çok fark var bence

Ben eskisi gibi düşünmüyorum...
artık piyasada o kadar çok sahte ürün varki kimin ürünü orjinal belli değil...
şuanki dönemde milyonluk araçlara biniyoruz ve filtre konusunda servisten almıyoruz ben şahsen servisten başka yerden almayı düşünmüyorum en azından servis üçbeş fazla olsun....
hava polen yağ filtesi bence servisten alınmalı....
Aynen katılıyorum. Binilen araç mıiyonluk ama 100/300 ytl nin pesıne düşüyoruz

Servise sorduğumda Mann fp26009'un firmaya ürettiği filtrenin stoklarda olmadığını öğrendim.
Bu sebeple dışarıdan aldığınız yeni Mann fp26009 orijinalliği nereden anlaşılır. Diğer bir ifadeyle sahte ile arasında bariz belirlenebilir kısım neresidir?
1704369422424-01-jpeg.71970
1704369501114-01-jpeg.71971

(Sağdaki kutu ve poşetsiz olanı daha önce kullandım. Yeni gelen ambalaj resim oranı ve filtre baskı üzerinde orantısızlık olduğu için güncelleme olmuş olabilir mi diye sormak istedim)
Yakın zamanda almış olan varsa ve kutusu duruyorsa paylaşabilir mi?
Teşekkür ederim.
Sayfa değiştiği için tekrar alıntı yaptım.
Yukarıdaki açıkladığım çerçevede yakın zamanda satın alıp orijinal olduğunu belirtecek bir işaret var mıdır?

Servise sorduğumda Mann fp26009'un firmaya ürettiği filtrenin stoklarda olmadığını öğrendim.
Bu sebeple dışarıdan aldığınız yeni Mann fp26009 orijinalliği nereden anlaşılır. Diğer bir ifadeyle sahte ile arasında bariz belirlenebilir kısım neresidir?
Ekli dosyayı görüntüle 71970Ekli dosyayı görüntüle 71971
(Sağdaki kutu ve poşetsiz olanı daha önce kullandım. Yeni gelen ambalaj resim oranı ve filtre baskı üzerinde orantısızlık olduğu için güncelleme olmuş olabilir mi diye sormak istedim)
Yakın zamanda almış olan varsa ve kutusu duruyorsa paylaşabilir mi?
Teşekkür ederim.
Kutu hakkında ;
Orjinal olduğuna emin olduğunuz kutu ile diğer kutuyu ışık altında ve gün ışığı altında küçük hareketlerde ışığın farklı yere yansımasını sağlayıp, kutuların üzerindeki resimleri, baskıları kontrol ediniz,

Baskı tip resimlerde işaretlediğim alanlardaki baskılarda farklı bir (print tekniği) kullanılıyor, bu tip print baskılar hemen fark ediliyor,

Filtrenin poşetinde (beyaz renk üçgen şeklinde geri-dönüşüm logoları bulunuyor), el ile temasta poşetin kalitesi bir fikir verecektir,

Bir de yanlış hatırlamıyorsam orjinalinde poşeti ışık altında inceleyince, poşetin yüzeyinde (çok çok küçük nokta şeklinde) izler oluyor (bundan emin değilim, ya servis malı polen filtresinin poşetinde yada oem mann filtrenin poşetinde bu küçük noktasal izler oluyordu, hangisinde tam hatırlıyamadım),

En önemlisi; filtreleri “hassas terazi” ile ağırlıklarını ölçerek sağlıklı bir sonuç elde etmek mümkündür,

Sayfa değiştiği için tekrar alıntı yaptım.
Yukarıdaki açıkladığım çerçevede yakın zamanda satın alıp orijinal olduğunu belirtecek bir işaret var mıdır?
Aklıma şu geldi;
hassas teraziyle ağırlık ölçüp kıyaslaması bir bilgi verir belki

@forzaGilles görsel için teşekkür ederim.
Benim eklediğimde sağdaki görsel ile sizin kutu ile aynı. Yeni aldığımda soldaki kutuda direksiyon kutunun sonunda görünüyor. Bir de kutu içinden önceki aldığımda kaliteli baskı tanıtıcı broşür de vardı. Son aldığımda yok. Ağırlık ölçmedim. Çünkü biri kullanılmış diğeri kullanılmamış olduğundan fark olacaktı. Böylece iade etmiş bulundum.

Orijinal lao 888 alınabilecek satıcı biliyor musunuz?

@forzaGilles görsel için teşekkür ederim.
Benim eklediğimde sağdaki görsel ile sizin kutu ile aynı. Yeni aldığımda soldaki kutuda direksiyon kutunun sonunda görünüyor. Bir de kutu içinden önceki aldığımda kaliteli baskı tanıtıcı broşür de vardı. Son aldığımda yok. Ağırlık ölçmedim. Çünkü biri kullanılmış diğeri kullanılmamış olduğundan fark olacaktı. Böylece iade etmiş bulundum.

Orijinal lao 888 alınabilecek satıcı biliyor musunuz?
Benim eklediğim görsel bana ait değil, internetten bulduğum bir resim,

Mann Filter zaman zaman bazı değişiklikler yaptığını biliyorum, Örneğin PU8028 yakıt filtresi eskiden filtre poşet içinde ve sarı kapak ile gelirken, bu kapağı montaj sırasında söküp atıyorduk, şuan üretilenlerde filtre streçlenmiş poşet ve kapaksız şekilde geliyor,

Mahle Türkiye ;
Mahle LAO888 kodlu filtreyi geçen sene ülkeye getirmiş, bayilerine de gönderdiğini biliyorum,

Mahle yetkili satıcıları;
Başbuğ Otomotiv
Doğan Filtre
Martaş Otomotiv
STY Filtre
İraz Otomotiv
Oto İsmail Otomotiv
Özçete Otomotiv

Yukardaki satıcıların bazıları perakende satış bazıları yapıyor bazıları yapmıyor , sadece toptan satış yapanlar da var,

Toptan satış yapanlar ile tel.den görüşüp hangi yedek parçacılara kimlere veriyor, veya kendi bayilerine göndertip oradan alınabilinir, Detaylarını tel.den görüşmek lazım. Bu tip yerlerde bazen telefona çıkan gerizekalı tipler olabiliyor,

Bi ara bir parça lazım olmuştu, böyle bir toptancıyı aramıştım, parça hiç bir yedek parçacı da yok, Türkiye distribütörünü ile görüştüm bir firmaya yönlendirdi, Yönlemdirdiği firma bizim perakende satışımız yok diyor, Tamam peki malı verdiğin bayin kimse onlardan alalım diyorum, Verdiği cevap: bilmiyorum diyor, Dedim nasıl bilmiyorsun ağzıma geleni söylemiştim… Böyle gerizekalı insanlar olabiliyor..

Orjinal ve yan sanayi arasında o kadar da bir fiyat farkı yok
Genel olarak yılda bir degsıriliyor şahsen ben öyle degsıtırıyorum
Her zaman orjınal taraftarıyım ve mutlaka arada çok fark var bence
Keşke söylediğiniz kadar kolay halledilebilse ama maalesef öyle olmuyor. Sıfır alınan aracın üzerindeki parçaların nerede ise yüzde doksanının birebir dengi piyasada yok. Bir kaç ufak örnek vereyim, araç üzerinde gelen herhangi bir filtrenin aynısını değil dışarıda, servislerde dahi bulamazsınız, şayet fabrika dışarıya ve servise vermişse, fiyat farkı minimum dört/beş katı olur. Üzerinde aynı marka etiketi görseniz bile kaliteleri aynı değildir çoğu ürünün. Dışarıda ve serviste takımı 2500 tl den 7500 tl ye kadar disk bulabilirsiniz, bunlar değil, şu, diyerek 15 bin tl ye aldığınız oem disk dahi aracın üzerindekinden değildir, çünkü bunu dışarıya vermez fabrika ya da fabrikaya bu ürünü veren tedarikçi. Fabrikaya 1 numarayı verir, bizlerin ulaşabildiği ise en fazla 2 ya da 3. kalite olanıdır, işiniz görülür ya da görülmez, canınız sıkılır ya da sıkılmaz, orası size kalmış. Fabrikadan gelen sileceğin aynısını bulamazsınız herhangi bir yerde, bakım konusunda polen filtresi örneğini verdim, 150 tl den başlar yetkili serviste 540 tl ile sonlanır, sözüm ona çoğu da orijinal diye geçer kayıtlara ama orijinali 1700 tl dir. Lafı uzattım kusura bakmayın, işin özeti; bizim gibi ülkelerde ister yetkilisine götürün, ister özele, isterse de merdiven altı ustalara, sıfır araca dokunulduğu, bir civatası değiştiği an, "aslından sapar"

Böylesine belirsizliğin alavere dalavereciliğin sahteliğin olduğu bir zamanda,bazen aklıma arabayı satıp at arabası kullanmakta gelmiyor değil.

Keşke söylediğiniz kadar kolay halledilebilse ama maalesef öyle olmuyor. Sıfır alınan aracın üzerindeki parçaların nerede ise yüzde doksanının birebir dengi piyasada yok. Bir kaç ufak örnek vereyim, araç üzerinde gelen herhangi bir filtrenin aynısını değil dışarıda, servislerde dahi bulamazsınız, şayet fabrika dışarıya ve servise vermişse, fiyat farkı minimum dört/beş katı olur. Üzerinde aynı marka etiketi görseniz bile kaliteleri aynı değildir çoğu ürünün. Dışarıda ve serviste takımı 2500 tl den 7500 tl ye kadar disk bulabilirsiniz, bunlar değil, şu, diyerek 15 bin tl ye aldığınız oem disk dahi aracın üzerindekinden değildir, çünkü bunu dışarıya vermez fabrika ya da fabrikaya bu ürünü veren tedarikçi. Fabrikaya 1 numarayı verir, bizlerin ulaşabildiği ise en fazla 2 ya da 3. kalite olanıdır, işiniz görülür ya da görülmez, canınız sıkılır ya da sıkılmaz, orası size kalmış. Fabrikadan gelen sileceğin aynısını bulamazsınız herhangi bir yerde, bakım konusunda polen filtresi örneğini verdim, 150 tl den başlar yetkili serviste 540 tl ile sonlanır, sözüm ona çoğu da orijinal diye geçer kayıtlara ama orijinali 1700 tl dir. Lafı uzattım kusura bakmayın, işin özeti; bizim gibi ülkelerde ister yetkilisine götürün, ister özele, isterse de merdiven altı ustalara, sıfır araca dokunulduğu, bir civatası değiştiği an, "aslından sapar"
bu konuda haklılık payınız var ancak fabrikaya en kaliteli mal veriliyor diyemeyiz..vw almanya fabrikaları genelde sarf malzemeleri avrupadan tedarik ediyor..bunu hepimiz biliyoruz..söktügümüz fren diskleri balatalar genelde avrupa menşeili.. en çok çıkan marka feredo ya ingiltere ya almanya yada romanyadan geliyor..aynı şekilde diğer markalarda avrupa fabrikalarından çıkıyor..uzak doğu tercih etmiyorlar..uzak doğu avrupa arası kalite farkıda çok fazla..diğer taraftan after market ve oemlerde bazı markalarda oldukça kaliteli..frende mesela bulabilirseniz jurid marka diskler balatalar orjinalden daha kaliteli çıkabiliyor...ate marka disk ve balatalar orjinalden daha kaliteli olabiliyor..pek oem görmesemde brembo ebc orjinallerden daha kaliteli olabiliyor..lastiklerde mesela fabrikada kimse continental premıum 7 yada michelin pilot serisi vs markaların en üst modelini takmaz genelde eski seri takarlar, yada markalar bazı modellerin piyasada tanıtılması için fabrikaya sudan ucuza satarlar onların takılmasını isterler...yani fabrikalar şunu yapar müşterim magdur olmasın ama benimde cebim azalmasın..tam olarak F/P ürünleri demesekte ne şiş yansın ne kebap ürünleri..

Geri
Üst Alt