Pasta cila

Aliyo

Yeni Üye
İsim
Barış
Aracimin rengi beyaz, sanirim çam agacinin altinda cok beklemesinden dolayi cogu yerinde siyah noktalar mevcut, ustaya gosterdigimde 2000 zimpara +pasta cila yapilmasi gerekiyor dedi ama zimpara boyaya zarar verir diye soyleyenler var sizin dusunceleriniz nedir ?

Golf'ten önce mavi renk Suzuki Swift'im vardı. Onda da benzer bir şeyi ben de yaşamıştım. Bir yere tabancayla boya yapılırken uçuşan boyalar arabaya yapışmıştı. Pasta cila yapan bir arkadaşım önce sadece pasta ile denedi ama çıkmadı. Son çare 2000 zımpara ile ıslak halde komple zımpara yaptı. Üstüne de pasta cila ve wax denen bir şey sürdü, sorun düzelmişti. Temiz işçilik yapılırsa zımpara zarar vermiyor galiba.

@Aliyo  her kim yaparsa yapsın zımpara verniğe zarar verecek en kötü verniği inceltecek ve hayırlı olsun güneş yanığınız. 

2000 zımpara yaptırdıktan sonra ben olsam pasta cila yapmazdım. 2000 zımparanın aşındırarak kaldırdığı tabakanın altındaki boya dış ortam şartlarına karşı çok korumasız kalacağını düşünüyorum. Cilanın uzun süreli koruma sağlayacağını düşünmüyorum, en fazla 3-4 ay ömrü olur. 

İlk olarak organik çözücülerle (nanolex insect remover) reçineyi yumuşatarak azaltmayı daha sonra gerekliyse kil ve pasta işlemi yapılabilir.Organik çözücü ile yumuşatılmış reçinenin temizlenmesi daha az yüzey aşındırması ile gerçekleşebilir. Daha sonra aşınmış yüzey seramik kaplama ile  korunabilir. 

Not:Detailing işi ile amatör veya profesyonel olarak uğraşmıyorum,kişisel düşüncelerimdir. Uzman bir detailciye danışılması daha doğru olur. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zımpara işlemi yaptırmayın /kil ile boya üzerindeki kalıntılar çıkıyor

@Aliyo Öncelikle foruma hoşgeldiniz sizi biraz tanıyabilseydik keşke konuya girmeden...

Onu diyen ustadan koşarak uzaklaşın şuan aracım düzgün olduğu halde Kendi şahsi araçlarımı gönderdiğim detailing merkezinde işlem görüyor. İşi bilmeyen insanlara aracınızı emanet etmeyin herkes ekmek yapamaz çünkü :)

2000 Zımpara ne demek anlatayım bir parçada boya kalınsa damla olduysa düzeltmek için kullanılır nokta reçine tane zift her ne olursa olsun zımpara kullanılmaz kasap ustaya gitmişsiniz.

Bulunduğunuz şehirde doğru bir detailingci sorunu çözecektir size tavsiyem 100 - 200 tl ucuz diye kolay yolları tercih etmeyin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Aliyo foruma hoşgeldiniz, sizi tanışma bölümünde tanımak isteriz, 2000 zımpara kesinlikle önermem. Bulunduğunuz şehir neresi? Belki forumda yardımcı olacak arkadaşlar vardır.

Ağaç reçinesi bu kadar kalıcı olmamalı.

Temizleyici spreylere yönelin. Ne alaka denebilir ama demir tozu, sinek pisliğı, zift çıkarıcı gibi ürünler denemeden zımpara vs. yaptırmayın.

Zımpara durumu biraz korkutucu. 

Oldu olacak temizlik boyası da atsın. 

@Aliyo Reçine damlayan bölgeye pasta yaptığınız vakit reçineyi verniğin içine (kalıcı olarak) gömersiniz., aynı şekilde zımpara yaparsanız yine verniğin içine kalıcı olarak gömülür.,  önce ilgili özel temizlik kimyasalları ile reçinenin yumuşatılması., sonrasında kil ile temizlenmesi gerekir., en son olarak polisaj makinesi ile cila atılır.. bunun haricinde yapılacak farklı işlemler boyaya kalıcı olarak zarar vericektir..!! tabii bu söylediğim işlemi herkes yapamaz, yaparım diyende sizi kandırıyorduk., butik detail işiyle uğraşan iyi bir yer kolayca sorunu çözer (ticarethane mantığıyla çalışan) yerler bu işi beceremezler..

317A5334-7478-45B6-AD78-1C9C674D62A9.jpegMerhaba arkadaşlar, fotoraftaki gibi arka kapı orjinal ön kapı boyalı , arada gözle görülür fark var matlaşma ve sararma gibi detaylı pasta cila yöntemi ile düzelebilir mi sizce, Farklı bi yöntem var mıdır,

yav ben bunu anlamıyorum diğer metalik renkler neyse de beyaz renkte bi kaportacı nasıl rengi tutturamaz.bence pasta cila ile olabilecek bi düzelme değil gibi

yav ben bunu anlamıyorum diğer metalik renkler neyse de beyaz renkte bi kaportacı nasıl rengi tutturamaz.bence pasta cila ile olabilecek bi düzelme değil gibi
2010 yılında Getz aracım vardı.Buz mavisi mi ne diye geçen bir renk.Sağ kapıyı boyatmak için ustaya bıraktık.
Geri almaya gittik güneşe çıktık.Evet kapı boyanmış ama renk bir garip.Diğer kapılara bakıyorum e hepsi aynı renk sorun yok.
Acaba güneş mi aldattı ne derken ne olsa beğenirsiniz?Usta işi çırağa vermiş.Allahın en beyinsiz çırağı beni buldu ve rengi tutturamadığı için
diğer kapılarıda bana sormadan o renge boyamış oldu.O Getz hala bizde duruyor.

2010 yılında Getz aracım vardı.Buz mavisi mi ne diye geçen bir renk.Sağ kapıyı boyatmak için ustaya bıraktık.
Geri almaya gittik güneşe çıktık.Evet kapı boyanmış ama renk bir garip.Diğer kapılara bakıyorum e hepsi aynı renk sorun yok.
Acaba güneş mi aldattı ne derken ne olsa beğenirsiniz?Usta işi çırağa vermiş.Allahın en beyinsiz çırağı beni buldu ve rengi tutturamadığı için
diğer kapılarıda bana sormadan o renge boyamış oldu.O Getz hala bizde duruyor.
insanlar böyle böyle katil oluyorlar demek ki. geçmiş olsun

İşcilik yok zaten hocam kaputta aynı bu şekilde.

Geri
Üst Alt