Golf 7 Turbo ve Rüzgar Sesi hakkında

ozk991

Üye
İsim
Osman zeki küçük
Araç
2015 Golf 7 1.2 tsi DSG Tungsten Gri / 07 YEK 93
Herkese merhaba.

Yasaklardan dolayı uzun zamandır arabaya doğru düzgün binmiyordum. Son 15 gün içerisinde yağ bakımını yaptırıp, aküsünü değiştirdim ve dün-bugün uzun bir yola çıktım. Ama arabada bir şeyler dikkatimi çekti.

İlk olarak şunu sorayım. Deniz kenarında dümdüz yolda 130-140 civarı giderken aşırı derecede rüzgar sesi hissettim. Bir esinti ya da rüzgar da yoktu. Şimdiye kadar arabayı sessizliğiyle severken bu rüzgar sesi beni epey rahatsız etti ve şaşırttı. Acaba ön cam mı değişti diye düşünmeye başladım. Camın etiketini de ekledim. Acaba cam mı değişmiş ya da bu hızlarda rüzgar sesi normal midir? Yoksa yolun anlık durumundan mı olmuştur?

İkincisi de bugün yolun devamında Toros dağlarına tırmandım. Çekişte falan hiç sorun yoktu ama 2-3 bin devir civarında ıslık sesi gibi inceden bir ses duydum. Normalde radyo hep açık olurdu, belki de duymuyordum ama bugün radyo kapalıydı, dikkatli dinleyince ıslık sesi de beni rahatsız etti. Biraz baktım internette ama kronik falan diyen de var, turbo değiştirdim diyen de. Sizce bu da normal midir?

Her iki konu için de fikirlerinizi bekliyorum.

Bu arada araba 1.4 tsi DSG 150 hp ve 95 bin km'de.

Teşekkür ederim.

20210519_143842.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aracınız 2015 model sanırım. 100 km üstü hızlarda rüzgar sesi normal bence. Ki 130-140km hızda gitmişsiniz...

Upvote 0
bence zirvedeki yalnızlık sessizlik :)  rüzgarın sesini duymanızı kolaylaştırmış  keza şehir hengamesinde insanda ses falan duyacak kafa kalmıyor :)

Upvote 0
turbodaki ıslık sesinden kastınız bir ara kuş sesi sorunu vardı, bir yay takıp hallediyorlardı belki çözümü basit olan bu sorun olabilir ama turbonun kendisinde bir sıkıntı varsa tez elden gösterin , Allah korusun turbo kırılırsa motora da zarar verebilir

Upvote 0
turbodaki ıslık sesinden kastınız bir ara kuş sesi sorunu vardı, bir yay takıp hallediyorlardı belki çözümü basit olan bu sorun olabilir ama turbonun kendisinde bir sıkıntı varsa tez elden gösterin , Allah korusun turbo kırılırsa motora da zarar verebilir
Çok inceden ıslık sesi gibi bir ses. Radyo kapalıyken dikkat edersem duyuyorum. Bu ara çok binmiyorum arabaya. İlk fırsatta bir ustaya göstereceğim. Teşekkür ederim.

Upvote 0
100 binde turbo  düşük olasılık ama siz yine de baktırın turbo mili boşluk yapınca veya kanatlarda cisim çarpması sonucu hasar oluşursa da yapabilir. en kötü emiş kısmını açıp mildeki boşluğu kontrol etsinler. 

Benim konulara  denk geldiyseniz yalıtım için ciddi zaman harcadım  ankara - sakarya  130km limitli yolda 110 km üstüne çıkınca aynalardan çok fazla ses aldığını ve elime kontrol ettiğimde fitillerden geldiğini anladım. şu anda  aynı yolda  165 yaptım. en ufak tıkırtı kalmadı.  mevcut fitilin içine  kauçuk  ev kapısı  fitili uygulayın sürücü tarafına yapın  anlayacaksınız. fitiller zamanla yumuşuyor aç kapat tam basmıyor. 

Ekli dosyayı görüntüle 47391

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Geri
Üst Alt