Auto-Hold Aracı Bırakmıyor.

bmrt95

Üye
İsim
Buğra
Herkese merhaba.

Manuel 1.6 TDI bir Golf 7 sahibiyim. Bugun biraz yokuşta kalkış denemesi yapmak için dışarı çıktım. Fakat araç bazen autoholdu bırakmıyor. 1.vitese takıyorum gaz veriyorum ama araç autoholdu bırakmadığı için hareket edemiyorum. 10 kere kalkış denemesi yaptım fakat 1 veya 2 sinde bu problem ortaya çıktı. Autoholdu devre dışı bırakıp yokuşta el freni çektiğim zaman araç gaza bastığım zaman el frenini indiriyor ve hareket ediyor.  Test etmek için bilerek dik yokuşları seçtim , autohold aracı bırakmayınca aracı geri vitese aldığımda bırakıyor sonra durup tekrar 1.vitese geçtiğimde kalkabiliyorum. Bu olay bir problem mi yoksa ben mi sistemi yanlış kullanıyorum.

Yokuşta durunca frene basılı şekilde vitesi boşa çekiyorum , kalkmaya yakın bir ayağım frende diğeri debriyajda 1.vitese geçiriyorum , freni bırakarak gaz verip kalmaya çalışıyorum , Aracı yaklaşık 6-7 aydır kullanıyorum ama bu sorun sadece bugun başıma geldi.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

@Denetci @VendeTTa  Aracı bu hafta Cuma günü servise götüreceğim. Bakalım güncelleme yapacaklar mı yoksa baştan mı savacaklar?  Sorunun kaynağını öğrenebilirsem veya araca bir işlem yapılırsa sizlere mutlaka bilgi veririm.

Auto-hold kullanmak yerine yokuşta el frenini manuel olarak çektiğimde kalkış yaptığım sırada araç el frenin kendi bırakıyor , tahminim yazılımsal bir sorun olduğu yönünde.

Upvote 0

Bugün aracı servise götürdüm. OBD cihazına bağlayıp birkaç hata olduğunu gördüler. Aracın detaylı incelenmesi gerektiğini söylediler ve servis randevusu almamı istediler. Önümüzdeki çarşamba günü için randevu aldım. Eğer aracı götürebilirsem servise sizlere bilgi veririm.

Upvote 0
Ben de bugün özel servise gittim. Usta arabayı kullandı, gaza yüklenince vites kaçırması yapıyor araba, debriyajı bitmek üzere dedi. Auto-hold'u da denedi yokuşta. Auto-hold bırakmadı arabayı, bu da %90 debriyaj bitmek üzere olduğu için oluyor dedi. Debriyajda sıkıntı olduğu için şanzımandan motora enerji gitmiyor, gaz boşa gidiyor ve auto-hold da arabayı bırakmıyor dedi. Fakat auto-hold'u devre dışı bırakıp aynı şekilde kalkmaya çalışınca araba gidiyor, gaz boşa gidiyor olsa auto-hold'u kapatınca da arabanın gitmemesi gerekmez mi bilemedim.

Upvote 0
@Denetci  İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda Autohold'un aracı bırakması için yokuşun eğimine göre belirli bir miktar Torku tekerleklere iletmesi gerekiyor galiba , Kavrama belki azaldığı için yeterli torku tekerlere gönderemiyor olabilir , yabancı forumlarda bu sorunla karşılaşanlar olmuş , genellikle debriyajın kavrama noktasını tekrar tanıtmışlar veya araca güncelleme yapmışlar.  Vites kaçırması veya devirin artması ama hızın artmaması kavrama kaynaklıdır diye düşünüyorum.

Upvote 0
Geçen hafta baskı balata değişti. Yağ kaçağı varmış, baskı balataya sızmış. Aslında daha bitmemiş ama yağlandığı için değiştirmek lazım dediler. Bir haftadır kullanıyorum auto-hold düzeldi gibi, şuana kadar bir sorun yaşamadım.

Upvote 0
Geçen hafta baskı balata değişti. Yağ kaçağı varmış, baskı balataya sızmış. Aslında daha bitmemiş ama yağlandığı için değiştirmek lazım dediler. Bir haftadır kullanıyorum auto-hold düzeldi gibi, şuana kadar bir sorun yaşamadım.
Geçmiş olsun hocam, umarım düzelmiştir.

Benimki de 2013 1.2 tsi, buji değişimi için yetkili servisteyim şuan, el freni güncelleme yapılacakmış ücretsiz,

2016 dan beri yetkili servise getirmemiştik aracı. 

Bakalım bu el freni güncellemesinden sonra çalışmasında iyileşme olacak mı.

Sizinkinde bu güncelleme yapılmış mıydı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Kysr038 Teşekkürler hocam. Araç bir yıldır bende, bahsettiğiniz güncelleme yapıldı mı bilgim yok açıkçası.  

Upvote 0
Benzer sorunu yaşıyorum. Aracım 2013 1.2tsi motor. Son kontrollerde debriyaj setinin değişmesi gerektiği söylenmişti. Sorun buradan kaynaklı da olabilir. Değiştirince bilgi veririm 👍

Upvote 0
Benim araçta da benzer sorunlar yaşıyorum. Bakım zamanı servise götürdüğümde güncelleme yaptığını söylediler fakat aynı sorun devam ediyor. Araç sebepsiz yere yokuşta değil genelde düz yolda auto hold bırakmıyor. Bu duruma tesadüfen çözüm buldum, debriyaja tam bastığınızda araç kalkmakta problem yaşamıyor. Anladığım kadarıyla kavrama noktasıyla ilgili problem var

Upvote 0
Benimde auto hold aracı bırakmıyor.

Israr etme salaklık yapma diyor sanırım

Benzin (13 olacak?) , kasko , sigorta, mtv , periyodik bakım , köprü otoyol paraları trafik cezaları muayene

Araç beyni bile farkında !!!

Kuraldır yem ot saman kurtarmıyorsa?
Bakamadığın inegi keseceksin.

Upvote 0
Benimde auto hold aracı bırakmıyor.

Israr etme salaklık yapma diyor sanırım

Benzin (13 olacak?) , kasko , sigorta, mtv , periyodik bakım , köprü otoyol paraları trafik cezaları muayene

Araç beyni bile farkında !!!

Kuraldır yem ot saman kurtarmıyorsa?
Bakamadığın inegi keseceksin.
Günde 60,70km yol yapan ben ortalama 6.5-7litre yakan dizel arabam.
1 Ayda 2 depo mazot yakan 90beygirlik bir araba.
Artık 50cclik motor almanın zamanı gelmiş gibi gözüküyo.

Upvote 0
2013 1.6Tdı Manuel 50.000 km kullanımda hiç başıma gelmedi. Baskı balata değişimi sonrası 2-3 defa başıma geldi ayağım daha yeni kavrama noktasına alışamadı diye düşünüp önemsemedim. Vcds'den bırakma seviyesine bakmak lazım aslında aracın.

Upvote 0
Bende bahsedilen güncellemecen yaptırdım aracım 2014.1.2tsi ve güncellemeden sonra autohold da iyileşme gördüğümü söyleyebilirim. Ama yine de geç bırakma durumu ara sıra devam ediyor debriyaj gaz ayarını iyi yapmak gerekiyor biraz erken bırakması için çaba sarfediyorum doğrusu. Ani kalkış yapmadıktan sonra iyileşme hissediliyor güncellemeden sonra, ama hızlı kalkışlarda yine hemen bırakmıyor

Upvote 0
Benim fark ettiğim şey şudur: araç yokuşta iken(çok eğimli yolda) auto hold devreye girdiğinde gaza bastığınızda araçtan azda olsa ses geliyor ve hareket edebiliyorsunuz. Düz yolda ise debriyaja tam basmadığınız zaman gaza bastığınızda araç hareket etmiyor

Upvote 0

Geri
Üst Alt