Auto-Hold Aracı Bırakmıyor.

bmrt95

Üye
İsim
Buğra
Herkese merhaba.

Manuel 1.6 TDI bir Golf 7 sahibiyim. Bugun biraz yokuşta kalkış denemesi yapmak için dışarı çıktım. Fakat araç bazen autoholdu bırakmıyor. 1.vitese takıyorum gaz veriyorum ama araç autoholdu bırakmadığı için hareket edemiyorum. 10 kere kalkış denemesi yaptım fakat 1 veya 2 sinde bu problem ortaya çıktı. Autoholdu devre dışı bırakıp yokuşta el freni çektiğim zaman araç gaza bastığım zaman el frenini indiriyor ve hareket ediyor.  Test etmek için bilerek dik yokuşları seçtim , autohold aracı bırakmayınca aracı geri vitese aldığımda bırakıyor sonra durup tekrar 1.vitese geçtiğimde kalkabiliyorum. Bu olay bir problem mi yoksa ben mi sistemi yanlış kullanıyorum.

Yokuşta durunca frene basılı şekilde vitesi boşa çekiyorum , kalkmaya yakın bir ayağım frende diğeri debriyajda 1.vitese geçiriyorum , freni bırakarak gaz verip kalmaya çalışıyorum , Aracı yaklaşık 6-7 aydır kullanıyorum ama bu sorun sadece bugun başıma geldi.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

@bmrt95 Hocam aynı sorunu ben de yaşadım hem de aracı sıfır aldıktan tam 15 bin km sonra. Yani daha sıfırdı. Yokuşa da gerek yok bazen yokuş aşağı veya düz yolda ışıklarda beklerken ayağımı debriyajdan kaldırınca bırakmıyor araba nerdeyse stop edecek gibi oluyordu. Sorunu çok araştırdım ve benzer yaşayan pek kimse bulamadım ve bi kaç ay sonra sorun kendiliğinden kayboldu ve o günden sonra (Araç şuan 70 binde) bir daha olmadı. Benim sorun yaşadığım aylar kış aylarıydı o yüzden soğuğa felan verdim bu durumu. Ama dediğim gibi sonra birdaha asla olmadı bence sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır sizde de.

Upvote 0
@bmrt95 Merhaba 

Benim aracımda 2014 model gecenlerde servise gittiğimde garanti kapsamında bedelsiz (El freni kontrol ünitesi güncelleme işçiliği (46642599)) işlemini yapmışlar. 

Benim aracımda auto hold ile ilgili sıkıntılı bir durum yokken yaptılar bu güncellemeyi belki kronik bir durumu vardır. İsterseniz servisi arayıp bi sorun normalde aracımın garantisi yok ama garanti kapsamında ücretsiz yapılmış belki sizin araca da yaparlar probleminiz düzelir. 

Upvote 0
@Srkng5 Teşekkür ederim hocam tüm sayfaları okudum , debriyaj kavrama noktasının yeniden tanıtılması ile ilgili birkaç ileti gönderilmiş. Yasaklar nedeniyle bayram sonrası servise götürebilirim sorun devam ederse.

Upvote 0
@Terms  Bende hiç güvenemiyorum :)  Klasik el freni biraz eski kalıyor ama en güzel yokuş kalkış desteğini de o veriyor :)

Upvote 0
2 ay önce kaskodan ön cam değişimi için servise gittiğimde el freniyle ilgili zorunlu güncelleme olduğunu söylediler ve güncelleme yaptılar. Bende ara sıra autohold un geç devreden çıkmasıyla ilgili sorun yaşardım debriyajdan ayağımı çekerdim araba baya ileri atılırdı durduğu yerde ve hafif gacırtıyla el frenini bırakırdı bazen. Güncellemeden sonra bunun hissedilir derecede azaldığını gördüm.

Upvote 0
Herkese merhaba.

Manuel 1.6 TDI bir Golf 7 sahibiyim. Bugun biraz yokuşta kalkış denemesi yapmak için dışarı çıktım. Fakat araç bazen autoholdu bırakmıyor. 1.vitese takıyorum gaz veriyorum ama araç autoholdu bırakmadığı için hareket edemiyorum. 10 kere kalkış denemesi yaptım fakat 1 veya 2 sinde bu problem ortaya çıktı. Autoholdu devre dışı bırakıp yokuşta el freni çektiğim zaman araç gaza bastığım zaman el frenini indiriyor ve hareket ediyor.  Test etmek için bilerek dik yokuşları seçtim , autohold aracı bırakmayınca aracı geri vitese aldığımda bırakıyor sonra durup tekrar 1.vitese geçtiğimde kalkabiliyorum. Bu olay bir problem mi yoksa ben mi sistemi yanlış kullanıyorum.

Yokuşta durunca frene basılı şekilde vitesi boşa çekiyorum , kalkmaya yakın bir ayağım frende diğeri debriyajda 1.vitese geçiriyorum , freni bırakarak gaz verip kalmaya çalışıyorum , Aracı yaklaşık 6-7 aydır kullanıyorum ama bu sorun sadece bugun başıma geldi.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba, benzer sorunu son zamanlarda ben de yaşıyorum. Özellikle yokuşlarda auto-hold aracı bırakmıyor, devre dışı bırakıp devam ediyorum. Geçen hafta Doğuş Oto'ya gittim, araç hata veriyor mu diye baktılar ama bir sorun görünmedi. Tekrarlarsa detaylı bakım için randevu alabilirsiniz dediler.  Siz sorunu çözebildiniz mi veya kaynağını öğrenebildiniz mi? 

Araç 2014 model 1.2 tsi

Upvote 0

Bende de aynı sorun vardı kışın 2013 model araç 2 yıl önce servis bakımını bırakmış ben de henüz servise girmedim ama denk geldiğim de sordum güncelleme varmış böyle böyle oluyor ben faydalanabilir miyim diye yokuş yaptılar baya güncelleme de yok dediler şu klasik websiteye şasi numarası olayını söylediler yardım alamadım yani. Araç servise girerse anca öyle belki dinlerler ücretsizdir herhalde güncelleme. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt