Katlanır ayna...

Elektrikli katlanır aynalarda bu durum tamamen kırılma ile mi sonuçlanıyor yoksa manuel olarak arkaya gidebiliyor mu?  
@ogzogzGidebiliyor yıkamalarda sürekli yapıyorum süzülmesi için sıkıntı olmuyor ama hafif önce aynayı yukarı doğru kaldırmak gerekiyor yukarı kaldırıp öne doğru katlıyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

@ogzogzGidebiliyor yıkamalarda sürekli yapıyorum süzülmesi için sıkıntı olmuyor ama hafif önce aynayı yukarı doğru kaldırmak gerekiyor yukarı kaldırıp öne doğru katlıyorum
Evet yıkama yaparken bir öne bir de geriye katlayınca içindeki su boşalıyor. 

Elektrikli katlanır ayna için (mekanizmaya zarar verebileceğinden )manuel olarak müdahale etmemeyi önerdiğinden kılavuzlar , böyle bir durumda sonuç ne oluyor diye merak etmiştim. (y)

Valla o koşulları hiç yaşamadım ama aklıma sıcak su torbasına su doldurup aynaya temas ettirme ya da sağlam bir poşete de kaynar suyu biraz ılıdıktan sonra doldurup biraz tutsanız çözülür buzu aynanın metal parça sonuçta bir şey olmaz camı ben öyle çözüyordum eskiden sıcak su poşet  :)  Ama geri donuyor hava soğuk olduğu için. 

Bugün kullanmadım aracı 

Yarın bir cagresine bakacağım artık...

An itibarı ile hissedilen -21 fakat araca cam suyu aldım -30 a dayanılı balkonda donmus:))

Ya aldığım antifirizli şu yalan -30 degil yada rüzgar daha da soğuk hale getiriyor :)

saçma gelebilir sadece aklıma geldi; antifrizli silecek suyundan dönen ksımına azıcık damlatmak fayda eder mi acaba[emoji3526] dalga geçmeyin sakın :)

...

Bugün kullanmadım aracı 

Yarın bir cagresine bakacağım artık...

An itibarı ile hissedilen -21 fakat araca cam suyu aldım -30 a dayanılı balkonda donmus:))

Ya aldığım antifirizli şu yalan -30 degil yada rüzgar daha da soğuk hale getiriyor :)
Çok acil bir durumunuz yoksa buz çözücü sprey kullanmamanızı öneririm genellikle bu spreyler yüksek oranda solvent içerir ve bu madde aracın kapı fitillerinden plastiğine,boyasına kadar zararlıdır. Bazı markalar artık detay malzemelerinde su bazlı içerik üretiyor fakat buz çözücüde solvent harici görmedim anında çözdüğü için 1. sırada tercih sebebidir. Tercihen daha sıcak öğlen saatleri denenip oto kapanır özelliği devre dışı bırakılırsa sorun olacağını sanmıyorum.

@bf417 hocam ben zaten hep oto kapanır özelliğini devre dışı bırakırdim kişin fakat unutmuşum bu sefer...

Saka gibi şu anda anlık -28 derece 

Aracıma cam suyu almistim -30 derece dayanıklı araç yaklaşık 3 litre aldı 2 litre sini balkona koydum dondu:)

Yarın biraz güneş var gibi öğlen saatlerinde aracı manuel açsam diyorum kumanda kullanmadan calistirsam aynaları istip öyle açsam oluru acaba 

Araç çalısinca oto açılır mı ? 

Çok canımı sıktı bu iş dediğiniz gibi değerli hocam herhangi kimyasal da kullanmak istemiyorum...

@Mmt0634 manuel açınca da ayna açılabilir mi tam emin olamadım.

Eğer ki amaç aracın içine girmekse kumandadan bagajı açıp, koltukları yatırıp arka kapıları açarak, ordan da yolcu tarafının kapısını..

ayna kumandasından, ayna kapalı konumunda olursa muhtemelen araç çalışınca açılmaz. En azından kontak açıkken aynaya kumandadan müdahale olduğu için marş bastıktan sonra da açılacağını düşünmüyorum.

Aracınızın bulunduğu yer elektrik alabileceğiniz bir yere yakınsa uzatma kablosu ile saç kurutma makinesini fazla yakından tutmadan eritme sağlayabilirsiniz.

Bunu da aynaya içine alacak şekilde bir kutu bulup havayı muhafaza ederek ısınmasını sağlayabilirsiniz. Ani ısı değişiminin verebileceği zararı da göz önünde bulundurarak yavaş yavaş uygulayınız.

Diğer aynaya geçerken de havlu gibi kalın bir şeyle sarıp aynı işlemi diğer tarafa yapabilirsiniz.  

Aşırı soğuk havalarda bunun sorun olabileceği bir durum olsaydı mutlaka kılavuzda bunun için uyarı olması gerekirdi. Belki de hiç bir sorun olmaz ancak tedbirli olmak istiyoruz elbet.

Açıkçası o kadar soğuk bir iklimde daha önce yaşamadığımdan tam olarak kestiremiyorum faydası olup olmayacağını.

Yukarıdakiler umarım yardımcı olur.

Tam olarak dün başıma geldi. Ankara’da aracımızın üzerine kar yağdı. Şehir dışında olduğum için temizleyemedim ve dün sabah arabanın yanına gittim aman tanrım 5cm kalınlığında buz olmuş her yer. Ayna aklıma hiç gelmedi ve anahtara basma gafletinde bulundum çatır çutur gebere gebere aynaları açtı içim yandı yeminle 5 cm buzu kırarak açıldılar. Hemen radyodan girip iptal ettim ama şuan bozuk mu diye korkmuyor değilim. Neyse aracı çalıştırdım buzları kırmak için gafletle sileceklere dokundum güzelce:) onlarda hareket edemedi doğal olarak. Tam bir saat -14 derece soğukta buzları %80 oranında kırdım temizledim saat 15 gibi ise hava -4 olunca anca kalan kısmı temizledim. Sonuç olarak aynalar kışın hep açık kalmalı.

@Mustafaun @ogzogz @Mmt0634 Buzlanma sorununu kodlama yaparak çözebilirsiniz. bir arkadaşımda gördüm, kumandadan kapıları açınca katlanır ayna açılmıyor. aracın içine girip anahtarla marş basınca açılıyordu. yani aracın kapılarını açıp içine girdiğinizde aynanın kumandasından katlamayı kapatabilirsiniz bu kodlamayla.

@Mustafaun @ogzogz @Mmt0634 Buzlanma sorununu kodlama yaparak çözebilirsiniz. bir arkadaşımda gördüm, kumandadan kapıları açınca katlanır ayna açılmıyor. aracın içine girip anahtarla marş basınca açılıyordu. yani aracın kapılarını açıp içine girdiğinizde aynanın kumandasından katlamayı kapatabilirsiniz bu kodlamayla.

@tuncer_2632Bu seçenek daha sonraki aşama.

Öncelikle  buzla kaplı olmasından dolayı  şuan için buz çözüp ondan sonra bunlar uygulanabilir.

Eğer ki amaç aracın içine girmekse kumandadan bagajı açıp, koltukları yatırıp arka kapıları açarak, ordan da yolcu tarafının kapısını..

ayna kumandasından, ayna kapalı konumunda olursa muhtemelen araç çalışınca açılmaz. En azından kontak açıkken aynaya kumandadan müdahale olduğu için marş bastıktan sonra da açılacağını düşünmüyorum.

Aracınızın bulunduğu yer elektrik alabileceğiniz bir yere yakınsa uzatma kablosu ile saç kurutma makinesini fazla yakından tutmadan eritme sağlayabilirsiniz.

Bunu da aynaya içine alacak şekilde bir kutu bulup havayı muhafaza ederek ısınmasını sağlayabilirsiniz. Ani ısı değişiminin verebileceği zararı da göz önünde bulundurarak yavaş yavaş uygulayınız.

Diğer aynaya geçerken de havlu gibi kalın bir şeyle sarıp aynı işlemi diğer tarafa yapabilirsiniz.  

Aşırı soğuk havalarda bunun sorun olabileceği bir durum olsaydı mutlaka kılavuzda bunun için uyarı olması gerekirdi. Belki de hiç bir sorun olmaz ancak tedbirli olmak istiyoruz elbet.

Açıkçası o kadar soğuk bir iklimde daha önce yaşamadığımdan tam olarak kestiremiyorum faydası olup olmayacağını.

Yukarıdakilerin işe yarayacağını düşünüyorum.

Denenip görülebilir.

Teşekkür ederim hocam...

Aklıma gelmemişti 

Uzaktan hafif hafif tuttum saç kurutma makinasını ve sorunsuz bir şekilde açmayı başardım...

Bana nasıl yardımcı oldunuz bu fikirle anlatamam...

Saygılarimla...

Teşekkür ederim hocam...

Aklıma gelmemişti 

Uzaktan hafif hafif tuttum saç kurutma makinasını ve sorunsuz bir şekilde açmayı başardım...

Bana nasıl yardımcı oldunuz bu fikirle anlatamam...

Saygılarimla...
Sonunda çözdük :)  sizin adınıza sevindim.

Geçmiş olsun, tecrübe olsun.

Geri
Üst Alt