❄️ Kış soğuğundan aracı nasıl koruruz ❄️

Tulkas

Üye
İsim
Emre
Evet konu başlığından anlaşılacağı üzere mevzu aracı soğuktan koruyarak kışı geçirmek.

Mecburiyetten kapalı garaj otopark vb. imkanların olmadığı bir yerde ve oldukça da soğuk bir memlekette yaşıyorum. Araç evimin önünde sürekli açık alanda kalıyor ve kışın -10 -15leri gördüğüm bile oluyor. Bu sebeple aracıma branda alıp örtmek istiyorum. Faydası olur mu dersiniz veya fikir öneriniz varsa yazın lütfen. Kışın aşırı soğuk geçtiği memleketlerde olanlar nasıl yöntemler uyguluyorlar? Şimdiden teşekkürler

brandayı seçerken ve kullanırken çok dikkatli olmanızı öneririm hocam aracı koruyacağım derken daha çok zarar verebilirsiniz zira.

Upvote 0
amacınız aracı soğuktan korumak ise , brandanın hiç bir faydası olmayacaktır. 

hatta yağışsız zamanlarda nemli soğuk nedeniyle   branda tam tersine aracın ısısını daha da düşürecektir.

termal soğuk iklim  brandası  lazım size ? o da nerde var kimbilir ne kadar ?  

soğuktan aracı korumak deyince ben sadece akü ömrü olarak koruma algılıyorum .

kavurucu güneş +40 derecemi  -20 derece kar kış kıyamet mi  ?  50 kere kara kışı tercih ederim . 

soğuk diyince ??? 

Fakirsen yazın bile üşürsün evlat !!!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Valla tüm kışlık bakımlarını yaptırdım sıvı mekanik her haliyle kışa hazır ama işte her sabah baktığımda soğuktan aracın üzeri buz, branda korur diye düşündüm

Upvote 0
Aracı çalıştırmadan önce yıkamak en iyi sonucu veriyor,imkan varsa hortumla yıkamak. Kar,buz hepsini silip atıyor, normal bahçe,ev kapıda akan su sıcak su gibi iş görüyor.  Soğuktan araca zarar gelmez,oluşan buzları koparmak zarar verir. Sıcak su camları patlatır⚡
Musluk suyu :)  

Upvote 0
Soğuktan aracın dış kısmına herhangi bir zarar gelmez. Motoru korumaya odaklanabilirsiniz. 

İlk çalıştırmadan sonra 5 dakika olduğu yerde aracı ısıtmaya çalışın. Ön cam buzlu ise 5 dakika sonra buzlar çözünmeye başlayacaktır. Buz kazıcıyla ön camı temizleyip yola devam edin. Kaportaya soğuktan dolayı hiç bir şey olmaz. 

Birde silecek suyunuzu sıcaklığa uygun cam suyu ile doldurun. Bu da oldukça önemlidir yoksa cam suyunuz donar. 

Araç dizel ise ve sıcaklık -30 ları görüyorsa sabahleyin aracı büyük ihtimal çalıştıramayacaksınız. Çalıştırmaya hiç bir şekilde uğraşmayın. (Sıcak su dökme, ateş yakma vb ) Ayrıca dizel araç içim bekleme süresini 10 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. Dizel soğuğa karşı daha hassas. 

Upvote 0
Kış bakımınizi eksiksiz yapın...

Güzelce boya korumanizi da yapın gerçi yazın daha önemli ama kısa girerken de fayda si olur 

Araç çok yatıyorsa aküyü çıkarın evde muhafaza edin...

Ne kadar soğuk olursa olsun rüzgar ne kadar sert eserse essin anca aracinizdan tozu alır...

Boya koruma orda devreye girer toz tanecikleri giderken kılcal çizik olmaz :)

Upvote 0
Antifriz, lastik, akü durumu, cam suyu ve silecek kontrollerini yaparsanız kışa bomba gibi hazırsınız demektir hocam. Aracın dışı üşüse de bir şey olmaz, güneşin boyaya zarar vermesinden iyidir.

Upvote 0
elektrikli battaniye ile üstünü örtün. aman üşümesin çocukcağız. duyan da Erzurumda yaşıyorsun sanacak. bir şey olmaz kardeşim. şu metal parçalarına canlıymış gibi davranmayın. :D

Upvote 0
@Musaaksoy 5 dakika çok soğuk iklimlerde gerekli bir bekleme süresidir. -30 ve altındaki sıcaklarda dizel araçlar  çok büyük sorundur. Zaten ön cam en iyi ihtimalle çok ince bir tabaka halinde buz ile kaplanacağından çözünmesi için 5 dakika beklemeniz gerekir. Buz miktarı arttıkça bekleme sürenizde artacaktır. Bu ince buz tabakasının aynısından motorda da oluşabileceği ihtimalini göz ardı etmeyiniz. Zaten -30 da dizel araç çalıştıysa şükretmek gerekir.

Benzinli araç -30 da olsa araç büyük ihtimal çalışır ancak camlar buz ile kaplı olacağından buzun çözünmesi için yine 5 dakika kadar beklemeniz gerekecek.

4 yıl Erzurum'da 3 yıl Ağrı' da kaldığım için çok soğuk iklimler araç için en az tehlike,en az zarar durumunu birlikte düşünüyorsunuz. Batı daki soğuklarda -15 -20 ler o kadar sorun olmuyor. Ama ön cam buzlanması yine olabilir.

Upvote 0

@Salih Sayın Ön cam buzlanması sorun olabilir ama durduğunuz yerde aracı ısıtmak soğuk motorla çalışıyor olacağı için araca uzun vadede zarar verir. 30-60 saniye civarı bekleyip aracı düşük devir yüksek vites şeklinde yürütmek kararında olacaktır

Upvote 0

Geri
Üst Alt