Silecek önerileriniz?

Ses yapan arka silecekler için aşağıdaki çözüm işe yarar mı acaba ?

[/URL]

Alıntı metni;

"Arkadaşlar merhabalar, bilen vardır belki ama nette biraz araştırma yaptım çoğu kişinin pek haberi yok konudan. Uzun süredir bunu yazmayı düşünüyordum vakit bulamadım. Neyse ;

Silecekler üretim bandından çıktıklarında üzerinde bir kaydırıcı ve kauçuğu dış etkenlerden korumak için bir kaplama ile müşteriye sunulurlar. Bu kaplama ise grafittir. Yani bildiğimiz kurşun kalem aslında. Ve en güzeli yağlı olan 2B grafit tozudur elimize falan bulaşır, kağıtta parmağımız geldiğinde yazımız rezil olur vs..

İşte bu kaplama sayesinde sileceklerimiz camda yağ gibi kayar, yağlı kaygan yapısı sayesinde kauçuk üstünde sus tutmaz ve atmosfer koşullarından daha geç etkilenir.

Fakat araçlarımızı yıkarken silecekler iyi silsin diye yapılan en büyük yanlış silecekleri de bir güzel silmek ya da basınçlı su ile yıkamaktır. Bu silecek üstündeki grafit tozunu zamanla yok eder o yağlı yapı gider ve yumuşak yapış yapış bir kauçuk kalır ortada. Daha sonra herkes bilir ki temiz bir kauçuk madde cam gibi bir yüzeye sürüldü mü ses yapar. İşte sesin kaynağı budur. Ayrıca o grafit tozu yok olduğu için kışın soğuk ve yazın da direk güneş ışınları hızla sileceklerin kauçuk yapısını bozmaya başlar. Bu sefer de kılcal çatlaklar oluşur ve çizgili silme problemi ortaya çıkar ve maalesef bunun çözümü yok. El işçiliğiniz iyi ise jiletle kesin diyeceğim ama aynı seviyeyi asla tutturamazsınız.

Bu yüzden ;
  • Aracımızı yıkarken silecekleri mutlaka kaldıralım camdan akan sabunlu su sileceklere değmesin sabun grafit tozunu bir güzel çözüyor ve silecekten çıkartıyor.
  • Aracımızı yıkadıktan sonra ya da kirlendi deyip zırt pırt silecekleri ıslak bezle hele hele sabunlu ıslak mendiller asla silmeyin.
  • Camınızda çok fazla toz var ise, silecekleri kaldırıp önce su sıkın cama sonra silecekleri indirin. Hem camınız minik tozlarla çizilmez hem de silecekler o gıcır gıcır tozla hırpalanmaz.
  • Silecekleri temizlemek isterseniz sadece hortum ile basınçsız bir şekilde su tutun ya da bir pet şişeden su dökün. Ellemenize gerek yok grafit sağlamsa su tutmaz kir akar gider zaten kauçuktan.

Her şey iyi güzel de yenileme nasıl diyeceksiniz. Fotoğraf çekemedim maalesef ama anlatmam bile yetecektir kafanızda canlanır yaptıklarım

Öncelikle 2B 2,0mm kalem ucu alıyoruz. İyi bir şey olsun çok dandiklere kaçmayın hatta imkanınız varsa paketi açın elinize sürün ucu ve parmağınızı güzelce boyuyorsa alın. Bu uçlar 2.0mm'dir içinde 9 - 10 tane bulunur grafikerler kullanır genelde. 2.0mm 2B graph kalem ucu istiyorum derseniz kırtasiyeci size verir. Dandikleri es geçin orta kalite ve üst kalite alabilirsiniz. MİKRO marka iyidir orta kalite ve 2 - 2,5 TL civarıdır.

Eve geldiniz, silecekleri söktünüz eğer silecekler garç gurç ses yapıyorsa artık grafit tamamen bitmiştir bu yüzden önce bir güzel yıkayın sabunla tamamen temizlensin lastik fakat silecekleriniz yeni ise ya da grafit tozu tam bitmemiş ise yıkamanıza gerek yok, sadece sıcak su ile kiri akıtıp kuru bir bezle bebek poposu siler gibi kurulayın nazikçe(hart hurt bez sürmeyin sileceğe)

Daha sonra , 1 adet 2.0mm kalem ucumuzu artık nasıl istiyorsanız öyle yapın yöntem size kalmış; toz haline getireceğiniz. Ben bakır havan kullandım temizlemesi rahat diye tahta havanda falan yapmayın temizlenmez evde kaos çıkar Peçete içine koyup çekiçle üstüne de vurabilirsiniz.

Tozumuzu da hazırladıktan sonra sileceğimizi alıyoruz. PArmağımız ile tozu alıp bir güzel sileceğe yediriyoruz ileri geri sürün sanki bezle siliyormuş gibi. Eliniz kapkara olsun önemli değil. Tekrar tekrar alın. Kauçuk parlak bir hal alana kadar. Artık iyice kayganlaşınca diğer sileceğe geçin. Ona da aynısını yapın. İyice yedirin tozu boyayın yani kauçuğu. İçinize sinecek noktaya geldikten sonra silecekleri sıcak su altından geçirin fazla toz gitsin ve suyun kauçukta tutunmadığını yep yeni eski parlak haline döndüğünü göreceksiniz. Dilerseniz silecekler kuruduktan sonra bir kat daha gidebilirsiniz üstüne.

Bu yöntem ile silecekler tamamen eskimeden ara ara yenileme yapabiliriz. Gerçi sanayide lastiklerin çifti 5 lira zaten diyeceksiniz. Ama sökmesi takması kimisine zor gelir ve kaliteleri de malum grafitten ziyade kauçukları çabuk eskiyor. Kaliteli bir silecek varsa aracınız da ve ses çıkarıyorsa bu yöntem ile tekrar kullanır hale getirebilirsiniz eğer tabi kauçuk çatlayıp özelliğini yitirmediyse. :) "
Şoför tarafı silecek atlama yapmaya başlayınca denedim.
İlk denemede yine ses yaptı, işe yaramadı sandım..
2 gündür sürmüyordum yağmurluydu hava, bugün sürüş esnasında farkettim ki takılma atlama ses yok.

Eldeki malzemeler;
0.7mm hb MicroLeads uç
Saman kağıttan takvim yaprağı
Düz bir mermer taş
Çekiç

Takvim yaprağını katlayıp, kat yerine toplanacak şekilde 3 tane ucu yavaş yavaş ezdim ve dağıttım, sonra sileceklere tatbik ettim.

Sevdim bunu sürekli yaparım artık 👍😀

Şoför tarafı silecek atlama yapmaya başlayınca denedim.
İlk denemede yine ses yaptı, işe yaramadı sandım..
2 gündür sürmüyordum yağmurluydu hava, bugün sürüş esnasında farkettim ki takılma atlama ses yok.

Eldeki malzemeler;
0.7mm hb MicroLeads uç
Saman kağıttan takvim yaprağı
Düz bir mermer taş
Çekiç

Takvim yaprağını katlayıp, kat yerine toplanacak şekilde 3 tane ucu yavaş yavaş ezdim ve dağıttım, sonra sileceklere tatbik ettim.

Sevdim bunu sürekli yaparım artık 👍😀

Cekici direk cama mi vuracaz :)

Bosch internetten değil direk parçacıdan 1 sezon kesin ömrü var sildi silmedi derdi yok.

Ses yaptıkça ön arka rbw alıp geçiyorum. En azından erkenden bozulsa bile canım yanmıyor

2021 Eylül'de aldığım sıfır silecek takımını unutmuşum!
Geçenlerde denk geldi, taktım.
Hayal kırıklığı; Hem ses & hem de iz yaptı.

Alıp bir yerde unutmamak lazım 😬

Servisten jzw ile başlayan Eco silecek alan oldu mu? Benden önceki sahibi servisten almış ama 2 sileceğin tam ortasını silemiyor, silecek kısa geliyor. Daha önceki kullandığım mk7 sileceklerinin hiçbirinde böyle bir şey ile karşılaşmamıştım :D

IMG_20231224_141840.jpg

Servisten jzw ile başlayan Eco silecek alan oldu mu? Benden önceki sahibi servisten almış ama 2 sileceğin tam ortasını silemiyor, silecek kısa geliyor. Daha önceki kullandığım mk7 sileceklerinin hiçbirinde böyle bir şey ile karşılaşmamıştım :D

Ekli dosyayı görüntüle 71698
2 silecek arasında bir boşluk olması şart yoksa birbirine temas ederler, JZW eco silecek yerine bakıma gittiğinizde alırsanız orjinal silecekleri zubizu indirimi ile uyguna getirmiş olursunuz

2 silecek arasında bir boşluk olması şart yoksa birbirine temas ederler, JZW eco silecek yerine bakıma gittiğinizde alırsanız orjinal silecekleri zubizu indirimi ile uyguna getirmiş olursunuz
Benim de niyetim o yönde, servis fiyatı webdeki SWF lerden çok pahalı değilse servisten alacağım. Fakat bundaki durum ortada üçgen şekilde silemediği alan kalıyor, fotoda tamamı belli olmamış da. Birbirine değmese de taradığı alan olarak alt kısımda su bırakmadan komple siliyor diye hatırlıyorum önceki kullandığım Bosch aerotwinleri

Edit: sanırım önceden de varmış, dikkat etmemişim. Videodaki arabada da orta kısmı üçgen şekilde silmeden bırakıyor :)

Son düzenleme:

Geri
Üst Alt