Kaza.. (Kusur oranına itiraz dilekcesi) Sonuclandi 🥳

Geçmiş olsun hocam. Boş yolda sola dönerken arkamdan vuran araç hatasız ben 8/8 hatalı çıkmıştım. Haklıyı haksızı neye göre ölçtüklerini anlayamıyorum. Yan şeritteki araç şeridinize geçip size çarpıyor suç yarı yarıya hiç adil değil.

@oguzkaanvolkan ilk başta tutanakta neyse o. Yani daha önceki yorumumda da belirttiğim gibi siz öndeki aracın sağından geçmeye çalışıyorsunuz, öndeki araç sinyalsiz şerit değiştiriyor. Bu sebeple eşit suç oranı diye belirtmiştim.

Daha sonra yolun soluna donuş olsaydı siz suçsuz olurdunuz demem üzerine arkadan çekilmiş fotoğrafları eklediniz..Ancak tutanakta o sapak belirtilmemiş ve yazılı olan metne göre eşit kusurlu sayılmış oldunuz. 

İtiraz hakkı vardır elbet.

Detaylıca eksper ile konuşabilirsiniz.

Tekrar geçmiş olsun. 

@ogzogz hocam aracin arkasindan gelmem muhim degil gökten gelmeyecegime gore :)  kaza araclar yan yana iken gerceklesti. Yani hayal edin otoyolda gidiyorsunuz yandaki arac seridinize gecti ve vurdu. Seridinde olan yani sizin gunahiniz ne ? Ve hicbir trafik kitabinda yok sagdan gecilmez diye. Sağlama yapilmaz ayri ona biraey demiyorum. Adam solda 30 ile gidiyor hiz limiti 80 ben sagdan hiz limitleri dahilinde gidebilirim. 
yok ya ulkede ne yolundaki bu yolunda olsun saglik bitmis ekonomi bitmis hukuk kalmamış bence canimi bosuna sıkıyorum adalet ariycam diye :D  

@oguzkaanvolkan çok geniş düşünmeye gerek yok. Kurallar basit. Tutanağı düzgün tutulsaydı bi şansınız vardı bana göre. Bunu da size hatırlatan benim. Trafik Kuralları yorumlanabilir değildir. Sağdan geçilmez. Sadece sola dönüş yapacak sol sinyali yanan aracın sağında geçilir.  Bana kalırsa aracınıza bir araç kamerası alın. Ve olası durumlarda faydasını görürsünüz.

@oguzkaanvolkan Geçmiş olsun dileklerimi tekrarlıyorum, adamlar keyfe keder iş yapıyorlar bu bi aşikar dıurum ama başkalarının keyfe keder hareketlerinin ödemesini bizler yapıyoruz. tanıdık bir avukat varsa danışın veya sigortacınıza bilgi alın derim.

Mesela, bu olay iran'da olsun. Siz de iranlı olun. Öndeki arabayı türk kullansın ve iranlıyı kaldırıma sıkıştırsın.

%50-%50 mi olurdu. Hiç sanmıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlgili karayollari trafik kanununu buldum 54. Madde net bir sekilde %100 karsi tarafi kusurlu buluyor hemde 3 senaryoda da.. Sigorta sirketine dilekce yazip tekrar incelenmesi icin basvurumu yaptim.

2243075D-ACAA-47E5-8436-459373C6986D.jpeg

E15E2CF7-34C4-48CE-A691-51A6E8A00973.jpeg

Merhaba arkadaşlar eksper yuzde 50/ yuzde 50 kusur oranlarini cikardi. Yani cikan masrafin yarisini ben ödeyecekmişim. Ustaya diyorum ki bu sonuc hatali bana kusur yazamaz. Yazmış işte yapacak birsey yok dedi. Tamam hukuk devleti degiliz ama buna itiraz nasil ederim ? Kimse iki seritli yolda yanyana giderken karşıdaki dengesiz direksiyona sahip çıkamayıp benim seridime girip kazaya sebep oldu diye bana kusur yazamaz yani. 
Eksper beyimiz birde jantlar cnc diye jantlari yaptirmak istememiş. Usta direk degiselim deyince degisim olmaz tamirle hallolur demis. Aklim almiyor yani fotolarda belli yani kazada olduğu. İnsan degil bunlar!
bunun ilerleyişi itiraz gibi bir durum nereye yapilir ? 
Hocam öncelikle geçmiş olsun 3 ay önce bende bir kazaya karıştım zincirleme arkadan vurdular % 100 benim haklı çıkmamı beklerken karşı taraf çıktı bana arkadan vurmasına rağmen  :)  4.500 tl hasar çıktı kaskoda artmadı fazla 500 tl arttı araçların zamlanmasına rağmen itiraz içinde mahkemeye falan vermeniz gerekiyor uğraşmaya değmez anlıyacağınız ondan da bir sonuç çıkmayacaktır kaskocu bana öyle demişti benim hasar için.

@furkanmk7  birazda @ogzogz hocamin karsi tarafida yuzde 50 hakli bulmasindan kaynakli arastirayim dedim. Dusundugum gibi ilgili trafik kanunu yuzde yuz beni hakli cikariyor. 3 senaryoda da. Dilekceyi ilettim yarin donus yapilacak denildi. Bukadar hizli hic zannetmiyorum ama hayirlisi bakalim :)  aklimin almadigi seylerde sessiz kalmayi hic beceremiyorum

ayrica bazi zincirleme durumlarda senaryolar farkli isliyor burdan bakabilirsiniz sizde https://www.generali.com.tr/docs/hasar_senaryolari.pdf

İlgili karayollari trafik kanununu buldum 54. Madde net bir sekilde %100 karsi tarafi kusurlu buluyor hemde 3 senaryoda da.. Sigorta sirketine dilekce yazip tekrar incelenmesi icin basvurumu yaptim.

Ekli dosyayı görüntüle 39826

Ekli dosyayı görüntüle 39825
Yukarıdaki ilk senaryoda sizin araç X aracı oluyor. Yani kusurlu %100 X aracı.. Çünkü öndeki aracı geçmek isterken solundan geçen aracı beklemesi gerekirdi yazıyor. Ancak siz soldaki aracın sağından geçiyorsunuz. Yani sana göresi bana göresi olmayan bir geçiş hatası. 

Tabi soldaki araç %100 haklı demiyorum. 

/monthly_2020_10/B0EDBA9E-1079-410B-832C-AA886AB8B3DC.jpeg.7a2e6aa62f06113703bf0ff3d9fa9d1a.jpeg

Yukarıdaki paylaştığınız tutanağa göre, karşı taraf sol şeritten giderken sağımızdan geçerken bana zarar verdi diyor. Siz de öndeki araç ortalı giderken sola geçti ve sağından geçerken üstüme kırdı yazmışsınız. 

Aşağıdaki senaryo üzerinden değerlendirme yapılmış.

IMG_20201112_192127-01.jpeg

En başta da belirttiğim gibi yine aynı şeyleri yazıyorum.

Siz öndeki aracın sağından geçme sebebiyle, öndeki araç da sizin şeride girmesi ile oluşan kazada her iki taraf da kusurlu bulunmuştur.

Umarım dilediğiniz gibi olur. 

Hatta ilk senaryo üzerinden değerlendirilmeyip %50 olması da sevindirici.

Tekrar geçmiş olsun. Şükür ki cana bişey gelmedi. 

@ogzogz  hocam sizinle anlasamadik ama medenice tartismakta bir basaridir :)  suan kusur orani sbm tarafindan degistirildi :)  %100 kusur oranini karsiya verdi bu bir zaferdir . Tam 5 saatte sonuclandi inanilmaz bir hiz :)  

kusur oranina itiraz etmek isteyen arkadaslar bu sekilde dilekceyle kendi sigorta sirketlerine bir mail atiyorlar ve baska hicbirsey yapmadan bekliyorlar bukadar basit. Herkese hakkini alabileceği adaletli gunler dilerim :)  

8AFE583E-7FF5-441C-84BA-9B4FB8DC66E3.jpeg

C78344E0-BB25-4374-90A4-B5A9DC0349A6.jpeg

0D52A9E9-1B33-449C-995C-1EA6F6282E0B.jpeg

Geri
Üst Alt