Geri giderken kilometre ve trip sayacı

Trip sayacı:

• Geri gidince artmaz

Kullanılan: 22 37.3%
  • Geri gidince azalır

Kullanılan: 2 3.4%
  • Geri gidince artar

Kullanılan: 35 59.3%

• Kullanılan toplam oy
    59

@Culture33 bu kilometreler trip sayacı ve kilometre sayacı mı yoksa yakıt verilerinin gidilen kilometre ile karşılaştırılması mı? 

@ogzogz Trip sayacı ve km sayacı, tabi gidilen km/litre hesabım da mevcut. foto bakındım ama bulamadım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam ben araç masraf, yakıt uygulaması kullanıyorum ve her  yakıt almamda Trip sayacını sıfırlarım ve aracın genel km sini de uygulamaya not ederim.

Bugün araca bindiğimde kontrol ettim
Yakıt aldığımda 21.490Km imiş Şimdi 22.158Km.
Yakıt aldığımda Trip 0,0  şimdi 668,1

Sanırım sizin araçta bir sorun var.

Hocam ben araç masraf, yakıt uygulaması kullanıyorum ve her  yakıt almamda Trip sayacını sıfırlarım ve aracın genel km sini de uygulamaya not ederim.

Bugün araca bindiğimde kontrol ettim
Yakıt aldığımda 21.490Km imiş Şimdi 22.158Km.
Yakıt aldığımda Trip 0,0  şimdi 668,1

Sanırım sizin araçta bir sorun var.
Geçmiş fotoğraflara baktım bugün ara ara çekmişim. Sorun yok gözüküyor. Küsur sebebiyle trip 1 aşağı bir yukarı oluyor.

Galiba yukardaki farkın neden olmuş olabileceği net bir açıklaması olmayacak. Bugün yeniden sıfırlama yaptım ve denedim. Sayaçlar eşit gidiyor.

Bu arada her iki sayaç da geri gidince sayacı artırıyor.

Sevgili arkadaşlar, 

Ekonomik gündem ve covid-19 sebepli karantinalar sanıyorum hepimizi günlük hayatımızda negatif etkiliyor, söylemlerimizde daha sivri, anlayışımızda ise daha alıngan olabiliyoruz. Son bir haftadır forumumuzdaki dostlar arasında da incir çekirdeğini doldurmayacak konulardan tartışmalar çıkıyor, gereksiz yere birbirimizi üzüyoruz. Burası güzel bir aile, aynı tutkuya sahip insanların sosyalleştiği bir portal. Birbirimizi üzmeyelim  :)

Şimdi dilim döndüğünce mevzuyu izah etmeye çalışayım. 

Mesafe sayacı lastiğin tur sayısına göre ölçüm yapmaktadır. Lastik çapı değiştikçe, lastik çevresi de değişmektedi. Bu konularda sanıyorum hem fikiriz.

Doğal olarak lastiğin çevresi değiştikçe her turda alınan mesafe de değişmektedir, işte burada kafa karışıklığı oluyor sanıyorum. 

Örneklendireyim:

- Normalde 205/55 R16 bir lastik için çevresi yaklaşık 1985mm gelmektedir. (Lastik desenleri nedeniyle + / - değişebilir, dikkate almayınız.)

-Böylece lastik 1 tur döndüğünde 1985mm mesafe almasını bekleriz. (Isı veya yük sebepli genleşme vb. Şartları dikkate almayınız) 

- 100km = 100.000.000mm dir. Böylece lastik 100km için 100.000.000/1985 = 50377,834 tur dönmesi gerekmektedir. Bu rakamı bir kenara not alalım. 

- Siz lastiğinizin çapını 225/45 R17 ye çıkarırsanız, çevresi yaklaşık 1993mm gelmektedir. 

- 100km için atılması gereken tur miktarı 100.000.000/1993 = 50175,615 olacaktır. 

- R16 ebatta 50377,834 tur atarak 1km mesafe kat eden lastik, R17 ebata çıktığında ve aynı tur sayısını attığında :

1993 x 50377,834 = 100.403.023mm yol almaktadır. Bu da yaklaşık 100,4 km mesafe etmektedir. 

Görüldüğü gibi lastik ebadı R16 dan R17 ye çıktığı vakit, 100km lik mesafede 400 metrelik bir sapma olmaktadır. Yani aracınız 100km mesafe aldığını hesaplarken, gerçekte alınan yol miktarı 400 metre daha fazla olmaktadır. 

Biraz da beyin fırtınası yapalım, 

205/55R16 Lastik sıfır alındığından itibaren diş derinliğinin tüm yüzeyde aynı miktarda azaltmak koşuluyla (düzenli aşınma) 4mm azaldığını düşünelim, haliyle lastiğin çevresi de azalacaktır. Bu durumda lastiği ilk aldığınız anda, aracın göstergesi 100km gösterdiğinde alınan gerçek mesafe ile, lastik dişlerinin 4mm azaldığında aracın gösterdiği 100km ölçümü arasında gerçek mesafede fark olacaktır. 

Burdan çıkarılacak sonuç :

Hepimiz R19 pretoria takalım, lastiğimizin çevresi 2032. 92mm olacaktır. Böylece eskiden araçla ayda 15000km yaparken, pretoria sayesinde aynı yolları bir kaç km tasarruf edebilir ve ikinci elde düşük km olarak avantaj sağlayabiliriz.  :D

@ogzogzhocam ile helalleştik, herhangi bir sorun yok aramızda. İkimiz de emin konuşmak için biraz aceleci davrandık.

Bir de şu farkın sebebini bulabilseydik daha iyi olacaktı. :)

Geri
Üst Alt