Klima Sıcaklık Ayarı Problemi

Furkan

Moderatör
İsim
Furkan
Herkese merhaba,

Garip bir problem ile karşınızdayım

Yaklaşık bir ay önce koltuk ısıtma uygulaması yapmıştık aracıma, görenleriniz vardır. Klima kontrol paneli de değişti malum.

Havalar yavaştan soğumaya başladığı için geçen gün 26 derecede ayağa vereyim dedim kaloriferi. 

Birkaç dakika geçti ama motor sıcak olmasına rağmen soğuk üfledi.

Allah Allah dedim ve klimayı açıp soğuğa alayım dedim ve sıcak üflemeye başladı.

Yani düşük sıcaklıkta sıcak, yüksek sıcaklıkta soğuk üflüyor klima/kalorifer.

Daha önce böyle bir şey ile karşılaşan oldu mu acaba? @seferhasdemir hocam vagcom ve odis ile genel kontrol maksadıyla baktığında klima kontrol panelinde parametre olmadığını gördü.

Sorunun sebebi parametre eksikliği olabilir mi?

Teşekkürler.

IMG-20201010-WA0024_1.jpg

@frknyldrm Hocam aşağıdaki konuda benim ses problemim vardı fakat kalibrasyon yaptım bi nebze düzelti belki sizde kalibrasyon yapsanız düzelir mi diye aşağıya bırakıyorum konuyu;

Upvote 0
@frknyldrm Hocam aşağıdaki konuda benim ses problemim vardı fakat kalibrasyon yaptım bi nebze düzelti belki sizde kalibrasyon yapsanız düzelir mi diye aşağıya bırakıyorum konuyu;
@Kingslayer @AhmetCakmak videodaki gibi kalibrasyon yaptım. 

Son durum şöyle: Derece High'da ilen sıcak üflüyor, sorun yok.

Klimayı açtığımda soğuk üflüyor, sorun yok.

Bunlar şu an problemsiz.

Lakin sıcağa geçiş yalnızca high kademede oluyor. 29.5 derece yaptığımda yine soğuk üflüyor. (Klima kapalı iken)

Upvote 0
@Kingslayer @AhmetCakmak videodaki gibi kalibrasyon yaptım. 

Son durum şöyle: Derece High'da ilen sıcak üflüyor, sorun yok.

Klimayı açtığımda soğuk üflüyor, sorun yok.

Bunlar şu an problemsiz.

Lakin sıcağa geçiş yalnızca high kademede oluyor. 29.5 derece yaptığımda yine soğuk üflüyor. (Klima kapalı iken)
Normalde araç içi sıcaklık 30 dereceden fazlaysa , 29.5 derecede soğuk üflediği doğrudur. Bunu biliyorsunuzdur ancak sorununuz bu değil gibi..

Upvote 0
Normalde araç içi sıcaklık 30 dereceden fazlaysa , 29.5 derecede soğuk üflediği doğrudur. Bunu biliyorsunuzdur ancak sorununuz bu değil gibi..
Hocam camı açıp aracın içinin hava almasını sağladım, ekrandaki derece de 24.5 gösteriyordu. Buna rağmen 29.5 derecede serin, high da sıcak üflüyor.

Akşama doğru tekrar bakacağım, hava biraz serinlemiş olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Hocam camı açıp aracın içinin hava almasını sağladım, ekrandaki derece de 24.5 gösteriyordu. Buna rağmen 29.5 derecede serin, high da sıcak üflüyor.

Akşama doğru tekrar bakacağım, hava biraz serinlemiş olur.
Serin üfleme ile soğuk üfleme yerine, klima derece ayarı yaparken arka tarafta kalorifer ile evaporatör arasındaki geçiş sesini fark edersiniz.

Araç ekranı kaç derece gösteriyorsa Klimayı da ona ayarlayın. Daha sonra yukarıdaki kalibreyi deneyin. Senkron aktif olsun iki derece de eşit olsun.

Upvote 0
Araç ekranı kaç derece gösteriyorsa Klimayı da ona ayarlayın. Daha sonra yukarıdaki kalibreyi deneyin. Senkron aktif olsun iki derece de eşit olsun.
Tamamdır hocam, bunu da denerim.  (y)

Kalibrasyon için böyle bir kural var mı normalde, yoksa öyle olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz?

Bir de kalibrasyonun yapılmamış olması hata kodu verir mi, bu konuda bilginiz var mı?

Upvote 0
Tamamdır hocam, bunu da denerim.  (y)

Kalibrasyon için böyle bir kural var mı normalde, yoksa öyle olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz?

Bir de kalibrasyonun yapılmamış olması hata kodu verir mi, bu konuda bilginiz var mı?
Klima ve multimedya hata vermez diye düşünüyorum.

Kalibrasyon işlemi üfleme kanallarındaki kapakları kalibreyi etmek için. Ama denemeden zarar gelmez. Belki vardır bi bağlantısı. Bence işe yarayabilir.

Bir de ayrıca ön cama direkt olarak güneş gelirse de etkisi değişebilir. Çünkü önde güneş sensörü var ve iç hava sıcaklığının yeterliliğine göre yönlendirme işlemi yapıyor.

Yani gölge bir yerde deneyiniz.

Upvote 0
Hocam benim eski aracımda da benzer sorun olmuştu, klima da ayağa, cama, vs şeklinde ayarladığımız yerlerde içerden vana tarzı şeyler var bunlar açıp kapanarak hangi bölgeyse ona ayarlanıyor. Ustam bana bu vanalardan birisi bozulmuş onun değişmesi gerekiyor demişti. Bu ihtimalde var. 

Upvote 0
Hocam benim eski aracımda da benzer sorun olmuştu, klima da ayağa, cama, vs şeklinde ayarladığımız yerlerde içerden vana tarzı şeyler var bunlar açıp kapanarak hangi bölgeyse ona ayarlanıyor. Ustam bana bu vanalardan birisi bozulmuş onun değişmesi gerekiyor demişti. Bu ihtimalde var. 
Hocam bunu bana mı yazdınız bilmiyorum ama yönlendirme ile alakalı bir sorunum yok. Sıcaklıkla alakalı problem var.

Upvote 0

Serin üfleme ile soğuk üfleme yerine, klima derece ayarı yaparken arka tarafta kalorifer ile evaporatör arasındaki geçiş sesini fark edersiniz.

Bu geçiş ses olarak da sıcaklık olarak da 29.5 tan high a geçişte oluyor.

Upvote 0

Geri
Üst Alt