Klimadan gelen ses?

Kingslayer

Üye
İsim
Jaime
Arkadaşlar merhaba aracımı 2019 Nisan ayında almıştım aldığım günden beri bahsedeceğim sorun vardı üzerine düşmedim açıkçası zaten kullandığım süre boyunca da hiç bir sıkıntı yaratmadı. 

Klima herhangi bir ayarda (sıcaklık) açık iken değişen hava üfleme seviyesine göre ses gelmekte. Mesela 3. Seviyede ses gelmez iken 2 veya özellikle 1. Seviyede ses artıyor. Diğer bir husus ise özellikle gaza bastığımda sesin gelmesi gazdan ayağı çektiğimde sesin gitmesi. Rölantide de ses geliyor bu arada. 

Video olarak ekliyorum umarım yardımcı olursunuz en azından neden kaynaklanabilecegini bilsem ona göre yaptırırım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Kingslayer üflemeyi sadece ayak bölgesine yapınca da geliyor mu?

Motorun titreşimi ile oluşan bir durum gibi. 

Örneğin, ortadaki üflemeleri manuel olarak altından kapatarak denediniz mi? 

Ya da 2. Seviyede iken arka koltuk havalandırma ve ön yan camlara yakın olan havalandırmaları kapatarak denediniz mi?

Ac aktifken geliyor mu?

Bu ses hoparlörden gelmiyor dimi?

Sanki şarj olan telefonu kalitesiz kablo ile  auxtan bağlandığında da çıkan bir ses olur ona benziyor.

Upvote 0
Benzer ciyaklama sesi daha düşük olarak benim 12.ay 2019 üretim araçta da var, 1 ve 2. üfleme ayarında rölantide duyuluyor. A/C açık veya kapalı fark etmiyor bende. Elektronik cihazlardaki “coil whine” sesine benziyor.

Sizinki daha barizmiş. Servise sormadım herşeye normal dedikleri için.

Upvote 0
@Kingslayer üflemeyi sadece ayak bölgesine yapınca da geliyor mu?

Motorun titreşimi ile oluşan bir durum gibi. 

Örneğin, ortadaki üflemeleri manuel olarak altından kapatarak denediniz mi? 

Ya da 2. Seviyede iken arka koltuk havalandırma ve ön yan camlara yakın olan havalandırmaları kapatarak denediniz mi?

Ac aktifken geliyor mu?

Bu ses hoparlörden gelmiyor dimi?

Sanki şarj olan telefonu kalitesiz kablo ile  auxtan bağlandığında da çıkan bir ses olur ona benziyor.
Sırası ile;

- geliyor 

- ortadaki düğmeleri denedim yine geliyor 

- ikinci seviye arka koltuk kapatıp açtım yine geliyor hatta bütün olasiliklari denedim yine geliyor 

- ac açık iken de geliyor 

- klima veya duzenegi kapatınca kesiliyor ses 

- aux veya kablo bağlı değil hocam

benim aklıma klima kalorifer işte o duzenegin motor mu artık bilya mi veya ufleç içindeki bir yerdeki düzeneklerden geliyor gibi geldi ama bilmiyorum maalesef servis e sordum dediler büyük birsey değil ama yine bırakın bakarız dediler klima kompresör ile alakalı olabilir deyince maliyet aklıma geldi bende bırakmadım. 

@Kingslayer Klima kasnağı bilyaları gibi geldi. 
Hocam olabilir valla yapımı için kendimiz yapabilir miyiz veya serviste maliyeti ne olur sizce veya özelde halledilebilir mi ?

Benzer ciyaklama sesi daha düşük olarak benim 12.ay 2019 üretim araçta da var, 1 ve 2. üfleme ayarında rölantide duyuluyor. A/C açık veya kapalı fark etmiyor bende. Elektronik cihazlardaki “coil whine” sesine benziyor.

Sizinki daha barizmiş. Servise sormadım herşeye normal dedikleri için.
aynen hocam servise sordum direkt bırakın bakarız diyorlar sonra önümüze kabarık fatura çıkartıyorlar servise ağır bakım dışında güvenim kalmadı artık maalesef 

Upvote 0
-ALINTIDIR-

Aracı kanala ya da lifte alıp klima kayışını çıkartın. Elinizle kompresörün kasnağını çevirin. Ses yapıyorsa rulman problemi devam ediyordur ya da başka bir sıkıntı vardır. Takılan rulman kayış gerginliği tam ayarlanmadığından tekrar bozulmuş da olabilir.

Elinizle çevirirken dikkat ederseniz dış kasnak dönerken kasnağın göbeği kavrama olmadığı için sabit kalacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=8u_UZYx7da4

https://www.youtube.com/watch?v=ULGnUO9fo6U

Upvote 0
@Kingslayer  telefonu aux ile bağlayınca müzik dinlerken telefonu aynı zamanda şarj edildiğinde de buna benzer bir ses gelir. Sadece ses ona benziyor. 

Motor ile senkron çalışması titreşim sonucu oluşuyor gibi..

Aşağıdaki videoda klima yönlerini kalibre eden yöntem var. Deneyebilirsiniz. Benim sorunum olmamasına rağmen denemiştim. 

Upvote 0
@ogzogz hocam bende tam bu video yu denemeyi düşünüyorum diye buraya yazıyordum siz önce davranmışsınız gece gidip deneyeceğim çözümü sanırım bölgelere eşit hava üfleme sıkıntısı sonucu olabiliyormuş tikirti sesi şeklinde 

Upvote 0
Sırası ile;

- geliyor 

- ortadaki düğmeleri denedim yine geliyor 

- ikinci seviye arka koltuk kapatıp açtım yine geliyor hatta bütün olasiliklari denedim yine geliyor 

- ac açık iken de geliyor 

- klima veya duzenegi kapatınca kesiliyor ses 

- aux veya kablo bağlı değil hocam

benim aklıma klima kalorifer işte o duzenegin motor mu artık bilya mi veya ufleç içindeki bir yerdeki düzeneklerden geliyor gibi geldi ama bilmiyorum maalesef servis e sordum dediler büyük birsey değil ama yine bırakın bakarız dediler klima kompresör ile alakalı olabilir deyince maliyet aklıma geldi bende bırakmadım. 

Hocam olabilir valla yapımı için kendimiz yapabilir miyiz veya serviste maliyeti ne olur sizce veya özelde halledilebilir mi ?

aynen hocam servise sordum direkt bırakın bakarız diyorlar sonra önümüze kabarık fatura çıkartıyorlar servise ağır bakım dışında güvenim kalmadı artık maalesef 
Anladığım kadarıyla garanti süreniz bitti galiba. Araç garanti içindeyken böyle sorunları önemsemeyip es geçen adamlar garanti yokken bırakın inceleyelim diyorlar ya, yolunu güzel bulmuşlar :)

Upvote 0
@Mugzy Aynen öyle hocam garanti olmayınca bırakın biz bi hatalar zinciri bulup size fatura çıkartırız mantıgi var 😊

@ogzogz tabiki hocam çocuk yatsın ilk is arabaya inip denemek olacak :)  

Upvote 0
Bugün uzun uzuna video daki kalibrasyon isini denedim bir türlü tam olmadı ama gelisme kaydettim önceden 1 ve 2. Seviye de gelen ses bu sefer sadece 3. Seviyeye geçerken gelmeye başladı ama seviye ye geçtikten sonra ses yapmıyor sanırım iç kısımdaki flap veya benzeri bi seyden kaynaklı ses geliyor su an iyi gibi yine üzerinde biraz daha uğraşacağım sanırım. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt