Fren sorunu?

Frenlerim bana biraz sert geldi acaba yeni diyemi henüz 500 km oldu.. Yani sanki biraz kökleyince istedigim tepkiyi veriyor bu bir golf icin normalmi yoksa daha sonra iyi tepkiler verirmi? Sorun olup olmadıgını yada kimde olup olmadıgını ne kadar sertliğin normal oldugunu kestiremedim sorayım dedim?

muslumbingollu dedi:
Frenlerim bana biraz sert geldi acaba yeni diyemi henüz 500 km oldu.. Yani sanki biraz kökleyince istedigim tepkiyi veriyor bu bir golf icin normalmi yoksa daha sonra iyi tepkiler verirmi? Sorun olup olmadıgını yada kimde olup olmadıgını ne kadar sertliğin normal oldugunu kestiremedim sorayım dedim?
Değerli Hocam;

Fren ve lastiklerin rodajı esnasında yani ilk 320 ila 500 km arasında fren dozajı ve mesafesini ayarlamak mümkün olmayabilir. Bu süre bitiminde tam performanslı çalışmaya başlayacaktır.

uzun yıllar aynı aracı kullandıysanız bunun pedalına ayağınızın kas hafızası alıştığından alışmak biraz daha uzun zaman alacaktır.

Kesinlikle hissiz veya sert değildir. Sertlikten kastınız pedalın sertliği ise yumuşak pedala göre bana kalırsa daha başarılı dozlama sağlayacağından tercih edilir.

daha detaylı bilgi için, sizi şu konuya davet etsem?

http://www.golftutkusu.com/teknik-ozellikler-ve-detayli-aciklamalari/golf-7'de-fren-sistemleri/msg3144/#msg3144

@silvershadow cok sall hocam tespitin dogru yaklasık 4 yıldır astra kullanıyorum dediginiz gibi ayagım ona alısmıs olabilir yada biraz daha randımana girer fren tepkileri.. Dediğim gibi normal olup olmadıgını işte siz gibi tecrubeli hocalarla aynı şehirde yaşasak canlı canlı sorardık.. 

@muslumbingollu

hocam bana da ilk aldığımda basıyorum basıyorum pedal aşağı inmiyo gibi hissettiriyordu. pedalın üzerine çıkarak fren yapıyordum sanki. sonradan anladım ki böyle daha iyi. ilk tepkinin ardından eze eze dozajlama yapıyorsunuz ve tepkilerinize tam istediğiniz gibi cevap veriyor.

@maniax  hocam eski araciniz puntoydu degilmi?

Puntoda dozlayarak fren yok ucundan bassaniz bile direk fren yapiyor. Ayni arac ablamda var, arada kullanirim ve frenleri begenmedigim kisimlarindan. Golfun dozlamasi baya iyi.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ansolak dedi:
@maniax  hocam eski araciniz puntoydu degilmi?

Puntoda dozlayarak fren yok ucundan bassaniz bile direk fren yapiyor. Ayni arac ablamda var, arada kullanirim ve frenleri begenmedigim kisimlarindan. Golfun dozlamasi baya iyi.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
neredeyse ayağımı degdirince tepki verirdi punto. :D

golfü ilk aldım pedala dokundum tık yoktu. dedim bu alışkanlığımı değiştirmek durumundayım. ayak-beyin koordinasyonum 1 ayda falan oturdu.

Hızlanma testleri gibi keşke fren testleride yapılsa.. Mesala 110 la giderken kac metrede ve kac saniyede 0 km ye iniyor abs olmadan gibi?

muslumbingollu dedi:
Hızlanma testleri gibi keşke fren testleride yapılsa.. Mesala 110 la giderken kac metrede ve kac saniyede 0 km ye iniyor abs olmadan gibi?
Tüvtürk muayenesinde var diye biliyorum ayın 9unda focusu muayeneye götürdüğümde görmüştüm, muayenenin yapıldığı yerin çevresinde fren testi yapan yerler oluyor oralarda yaptırılabilir belki

@fcsrn

Oradaki fren testleri, fren kuvvetleri ölçme testi, durma mesafesi ölçme testi değil. Durma mesafe testleri zaten her aracın yapılıyor internetten bulabilirsiniz.

Fren pedalının gereksiz yumuşak olması hiç iyi bir şey değil. Hatta VW grubu, Mercedes, BMW, Volvo, Porsche vb. üst segmentlere göre biraz gereksiz yumuşak. Daha sert olmalı.

Ayağınızı neredeyse dinlendirmek için üzerine koyabilmelisiniz.

Yukarıdaki markaları saymaz isek, kalanlar arasında VW grubunun Direksiyon-Vites-Pedal üçlü senkronizasyonu, sertlikleri ve ergonomileri çok başarılı.

benim fren sertliği kafasına göre takılıyo bazen çok yumusak bazen sert :D

Ben @silvershadow hocamın dediği gibi fren olayını çözmeye calıstım fakat araba bir türlü sert frene müsade etmiyor hemen duruyor maşallah... 130 da ani fren yaptım henüz abs ye bile gerek duymadan araba duruyor cok merak edıyorum abs ne zaman devreye girecek :) ayrıca ayagım kademeli frene alıştı hatta kademeyi hissetmeye bile başladım ama hala kas ezberimde astra freni yatıyor o hissi bekliyorum bakalım ne zaman geçecek...

muslumbingollu dedi:
Ben @silvershadow hocamın dediği gibi fren olayını çözmeye calıstım fakat araba bir türlü sert frene müsade etmiyor hemen duruyor maşallah... 130 da ani fren yaptım henüz abs ye bile gerek duymadan araba duruyor cok merak edıyorum abs ne zaman devreye girecek :) ayrıca ayagım kademeli frene alıştı hatta kademeyi hissetmeye bile başladım ama hala kas ezberimde astra freni yatıyor o hissi bekliyorum bakalım ne zaman geçecek...
Değerli Hocam,

Kıyamıyorsunuz bana kalırsa. =)

Ben de aracımı ilk aldığımda gaza başlayarak aracın yavaşlamasını sağlamak suretiyle frene basmaya basmaya fren disklerin de bulunan korozyon bir türlü temizlenemediği için uğultu ve fren pedalında titreşim şikayetiyle servise gidince öğrendim ki... Çok nazik davranmışım. Test için çıktığımızda servisten usta direksiyondayken hızımızı 150 ye kadar çıkartıp iki üç kez ABS yi devreye sokacak kadar sert fren yapınca anlamıştım bunu.

Geri
Üst Alt