Kapora iadesi mümkün mü yoksa değil mi?

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Kapora iadesi mümkün mü yoksa değil mi?

Kaporayı genellikle peşin istemelerinin...

İlk nedeni:

İşin sırrı alınan kapora adı altındaki paranın usulsüz olması....

Çünkü bu tutar kredi kartınızdan çekilirse otomatikman üzerinden vergi ödenecek gelirler hanesine işlenmiş olur.....

Oysa son gün vazgeçen ve cayma hakkı olan alıcılar nedeniyle caymayı zorlaştırmak adına kendince ürettikleri bir ara formüldür kapora...

Ayrıca ödediğiniz 1000 TL için fatura kesemezler stoklarında olmayan bir araç için....

Ne zaman araç Vw'den limana iner, kontrolleri tamamlanır ve gümrük işlemleri tamamlanır o zaman Doğuş derhal araçları bayilere fatura eder...

Bu anda artık stoklarında olan bir ürünü faturalandırabilirler...

İkinci nedeni:

Alıcının siparişinden cayması nedeniyle kredi kartından ya da debit denen kredisiz banka kartlarından çekilen miktarın iadesi için prosedürün çok çetrefil olması... hatta belli bir süre sonra mümkün olmaması....

Kaporanın iadesi aracınız gelse dahi mümkündür.

Kaporanın iade edilmemesinin bazı bayilerde aracınız satılana kadar erteleneceği söylenmekte.

Ancak bunun hiç bir yasal dayanağı yok. Elinize verdikleri kapora makbuzu üzerinde ne kaşe, ne imza ne de seri numarası olmayan(yani maliye bakanlığından müsaadeli kıymetli evrak vasfını taşımayan) Hukuk dili  tabiriyle "kesekağıdı"ndan farksız bir kağıttır. Bağlayıcılığı yoktur, sadece psikolojiktir.

Ödenmemesinde ısrar edilirse Maliye bakanlığına şikayet edeceğinizi belirtmeniz yeterli.

Bir önceki aracımı sipariş vermiştim, 500 TL kapora yatırmıştım. (Haziran 2013) Araç Eylül ilk hafta gelecekti.

Arabasız kalınca araştırıp aynı aracı Antalyada bulmuştum. Kapora verdiğim bayiyi arayıp zamlardan dolayı vazgeçtiğimi söyledim, iadeyi almış oldum.

Kapora alınması bence doğru, ekstra opsiyonlu araç risk çünkü. Bununla beraber vw bayileri kapora konusunda ılımlıdır, çirkeflik yapmazlar. Ben sorun yaşayana rastlamadım henüz.

başkasına  satılana kadar kaporayı iade etmeyebilirler, ancak araç başkasına satıldığı an iade edilmek zorundadır

Geri
Üst Alt