İlk kez araç satın alacaklara satın alma rehberi

Athloon dedi:
beraberce depo garaja bakalım dedi ve gittiğimizde araç iniyordu Tornado Kırmızısı 1.2 Tsi Dsg Comf.
Allah'ın sevgili kuluymuşsunuz, gülümsettiniz beni :)

Hayırlı olsun aracınız. Güle güle kullanın.

yusuf dedi:
@Athloon

Hayırlı olsun hocam. Yazı da güzel olmuş zevkle okudum ;)
Teşekkür ederim Yusuf hocam, kısmet oldu beklemedik. Bir an önce gönlünüzdeki renk ve araca ulaşmanızı dilerim.

snoppy dedi:
beraberce depo garaja bakalım dedi ve gittiğimizde araç iniyordu Tornado Kırmızısı 1.2 Tsi Dsg Comf.
Allah'ın sevgili kuluymuşsunuz, gülümsettiniz beni :)

Hayırlı olsun aracınız. Güle güle kullanın.
Bizde çok güldük hocam bu kadar olmaz diyerek. Evli Çocuklu Golf lü mutluyuz. :)

Ben de önemli olduğunu düşündüğüm bir ayrıntıyı eklemek isterim..

Bazı markalarda,bazı bayilerde(VW de dahil) MTV nin müşteriye ödetildiği gibi yorumlar var internette...(Ben daha önce bunu duymamıştım)...Gelelim konumuza...

Araç almak için bayiye gittiğinizde mutlaka sorun,MTV,tescil,trafik sigortası size mi ait çünkü bu firma ve bayiye göre değişebiliyor.R dan bir önceki aracım olan astrayı 2012 sonunda almıştım opel aracın faturasını,ödenmiş MTV 2. taksidini(2.yarıda alındığı için zaten 1. yarı MTV ödenmez) dosya ile vermişti.Değişmiş olacak ki,Golf R ı aldığımda MTV ödenmemişti,sadece fatura aldım,yanılmıyorsam eskiden ödemeden,ruhsat çıkmıyordu....Şimdi araç alımından itibaren bir ay süre tanınmış,temmuzda aldığın aracın MTV sini 1 ay sonra ağustosta ödeyebiliyorsun...

Ve ben de aracı alırken MTV parasını ödemesi için bayiye verdim..

İnternetten,

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV

adresine ara ara bakarım trafik ceza borcum varmı diye,baktım ki 1 ay dolmuş hatta gecikme faizi binmeye başlamış ve de ben devlete vergi borcu olan bir vatandaş durumuna düşmüşüm,ben bu parayı peşin verdiğim halde bu parayı bayi bir ay neden elinde tutar? sorusunu düşündüğümde anlamsızlaşan şey şu oldu...

Madem hemen yatırılmıyor müşteriden neden alıyorsun MTV yi ,ben de o parayı cebimde tutup bir ay sonra yatırmasını bilirim,ama bunu bu şekilde yapan çok bayi varmış...

Bayiyi arayıp sordum vade geçmiş neden ödenmemiş?Pazartesi ödenir...Pazartesi aradım neden ödenmemiş?1 saat içinde ödenir...Salı ödenmedi,çarşamba ödenmedi,perşembe DOĞUŞ OTO olaya el attı ve ödetti...  >: Yıllardır bana golf aldırmadılar,sonunda aşktan dolayı kusur gömezsin ya dayanamadım golf aldım ama hala acı çektiriyorlar...Aslında daha çok ayrıntı var da anlatmıyorum...

Sonuç,pazarlıktan önce neyi ödeyip ödemeyeceğinizi sorun,(MTV-tescil-trafik sigortası gibi)gerekirse teklife ekletin,cebimden çıkacak para tamamıyla bu mu deyin ve de MTV yi hemen yatırmıyorlarsa ödemeyin sonuçta MTV yi ödemeden aracı alabiliyorsunız ve 1 ay vadeniz var...

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Umut

Geçmiş olsun hocam. Eninde sonunda ödeyecekler. Boşuna can sıkıyorlar.

vekaletname vermeden aracı neden alamıyoz neye yarıyo bu vekaletnema kaldıki aracın plaka ruhsat işlerini ben yürütcem

Yunus Emre dedi:
vekaletname vermeden aracı neden alamıyoz neye yarıyo bu vekaletnema kaldıki aracın plaka ruhsat işlerini ben yürütcem
Değerli Hocam,

Ruhsat ve plaka işlerini siz takip edecekseniz

O halde vekaletname ihtiyaç yok

Yunus Emre dedi:
aracımı ş.dışında bir bayiden telefon üzerinden aldım, bu süreçte telefonla pazarlığı yaptıktan sonra hafta içi aracın ödemesini yaptım, haftasonu cumartesi günü de aracı teslim almaya gittim, aracım teslimata hazırdı, plakası bile takılmış halde bekliyordu, bu süreçte ne vekalet verdim ne de başka bir iş yaptım, sadece kimlik fotokopisi lazım dediler, onu da daha önceden bir iptal ettirdiğim siparişte verdiğim fotokopi vardı, onunla hallettiler, bütün işlemleri bayii halletmişti. ben sadece trafiğe gidip ruhsatı bastırdım

atakom dedi:
aracımı ş.dışında bir bayiden telefon üzerinden aldım, bu süreçte telefonla pazarlığı yaptıktan sonra hafta içi aracın ödemesini yaptım, haftasonu cumartesi günü de aracı teslim almaya gittim, aracım teslimata hazırdı, plakası bile takılmış halde bekliyordu, bu süreçte ne vekalet verdim ne de başka bir iş yaptım, sadece kimlik fotokopisi lazım dediler, onu da daha önceden bir iptal ettirdiğim siparişte verdiğim fotokopi vardı, onunla hallettiler, bütün işlemleri bayii halletmişti. ben sadece trafiğe gidip ruhsatı bastırdım
Değerli Hocam,

Bunu Nasıl başardıklarını onlara sormalı

Ben aracımı alırken bayiye gittim ve golf6 trend araç alacağımı söyledim.tamam abi dedi satış temsilcisi bakalım abi hemen dedi.opsiyonda 1 tane görünüyor dedi yalnız 1 ay sonra gelecek dedi.tamam dedim ne kadar kapora vereyim,500 ver dedi birde nüfus cüzdan fotokopisi alayım yeter dedi.o 1 ay çok zor geçti tabiki.1 ay sonra satıcı araba geldi dedi abi gelip görcenmi diye sordu.bende gerek yok dedim oda parayı yatır dedi işlemlèri başlasın.ertesi gün bayinin aracı şirketi beni aradı emniyete gelip plaka için imza atmamı söyledi.bende sabah imzayı attım akşam üzeri bayiye gidip araç hazır plakalar takılı ruhsat satıcının elinde beni bekliyordu.kısaca vekaletnama yada herhangi birşey vermeden anahtar teslim aracımı almıştım.yine araç alacak olsam böyle olur sanıyorum.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Değerli Hocam,

Her ne kadar vekaletname  sizin işinize yaşamış olsa da bana kalırsa ortada bir usulsüzlük olasılığı var.

Sizi noterden vekaletname çıkarmaktan buna para vermekten sonra da göndermekten kurtaran sizin yerinize hazırlanmış olması olabilir mi?

Ruhsat ve plaka işlemleri küçük yerlerde belki idare edilir ama büyük il veya ilçelerde vekaletname olmadan yürütülmesi yasalara ve yönetmeliklere aykırıdır.

@silvershadow tamam hocam plaka işlerini ben başka ilden halletcem gerek yok o zaman vekaletnameye

Geri
Üst Alt