Kışın aracımız için nelere dikkat etmeli

yusuf

Yönetici
İsim
Yusuf
Malum kış geldi. Nelere dikkat edebiliriz. Aklınıza gelen şeyleri paylaşın güzel bir liste oluşsun.

karlı-buzlu havalar için ilk aklıma gelenler;

camları açmamaya dikkat etmek

el frenini çekmemek

tekerlek davlumbazının içindeki karı mutlaka temizlemek

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kar ya da buz varsa yollarda, toplu taşıma kullanmak. Örneğin 1 hafta hava karlı oldu diyelim. Golfteki en küçük vurma/çarpma, işe 1 hafta taksiyle gidip gelmekten daha pahalıya gelebilir. Bunu akıldan çıkartmamak lazım.

aklıma gelenler ve uyguladıklarım (ankara şartları);

1- aynalarınızın otomatik katlanma özelliğine 3-4 ay elveda deyin

2- el frenini manuel indirip aracı viteste bırakın

3- arabayı, ön camı doğu, hatta mümkünse güneye bakacak şekilde parkedin, inanılmaz işe yarıyor buzlanmama açısından

4- antifrizli cam suyu

5- buz çözücü sprey, hayat kurtarır

6- aslında ön cama akşamdan karton, havlu vs konulabilir ama üşeniyorum :D

aklıma gelenler böyle

maniax dedi:

2- el frenini manuel indirip aracı viteste bırakın

3- arabayı, ön camı doğu, hatta mümkünse güneye bakacak şekilde parkedin, inanılmaz işe yarıyor buzlanmama açısından

4- antifrizli cam suyu

5- buz çözücü sprey, hayat kurtarır

6- aslında ön cama akşamdan karton, havlu vs konulabilir ama üşeniyorum :D

aklıma gelenler böyle
Hocam hepsini anladım da el frenini neden çekili bırakmayalım ? Bir sakıncası mı var ? Ben auto holder açık halde bıraktım bir şey olur mu ?

@ismail_32

hocam şöyle ki; Murat hocam bu tip bi sistemin aşırı soguklarda zorlanabileceğini söylemişti o yüzden. Pratikte her gün uygulamıyorum. ciddi soguk olan gecelerde diyelim. geleneksel el freni olan arabalarda sistemin donduguna ve zorla indiğine, sonrasında da telin gerginliğinin azaldığına şahit olmustum. eski aracımda da viteste bırakırdım.

sonuçta golflerdeki sistem elektrik motoru destekli.

ne olur ne olmaz :)

maniax dedi:

bu ekrandan kapatılınabiliyor muydu hocam

Rust dedi:

bu ekrandan kapatılınabiliyor muydu hocam
kapanır hocam. car tuşu-ayarlar-ayna ve silecek sekmesinde park edince katla seçeneği var

ayna katlanma konusunda bisey ekleyeyim;

Orhan hocam çok soguk bir iklimde bu özelliği kullanmış, catir catir da açılmış aynalar. tercih meselesidir. eğer park ettiğiniz yerlerde çarpma riski yoksa acık kalsınlar, hem ayna ayar tuşundan da istediğiniz Zaman katlarsiniz

Dolu bir depo her zaman iyi olur düşüncesindeyim :)

Malum Trafik ve kar vb yolda kalındığında uzun süre bize yeterli olacak sıcaklık ve ulaşım garantisi verecektir :)

Hava şartları nedeni ile araç sahipleri araçlarının sileceklerini kaldırırlar yada kağıt yapıştırırlar bu durum silecekler havadayken değişik nedenlerle düşerse soğuk hava ile gerilmiş olan camların kırılmasına çatlamasına neden olur kağıt sarılıysa donmuş havada kağıtta suyla donar cama ve sileceğe yapışır, uğraşırsınız tavsiyem sileceklerinizi kaldırmayın 2 damla kolonya damlatın veya buz çözücü sıkın hem sileceğiniz gevşer hemde temas yüzeyi buzdan çözülür camdaki buzları mutlaka kendiniz temizleyin silecek süpürgesinin yüzeyini bozar.

Silecek su deponuzda antrfrizli cam suyu koyun ama kaliteli olsun yeni koyduysanız bir süre silecek fiskiyelerinizi çalıştırın su deposu ve borulardaki su donmaz eğer donmuşsa sakın motoru zorlamayınız, su motorunu yakarsınız motorun ısısı ile su kabındaki motor bir süre sonra açılır.

Donma olan bölgelerde el frenide donar  el frenini aracınız düz zemindeyse çok gergin olmamak kaydıyla çekiniz.

Don yaşanan bölgelerde elektrikli camları indirmeyiniz cam krikosu camı bırakabilir. araç ısısınca camları acarsınız.

Eski model araç sahipleri araçlarının antrifrizinin kullandıkları şehire göre kontrol ettirmeliler.

Aracınızı park ederken silecek kolu kapalı konumda olması gerekir,aksi halde yarım kontak yapınca silecekler çalışır ve sistem zarar görebilir. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmıştım:(

Açıkçası Adana'da olduğumuz için bu tip uygulamalara uzağız, bugün İstanbul da kar haberi vardı ama ben güneş enerjisi ile banyo yaptım. :D :D

Ancak yazın da biz buharlaşmadan kalmanın yollarını arıyoruz.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Geri
Üst Alt