Motor Temizliği

@Redgti yok abim ben mümkün oldugunca  fabrika cikisli orjinal yapcam bakalim hayirlisi

@mustafacagri fiyat hakkında yorumunuz mantıklı...

fakat würt çok toz topluyor hatta öyle bi yapısı var ki o tozlar yağ gibi duruyor sonra silince yapışiyor...

Tozu toprağı bol Adiyamanimiz da 2 hafta kadar idare ediyor sonra çamur gibi...

Çok patlamasına gerek yok bana temiz dursun yeter açıkçası :)

yerli ürün tavsiye etmiyorsunuz anlaşılan sipariş vermekten vaz geçtim bulut kimyadan...
Attığınız firmanın gerek kendi çektiği video gerekse alıp uygulama yapanların attığı videolar ürünlerin kullanımının hep profesyonel ama tan çok amatör uygulamaya yönelik olduğunu gösteriyor. O sebeple tavsiye etmemiştim. Dilerseniz yine deneyin, belki de umduğumuzdan iyi çıkıp şaşırtır bizleri :)  Az toz çeksin istediğiniz yerlerde ürünü yüzeye uyguladıktan sonra mutlaka kuru bir bez ile tekrar yüzeyi silin. Toz çekmesi ciddi anlamda azalacaktır. 

Bu pazar würt motor temizleme spreyi ve selsil motor temizle spreyi ni motorun akü ve yanındaki elektrik kutususunu kapatarak Allah ne verdiyse deyip heryerine bol bol sıktım.Motor zaten çok kirli değildi ama kirli olan kaporta kısmındaki kirler resmen aktı.
Yaklaşık 3-4 saat bekledikten sonra motoru çalıştırdım ve 5 dk kadar duman çıktı.Sonrasinda yola çıktım.Şu ana kadar bir sorun yok.Güzelde oldu.IMG_20210907_181040.jpg

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu pazar würt motor temizleme spreyi ve selsil motor temizle spreyi ni motorun akü ve yanındaki elektrik kutususunu kapatarak Allah ne verdiyse deyip heryerine bol bol sıktım.Motor zaten çok kirli değildi ama kirli olan kaporta kısmındaki kirler resmen aktı.
Yaklaşık 3-4 saat bekledikten sonra motoru çalıştırdım ve 5 dk kadar duman çıktı.Sonrasinda yola çıktım.Şu ana kadar bir sorun yok.Güzelde oldu./monthly_2021_09/IMG_20210907_181040.thumb.jpg.43a6851cb9ff9dd233fe609654c162bb.jpg

Benim kötü ötesi durumda cesaret edip yapamıyorum

Cillop gibi olmuş masallah

3 kuruşluk 5 ‘li bim bezi varken., markası würth ‘de olsa içinde ne olduğu belirsiz bir sprey ile motor temizlenmez sadece temizlendiğini zannetmeye yol açan bit görüntü bırakır.,

bu tip spreyler sonrasında daha da çabuk kirlenmeye yol açıyor., insan eli değmeden temizlik olmaz

3 kuruşluk 5 ‘li bim bezi varken., markası würth ‘de olsa içinde ne olduğu belirsiz bir sprey ile motor temizlenmez sadece temizlendiğini zannetmeye yol açan bit görüntü bırakır.,
bu tip spreyler sonrasında daha da çabuk kirlenmeye yol açıyor., insan eli değmeden temizlik olmaz
@forzaGilles hocam bu würth spreyini alalı 6 aydan fazla olmuştur bagajda duruyordu.
Yakın bir arkadaşım selsil susuz motor temizleme spreyi almış ve motorda kullanımış banada gösterdi çok temiz olmuştu.Bende böyle gaza geldim.İş yerinden arkadaşlar da hep kirli motor iyidir diye konusu geçmişti.Bu spreyler wd40 gibi yağlı değil gibi geldi bana.Tabii daha 2 gün oldu bu kadar sürede toz toplamadı gibi bir şey söylemem için erken.Konu zaten burada belirli zaman sürelerinde ne oldu bitti buraya yazacağım.@HONEY hocam sizin arabaya en az 2 sprey gerekli.

@forzaGilles Kesinlikle size katılıyorum hocam, sprey sık bırak ile temizlik olmaz. zamanla aracın kabloları sertleşecektir. ayrıca soketlerdeki neme karşı korumayı da çözeceğinden korozyonlara sebep olacaktır. 

Araç Motoru yıkatanların sonrasında yandım anam.. demesinin sebebi

Motora vurdukları suyun debisinin , araç hortum/,kablo düzeneklerine zarar vermesinden kaynaklı.

Adam sözde motor yıkıyorum deyip emniyetin   Toma larından göstericilerin üzerine suyu basar gibi motora suyu vurursa tabi tesisat kablo / hortumları zarar görecektir.

Optimal basınclı suyla sigorta kutusu arac beyni ıslanmaya maruz kalmaz.zaten kendi dış muhafazAları yeterli.

Sadece şuna dikkat ettim , plastik motor muhafaza kapağını çıkarmadan islem uygulandı. (2 kere yıkandı ikisindede uygulama bu sekilde)

Optmal motor yıkama su debisi

@Meteizmir tamam abi haberleşiriz aynalara kayar sinyal aldım aliexpress ten bir tek stoplar kaldı dış kısımda  :D  jantları da veriyom pazartesi en geç çarşambaya aracın dışı bitcek gibi 
Hocam, müsait olduğunuzda kayar sinyalin linkini atar mısınız? Bir de yurt içinde de satan çok var neden aliexp. tercih ettiniz? 

Geçenlerde turbo borusundaki yağ kaçağıyla beraber kaputun altının gerçekten ne kadar pis olduğunu fark ettim ve forumdaki motor temizleme konularına girdim. Bu faydalı konudan hareketle ben de Koch Chemie Green Star (Koch GS) aldım ve bugün hayatımda ilk defa motor temizliği yapma fırsatım oldu.

Konu sahibi ve temizlik üstadı @mustafacagri kadar malzemem yoktu; sadece 3 parça bez ve bahsettiğim çözücü vardı. Bunra rağmen bu kadar kaba pisliği giderebildiğim için memnun kaldım ve birkaç aksaklık yaşasam da işlemden gayet keyif aldım.

Önce şu leş, şu iğrenç, şu can çekişen, şu zavallı tabloya bir bakalım :) Bu kadar dağ, taş, bayır, toz toprağa normal herhalde...

WhatsApp Image 2022-01-08 at 8.10.56 PM.jpeg

WhatsApp Image 2022-01-08 at 8.10.56 PM (2).jpeg

Keçeye bak, sanki Dakar Rallisi'nden geliyor...

WhatsApp Image 2022-01-08 at 8.10.56 PM (1).jpeg

Hazır vaktim varken bari hava filtresine de bakayım dedim ve vidalardan sonuncusunu sıkarken bir an başka bir yere bakıyordum ve bir ses geldi... Anahtarın motorun içine, taa karter kapağının üstüne düşme sesi :) Ulaşma imkânım yok...
(Bu arada hava filtresi de polen filtresi de neredeyse tertemiz çıktı. Ben şok.)
Bazı parçalar sökülecek...

WhatsApp Image 2022-01-08 at 8.10.57 PM.jpeg

Neyse, vakit kaybettirse de oraları hem daha iyi temizledim hem de söküp takmaktan keyif aldım.
Keçeyi de hanıma verdim. Evde süpürgeyle üstündeki tozu çekti. Ben de solüsyonla üzerinden geçtim.

WhatsApp Image 2022-01-08 at 8.10.58 PM.jpeg

Ve karşınızda %100 temizlenmiş olmasa da eski hâlinden çok daha iyi bir motor :)

WhatsApp Image 2022-01-08 at 8.10.58 PM (1).jpeg

Çözücü gayet başarılı; sadece 2-3 bez ve dandik bir spreyle dahi memnun eden bir sonuç aldım.
Kabin filtresi, motor yağı ve antifriz kontrollerini de yapıp; akü korumayı alıp temizlemek için söktüğüm kutup başını geri taktım ve arıza ışığı görmeden saati ayarlayıp kaputu gönül rahatlığıyla kapattım.

WhatsApp Image 2022-01-08 at 8.10.59 PM.jpeg

Bir dahaki sefer fırça ve sprey kabı alacağım.
Ve bir daha bu kadar pislenmesini beklemeyeceğim...

Geçenlerde turbo borusundaki yağ kaçağıyla beraber kaputun altının gerçekten ne kadar pis olduğunu fark ettim ve forumdaki motor temizleme konularına girdim. Bu faydalı konudan hareketle ben de Koch Chemie Green Star (Koch GS) aldım ve bugün hayatımda ilk defa motor temizliği yapma fırsatım oldu.

Konu sahibi ve temizlik üstadı @mustafacagri kadar malzemem yoktu; sadece 3 parça bez ve bahsettiğim çözücü vardı. Bunra rağmen bu kadar kaba pisliği giderebildiğim için memnun kaldım ve birkaç aksaklık yaşasam da işlemden gayet keyif aldım.

Önce şu leş, şu iğrenç, şu can çekişen, şu zavallı tabloya bir bakalım :) Bu kadar dağ, taş, bayır, toz toprağa normal herhalde...

Ekli dosyayı görüntüle 53718

Ekli dosyayı görüntüle 53717

Ekli dosyayı görüntüle 53716

Hazır vaktim varken bari hava filtresine de bakayım dedim ve vidalardan sonuncusunu sıkarken bir an başka bir yere bakıyordum ve bir ses geldi... Anahtarın motorun içine, taa karter kapağının üstüne düşme sesi :) Ulaşma imkânım yok...
(Bu arada hava filtresi de polen filtresi de neredeyse tertemiz çıktı. Ben şok.)

Ekli dosyayı görüntüle 53720

Neyse, vakit kaybettirse de oraları hem daha iyi temizledim hem de söküp takmaktan keyif aldım.
Keçeyi de hanıma verdim. Evde süpürgeyle üstündeki tozu çekti. Ben de solüsyonla üzerinden geçtim.

Ekli dosyayı görüntüle 53722

Ve karşınızda %100 temizlenmiş olmasa da eski hâlinden çok daha iyi bir motor :)

Ekli dosyayı görüntüle 53721

Çözücü gayet başarılı; sadece 2-3 bez ve dandik bir spreyle dahi memnun eden bir sonuç aldım.
Kabin filtresi, motor yağı ve antifriz kontrollerini de yapıp; akü korumayı alıp temizlemek için söktüğüm kutup başını geri taktım ve arıza ışığı görmeden saati ayarlayıp kaputu gönül rahatlığıyla kapattım.

Ekli dosyayı görüntüle 53723

hocam elinize sağlık... Size bir tavsıyem temizledikten sonra Koch Chemie Motor Plast sıkıp 24 saat sonrada fazlalıkları silseniz emin olun arabayı tanıyamazsınız, sıfır motor görüntüsünü yakalarsınız. uzun sürede tertemiz kalır... Şiddetle tavsiye ederim...

• Beğen
Tepkiler: SCC
Ben sanayiye gidip motor alt korumayı söktürüp + Kaput altı keçeyi çıkarıp iyi bir yıkamacıya motoru alt üst alt tabanı komple 2 senede bir yıkatıyorum. Beyin ve dinamoyu + aküyü poşetle sararak. ( Kumaş Keçe benzeri ürünler basınçla zarar görüyor.) Yazın sıcak dönemlerinde hızlı kuruyor. usta motor korumayı takmadan 1 tur tüm burçlara hhs 2000 sıkıyorum. :) Yıkama yağlama hatta su toz tutmayan pası engelleyen ürün olsa komple tabana uygularımda yok benim bildiğim :)
unutmadan aküyü sök tak yapmıyorum. çıkardığınızda kodlama yapmak gerekebilir gibi durumlardan dolayı..
--- Bu arada arkadaşların dediği gibi fazla basınçla değil doğru kimyasalları uygulayıp bekleyip 3/5 dakika az su ile de aynı verim alınabilir.

Son düzenleme:
  • Beğen

Ekli dosyayı görüntüle 53718

Ekli dosyayı görüntüle 53717

Ekli dosyayı görüntüle 53716

Ekli dosyayı görüntüle 53720

Ekli dosyayı görüntüle 53722

Ekli dosyayı görüntüle 53721

Ekli dosyayı görüntüle 53723

Serhat hocam elinize sağlık, eldeki imkanlarla gayet iyi bir iş çıkarmışsınız. Araba temizliğinde bence en çok emek gerektiren kısım motor temizliği. Dikkatten mi kaçtı bilmiyorum ama ilk defa motor temizliği yapanların (benim gibi) %98’i kaput içini temizlemeyi unutuyor veya motoru temizledikten sonra farkediyor. :) @yalin hocamın dediği gibi, temizlikten sonra motor temizleyici sprey sıktıktan 24 saat sonra sildiğinizde neredeyse sıfır görüntüsü meydana çıkıyor ve uzun süre kalıcılığı oluyor.

• Beğen

Geri
Üst Alt