Akaryakıt Zam ve İndirimleri [ANA KONU]

Benzin dizelden ucuz kalmaya devam edecek mi çok merak ediyorum🤔
Google a sordum bunu, bir sitede;

"Türkiye'de ihtiyacın çok altında motorin üretiminin gerçekleştiriliyor olması. Aradaki Fark ithalatla karşılandığı için motorinin litresi benzine göre daha pahalı."

Bu şekilde açıklanmış.

Petder in Ekim 2022 verisine göre satılan
Benzin miktarı 399.402 m³ iken
Motorin miktarı 2.786.123 m³ imiş

7 kat fazla tüketimi yoğunlukla ticari kullanım şekillendiriyor sanırım.

"Trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı Haziran ayı sonu itibarıyla 25 milyon 810 bin 799 oldu

Haziran ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıtların %54,1'ini otomobil, %16,2'sini kamyonet, %15,2'sini motosiklet, %8,0'ını traktör, %3,5'ini kamyon, %1,9'unu minibüs, %0,8'ini otobüs ve %0,3'ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu." (TÜİK'ten alıntı)

Sadece %54 lük otomobil sınıfına bakarsak trafiğe kayıtlı araçların
% 26,2 benzin
% 37.3 motorin
% 35.5 LPG li imiş.

Benzinli otomobil sayısı aslında LPG li araçları da sayarsak dizel otomobillere göre daha fazla fakat LPG li araçlarda benzin ihtiyacı az olduğu için otomobillerde de motorin benzine göre daha fazla harcanıyor olabilir.

Ancak 7 kat fark olmasına büyük sebep şu ki tarımda, ağır vasıtalarda, yük taşımacılığında, yolcu taşımacılığında motorin kullanan araçlar. Bu araçların sayısı ve kullanımı azalmadıkça motorin harcaması azalmayacaktır.

Konuyla dolaylı yoldan ilintili olarak şunu düşünüyorum. Elektrikli araçlara geçişte benzinli araçların yerine değil de daha çok motorin kullanımını yapan ticari araçların yerine konulmaya çalışılsa o zaman motorin tüketimi azalacağı için makul fiyat seviyelerine gelecektir belki, ama o zaman da bireysel kullanıcının motorinle ilişkisi ne derecede kalacak sorusu geliyor akla.

Uzmanı olmadığım bir konu ancak araştırana kadar bilmiyordum bu kadar büyük bir tüketim farkının olduğunu.

Google a sordum bunu, bir sitede;

"Türkiye'de ihtiyacın çok altında motorin üretiminin gerçekleştiriliyor olması. Aradaki Fark ithalatla karşılandığı için motorinin litresi benzine göre daha pahalı."

Bu şekilde açıklanmış.

Petder in Ekim 2022 verisine göre satılan
Benzin miktarı 399.402 m³ iken
Motorin miktarı 2.786.123 m³ imiş

7 kat fazla tüketimi yoğunlukla ticari kullanım şekillendiriyor sanırım.

"Trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı Haziran ayı sonu itibarıyla 25 milyon 810 bin 799 oldu

Haziran ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıtların %54,1'ini otomobil, %16,2'sini kamyonet, %15,2'sini motosiklet, %8,0'ını traktör, %3,5'ini kamyon, %1,9'unu minibüs, %0,8'ini otobüs ve %0,3'ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu." (TÜİK'ten alıntı)

Sadece %54 lük otomobil sınıfına bakarsak trafiğe kayıtlı araçların
% 26,2 benzin
% 37.3 motorin
% 35.5 LPG li imiş.

Benzinli otomobil sayısı aslında LPG li araçları da sayarsak dizel otomobillere göre daha fazla fakat LPG li araçlarda benzin ihtiyacı az olduğu için otomobillerde de motorin benzine göre daha fazla harcanıyor olabilir.

Ancak 7 kat fark olmasına büyük sebep şu ki tarımda, ağır vasıtalarda, yük taşımacılığında, yolcu taşımacılığında motorin kullanan araçlar. Bu araçların sayısı ve kullanımı azalmadıkça motorin harcaması azalmayacaktır.

Konuyla dolaylı yoldan ilintili olarak şunu düşünüyorum. Elektrikli araçlara geçişte benzinli araçların yerine değil de daha çok motorin kullanımını yapan ticari araçların yerine konulmaya çalışılsa o zaman motorin tüketimi azalacağı için makul fiyat seviyelerine gelecektir belki, ama o zaman da bireysel kullanıcının motorinle ilişkisi ne derecede kalacak sorusu geliyor akla.

Uzmanı olmadığım bir konu ancak araştırana kadar bilmiyordum bu kadar büyük bir tüketim farkının olduğunu.
Eline sağlık hocam bende merak uyandıran bir konuydu. Türkiye yıllık petrol ihtiyacının sadece %8ini kendisi çıkarıp üretiyor ve işliyormuş hadi %10 olsun bu, yani aslında elbette ki tüm bu yakıt kalemlerinin %90 kadarını ithal ediyoruz fakat demekki motorine olan ihtiyacın fazlalığı arz talep dengesi vs. bu sebeplerle motorin benzinden pahalı. Bu çok mantıklı bir sebep.
Fakat pandemiden önce hatırlarsak motorin benzinden daha ucuzdu, eskiye göre şimdi benzini motorinden ucuz yapan sebep tam olarak bu mudur yani?

PİYASA BİLGİLENDİRME ‼️‼️‼️

Benzin + 4,00 ⬆️

Motorin + 2,35 ↔️

Benzin için perşembe akşamı 1,00 lira civarında zam beklenmektedir.

Motorin için cuma akşamı 1,5 lira civarında zam beklenmektedir.

Benzin için rakamı yarın sabah, motorin için rakamı cuma sabah güncelleyeceğim.

Bilgilerinize.

Benzin + 4,00 ⬆️

Motorin + 2,35 ↔️

Bilgilerinize.
depoyu fulleme vakti gelmiş

Benzin + 4,00 ⬆️

Motorin + 2,35 ↔️

Bilgilerinize.
depoyu fulleme vakti gelmiş
Aynen fulleyelim yarın.
Kredi kartı puan olayı falan takip ediyordum bende. Sırf onu denk getireceğim diye pahalı almaktan dolayı hiç bir anlamı kalmıyor puanın da.

Ziraat combo kredi karti 4*250tllik yakit alisverisine 75tl puan veriyor duzenli olarak. 2aydir puan aliyorum bazen ara veriyorlar akaryakit kampanyasina... O yuzden haftada bir 250tllik aliyorum. Kampanyaya sonradanda katilsam, o ay aldığım akaryakitlar sayılıyor...

Ziraat combo kredi karti 4*250tllik yakit alisverisine 75tl puan veriyor duzenli olarak. 2aydir puan aliyorum bazen ara veriyorlar akaryakit kampanyasina... O yuzden haftada bir 250tllik aliyorum. Kampanyaya sonradanda katilsam, o ay aldığım akaryakitlar sayılıyor...
Vakifta 4 x 350 ye 60 veriyor, sizin dediginiz daha iyiymis hocam

Geçen sene bu zamanlar 1 lira zam geliyor diye istasyonlarda kuyruklar oluyordu şimdi ne kuyruk var ne sıra bu zam işi de sıradan oldu bize semer vuran daha çoook olur bu gidişle

Geri
Üst Alt