Sifir aracta fatura bedeli sonrasi elden odeme

Bunu yapan duydum ama başka şekilde ; aracın fiyatını düşürüp alt dilime alıyorlar. Sonra araca 13000 TL Lik cam filmi ve seramik yapıyorlar :)

Tasvip etmiyorum diyicem ama yav hergun vergi kazığından ağlayan biz degilmiyiz ? 

Yukarıdaki örnekte bayiyi neden sucluyorsunuz ? O kadar vergi sevdalisiysaniz üst dilimden alın aracınızı.

Arkadaslar arac vergi dilimini zaten asmiyor ve hic asmadi. Yani herkes 213.90 den almis araci . Bu arkadas %50 otv dilimi vs anlamadigindan 218 demisler araca bu da kabul etmis. Sonra da siz 214 eft yapin ama kalanini arac teslimatinda elden getirin diye soylenmis. Durum bu. 

@KaiZeN

@Savatage

Arkadaslar arac vergi dilimini zaten asmiyor ve hic asmadi. Yani herkes 213.90 den almis araci . Bu arkadas %50 otv dilimi vs anlamadigindan 218 demisler araca bu da kabul etmis. Sonra da siz 214 eft yapin ama kalanini arac teslimatinda elden getirin diye soylenmis. Durum bu. 

@KaiZeN

@Savatage
Hocam benim verdiğim örnekte de elden para isteniyordu ama oradaki olayda ötv muaf satış söz konusu idi, yani aracın fiyatını ötv muaf satışın müsaade ettiği üst limitin altında gösterip kalan parayı elden alıyorlardı. Ben de böyle bir durum zannettim sizinkini.

Ama bu son mesajınızda olay iyice garip bir hal aldı. Hangi tutar üzerinden fatura kesileceğini sormuş mu arkadaşınız? @chemdemir

Baslangicta anlasilan fiyat o sekilde ama aracin faturasi otv dilimine girsin diye dusuk gosteriliyor.
Hocam siz yazmışsınız otv %50 ye girmesi için düşük gösteriliyor diye burdan aştığı anlaşılıyor ki;

Aracın vergisiz fiyatı 119.999tl olsa Ötv+Kdv dahil max fiyatı 212.397,73tl oluyor. MTV+plaka+ruhsat+hizmet bedeli ile zaten 213.900tl maksimum fiyat oluyordur. 

Alıcıya 218.000tl nasıl demişler anlayamadım. En başta arkadaşınızla bu durumu konuşup mutabık kalınmadıysa 1tl ödeme yapmasın. %50 ötv dilimindeki bir aracın 218.000tl olması imkansız..

bu durum satıcı ile alıcı arasındaki bir anlaşmaya dayalı ise arkadaşınız vermeli ama bu saatten sonra biraz zor gibi görülüyor, çünkü arada vergi kaçırma gibi bir durum da söz konusu. onun için iyi niyetli olarak yapılan bazı işlemleri aynı şekilde yani iyi niyetle halletmek lazım diye düşünüyorum. aslında liman iniş tarihine göre vergi beyan matrahlarına göre de fiyatlar belirleniyor diye biliyorum. 

Netlestircek olan @chemdemir hocam ama gidip 10 bin TL isteyeceğini düşünmüyorum birkaç bin TL yi geçmezdir.

Fatura kesildiğinde göre ÖTV alıcı adına ödenmiştir. Bundan sonra bayinin başka kişiye satma gibi bir şansı olabileceğini düşünmüyorum.
Araç teslim alınmadıysa fatura iptali yapılabiliyor. ve genelde VW grubu parayı almadan da fatura kesmiyor. (ikili sağlam ilişkilerde farklı tabi ki,)

böyle bir durum başka bir markanın aracını alırken yaşandı .Bizde acaba kandırılıyormuyuz gibi bir hisse kapılmışken olayın sonunda iyi niyet olduğunu ve karda oldugumuzu farkettik.Aslında olay da kötü niyet yok . vergi dilimini düşürülmüş haline göre siz gene aracı alıyorsunuz yani her türlü kar var bu durumda misal 15 bin vergiden düşüp 2-3 bin elden yatırıyorsunuz yani gene kardasınız ki zaten bu paranın hepsini sizden elden olmadan faturayla istese bu seferde vergiye girmek zorunda kalıyorsunuz  burada aracı satan kişi çok kar edene kadar hızlı satıp az karla aracı elinden çıkartmak istiyor genelde bu tip durumlar yıl sonuna doğru artık o aracın başka modeli gelecekse yapılıyor bayi elinden çıkartmak için bu yola başvuruyor .Sonuç olarak biraz karşılıklı iyi niyete dayanıyor konu .Siz şikayet edebilirsiniz o parayı da ödemezssiniz fakat satıcıda size o fiyattan tekrar satmama hakkına sahip o zaman vergili fiyatıyla satar çünkü para alışverişi daha bitmemiş ve aracı teslim etmez yeniden hesaplama yapılır sehven yanlışlık yapılmış bile denilebilir söyleyim .

Benim gördüğüm kadarıyla bu işi nissan, honda, peugeot, kia, hyundai bayileri yapıyor ve normalmış gibi davranıyorlar. Doğuş oto bayilerinde bunu teklif etseniz küfretmiş gibi bakarlar :)

Hocam ne iyi niyeti Allah aşkına? Adamlar babasının hayrına mı iş yapıyorlar?

Üst dilime girince arabayı almayacaksınız, alın diye çakallık yapıyorlar. İyi niyetten değil, para kazanmak için yani. Müşteri lehine bir durum olması da doğru ve legal bir şey olduğu anlamına gelmiyor ne yazık ki.

Konu çorba gibi oldu. Şimdi bayiye gidip 320i ye 120bin fatura kestirip üstünü elden verirsem alt vergi diliminden BMW sahibi olabilecek miyim?  :)

Konu çorba gibi oldu. Şimdi bayiye gidip 320i ye 120bin fatura kestirip üstünü elden verirsem alt vergi diliminden BMW sahibi olabilecek miyim?  :)
bu kadar ciddi farklara yapamazsınız. ama 3-4 bin lira fark olursa yapıyorlar genelde. hatta olay sadece vergi dilim değil bu dilimlere denk gelmese de bir miktar parayı elden almayı tercih ediyorlar.

@chemdemir Hocam bayi 218 demiş arkadaşınız da kabul etmiş, 214ü peşin,  kalan 4ü de teslimatta istemiş. Ki faturayı 214'ten kesse de en başta araç bedelinin 218 TL olduğunu belirtmiş ve arkadaşınız da onaylayarak anlaşmışlar. Bence bi sıkıntı yok bu durumda. 

Bu durumun vergi ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Araçta ÖTV motor büyüklüğüne göre değişiyor. Sonuç itibariyle fiyatı düşük göstermenin ötv için bi katkısı yok. 2.0 Motorou 1.4 gösterecekse o ayrı ama ruhsat için oda olmaz. Bu işin içinde başka bi bit yeniği var. 4.000 TL eksik olunca hangi vergi diliminden düşüyormuş? Yeni MTV tasarısı desem onun linkini de aşağıya bırakıyorum onda da o fiyat aralığına denk gelen bişey yok. Benim tahminim aracın asıl ederi 214 kalan 4 o bayinin avantası.

https://www.devletdestekli.com/mtv-hesaplama-yeni-tablo-arac-fiyatina-gore/

Bence durum Elinde araç olan bayinin 3-5 fazla cebine koyma çabasından başka bişey değil, 213.9'dan galerinin alip 218'e tekrar satması gibi yani, e sıfırdan pahalı satıyosun dediğinde de "buda sıfır git bayide varsa hemen teslim, al ordan" demesiyle aynı.

Tabii burda aldığı 3-5 fazlayı nasıl aldığı önemli, arabaya eklese ne alan alır ne satan satabilir durumu oluşuyor vergi dilimi zıplamasından dolayı. Burda yapabileceği en güzel şey aslında 1 olan bişeyi 3-5'e satıp arabayla paketlemek ve böyle alıyorsanız hazır araba var demek, işte o da bir arkadaşın yazdığı gibi seramik kaplamadır cam filmidir felan olabilir :)

Ha resmi bayii de bu yapılabilmeli mi? Bence yapılamamalı ve regüle edilmeli bu durum ama TR'deyiz, illa onun çakallığını bulur bizimkiler yada piyasada sıkışan arabayı Galeri'ler dışında almak imkansız hale gelir :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt