Golf 7 Amortisör sorunu

ricikli

Üye
İsim
ricikli
Merhaba

Dün yolda giderken sol ön diskten gelen inanılmaz ses sonrası yakınında olduğum sanayiye gittim. Balata disk arasına kaçtığını düşündüğümüz taşın çıkmasıyla ses kesildi. Fakat lifte kaldırılan aracımda ustanın dediği amörtisörlerin yağ akıttığı ve patlak olduğu bilgisi verince bir de sizlere sorayım istedim. 

Değişmesi mi gerek diye sorunca yok götürür daha dedi. anlamadım. La patlaksa değişmesi gerekmez mi bu parçanın. Bir yol gösterin.

benim de rampada sağa sola dönerken sağ önden gelen bir ses vardı.Bugün balans yaptırırken bu fotoğrafları çektim.Sağ ön amartisörün patlak olma olasılığı var mıdır?

C550BFC9-2C43-42C8-BB80-F6C3F235E1E1.jpeg

80D6C5CE-0D26-4A6C-B2B5-157660588E8F.jpeg

Upvote 0

Arkadaşlar selamlar,

Eğer kasis veya dalgalı yolda döşek gıcırtısı gibi ses alıyorsanız onun sebebi ön salıncak braketindeki rubber burçlardan kaynaklanıyor. ben aracımda artık yağlama ile ses kesilmediği için 30 bin km de iken değiştirdim büyük burçlar lemförder marka küçükler febi. sonrasında bu ses kesildi, aracım şu an 50 bin km de daha ses almadım ön takımlardan. eğer direksiyonu arac hareket etmezken çevirdiğinizde ses geliyor ise bu sefer amartisör üzerindeki bilya ve takoz sisteminden gelmektedir ve onları değiştirmeniz gerekir. Eğer herhangi bir ses yok ise zaten amortisörünüz söküldüğünde kontrol edilebilir. Dışarıdan parça temini yapacaksanız kesinlikle OEM parça numaralarını eşleştirin yoksa sanayide denktir diyerek parça satmaya çalışana denk gelirsiniz. 

Lemförder için ürün seçim kataloğu;

https://aftermarket.zf.com/tr/tr/lemfoerder/kataloglar/#/

Febi için ürün kataloğu;

https://partsfinder.bilsteingroup.com/tr/index

Amortisör olarak ön takımlarda bende de ne yazık ki yağ kaçırma oldu ve Monroe OESpectrum ile değiştirdim. Genel olarak hafif sert geldi bana ama konfor arıyorsanız Sachs veya Boge marka öneririm.

Amortisör için de oturma çapı önemli seçimlerinizde buna dikkat ederek almanızı tavsiye ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@mufayu Hocam gördüğüm kadarıyla bi akan yağ vs yok amortisörlerinde. amortisördeki patlak en belirgin frende fark ediliyor, frenleme yaptığında sağlam olan taraf yere iyi tutunma sağlarken patlakta devamlı olarak tekere baskı olmadığından tutunma zorlaşacaktır. dolayısı ile frenlemede bir yöne çekme yapar. 

Upvote 0
@sekmekci bugün ani fren yaptım ama hiç dikkat etmedim desem yeridir hocam.Ama ilk iş İstanbul'da kontrol ettirmek olacak.Desteğin için teşekkür ederim

Upvote 0
arkadaşlar merhaba. bende geçenlerde sol ön amortisörde hafif bi nemlenme gördüğümüz için 4 amortisörü serviste değiştirdim. sürüş gerçektende muıazzam farkediyor. yol tutuşu, virajda verdği tepki, hızda stabilite falan çok iyi. yanlız ben ön tarafın biraz yükseldiğini düşünüyorum nedense. sanki ön biraz havada. 15000 km oldu değiştirileli ama fazla farketmedi sanki. amortisörü servise geldiğinde resmini çekmiştim. aracımın yanda görünüşü de bu şekile. arkalarda direk "sach" ibaresini gördüm ama önlerde yazmıyor. 

sonuçta şasi numarasıyla parça temin ediyorlar ama acaba dizel veya 1.2tsı 'ların amortisörleri farklımı. ? benim aracım 1.4 tsı bu arada.. farklı bişey takmış olamazlar dimi.. 

saygılar sevgiler dostlar

20210609_165858_HDR.jpg

20210904_103849_HDR.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Geri
Üst Alt