Araç satış vekaleti

bulento

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba.

Yeni bir Golf alıyorum VW bayiinden ve mevcut aracımı takasa vereceğim.

Takas araç için istedikleri vekaletname de kafama takılan iki nokta var, yorum yapabilecek olan varsa sevinirim.

Birincisi, araca ait trafik sigortası ve kasko bedellerini geri almaya diyor... Kaskoyu zaten Golf e geçireceğim için, o konuda sorun olmaz sanırım. Trafik sigortası parasının üzerine soğuk su içeceğiz sanırım ?.

Diğer nokta da şu : vekalet süreli bile verilmiş olsa, mülkiyeti muhafaza kaydı veya kati satış yapmaya, ibraya vs.. diye gidiyor. Aracı, mülkiyeti benim üzerimde kalmak üzere satıp, sonra Kati satışını yaptıkları durumda , arada geçen sürede mali ve hukuki sorumluluk kimde oluyor ?. Bir sene sonra başımıza bir belayla gelmesini istemiyorum bu mülkiyet muhafaza konusunun...

Saygılar..

Sent from my HTC One mini using Tapatalk

@bulento

Hocam çok bilgim yok bu konularda ama vw bayisi tutupta bir araba için başına bela almaz. Fiyatta anlaştıysanız gerisi biraz teferruat. Tabi aracı galeriden alıyorsanız herşeye dikkat edin :)

Merhaba,

Aracı galeriden almıyoruz ama, pratikte VW ve diğer firmalarin bayiileri aslinda kendileri almıyor takas aracı, anlaştıkları galerici türü adamlar alıyor parasını bayii ye ödüyorlar. Daha önce 2 defa takasa sattım, böyle oluyor. Birisinde, yaklaşık bir ay sonra araba başka bir ilde kaza yaptı, belasıyla ben uğraşmak zorunda kaldım. O yüzden bu vekalet işine dikkat ediyorum şimdi..

@bulento

aman ha dikkat, ben de aracı sattığımı düşünürken, 2 ay sonra eski aracımın benim üzerimeyken 2 sahip daha değiştirdiğini 18 tane köprü kaçak geçişi cezası gelince anladım...

Allahtan galeri sahibi tanıdıkdı, önce bu cezaları ödedi, sonra 1 hafta içinde notere kendim gidip son alan adama satışını yaptım...

takasa veriyorsanız, bence; aracın kesin satış olmadan showroomdan çıkmayacağına ilişkin güvence alın...

vekaletnameye de aracın şasi numarasını yazdırıp sadece bu araç için kati satış yapmaya diye yazdırın...

aradada gidip kontrol edin showroomdamı satıldı mı vs diye sonra zaten sizin üstünüzden çıktığına internetten de bakarsınız...

en temizi kendinizin satması tabi, parayı al aracı ver bitsin gitsin...

Merhaba, Kati satış ile mülkiyeti üzerinde kalmak üzere satış farklı diyorlar. Eskiden süreli vekalet verip böyle şeylerin önüne geçmek mümkündü. Bir kısım da, mülkiyet muhafaza ile yapılan satışlarda, tüm sorumluluk yeni sahipte oluyor, diyor. Diğer taraf dan, adamların satışı aynı gün yapmaları kendi menfaatlerine. Benim bir borcum vs. den dolayı araca haciz gelirse, mülkiyet hakkı haczedilebilir. Bu mümkün mu tam  bilmiyorum. . Bir avukat bulmak lazım sanırım..

@bulento vekaleti sureli verin bir hafta yeter bence. vekaletteki gereksiz bütün maddeleri silin.  Şahsen ben öyle yapıyorum, tavsiye ederim.

Geri
Üst Alt