Bakım sonrası araç ilk çalıştırmada tekliyor.

BeyazGolf

Üye
İsim
m
Arkadaşlar geçen konu açmıştım internetten yağ aldım diye. aracım daha 35 bin km de. yağını falan değiştirdim cuma günü ama şimdi yani 2 gün sonra aracı çalıştırdım az önce. araç tekledi. ben de kontağı kapattım hemen korkudan. yağ seviyesine baktım en altta. halbuki koyduğumuzda ortadaydı. altına baktım yağ kaçağı falan yok. hepsiburada’dan gelen yağı koyduk 4 litre castrol 5w-30 bidon. aracı ikinci kez çalıştırdım yine titresi stop edecek gibi yaptı kapattım hemen. Acil ne yapabilirim? 

bu arada park ettiğim yerde eğim yok ama farketmiyor da olabilirim. 

ayrıca yağ eksik olsa yağ basıncı uyarısı almaz mıyım?

Moderatör tarafında düzenlendi:

O zaman diğer arkadaşların da dediği gibi hava filtresi tam yerine oturmuş mu kontrol edin hocam ve bir dahaki bakıma liqui moly veya motul yağ ve mann filtreler kullanmanızı öneririm belki daha pahalı olur ama en azından kafanız rahat olur.

Upvote 0
@forzaGilles hocam yağda eksik var diyemem. öyle ciddi bir şey değil. tırtıklı alanın ortasının hafif altında. şimdi kafamda sadece filtre var. çıraklar yağ fitresini anahtarla çok sıkmışlardı da kızmıştım. ama ondan olacağını da sanmıyorum. yağ ve hava filtrelerini beraber 60 yada 65 tl gibi bir fiyata almıştım bölge bayiinden. tapayı değiştirmedik. yağda eksilme olduğunu düşünmüyorum artık. başka da aklıma bir şey gelmiyor. acaba kaskoda çekici hakkkım varsa bosch servis noktası var oraya mu çektirsem aracı? 

yağ kodunu girmedim daha doğrusu tr için üretilen yağlarda yok sanırım o kod. ama sanmıyorum sahte olacağını.

şimdi aracı çalıştırayım mı yoksa yarın çektireyim mi onu düşünüyorum. yani yağla ilgililer pek kafamda şüphe kalmadığı için çalıştırmayı deneyeyim diyorum.

bu arada hava filtresini sökemedim. 4 tırnağı var sanırım ama önünde boru falan da var. ayrıca söksem ne yapacam onu da bilmiyorum 
Bi çalıştırın baktınız yine aynı oldu., stop edip çekici çağırın., bosch car servis veya başka bir yer ona siz karar verin ama bu sefer filtreleri kaliteli bir yerden alın., benim   linkini verdiğim yer yetkili satıcı ve tedarikçi konumunda., işlemi nerede yaptırısanız yaptırın şayet yağ ve filtre değişimi olucaksa filtreleri kaliteli alın., 3’e 5’e bakmayın., yağı da liqui moly sitesinden toptec4200 alın derim.. Bosch filtre almayın.!!

Hava filtresi için o vidalara uygun anahtar olmadan sökemezsiniz.. 

Karter, karter tapası, hava filtresi vs.. her yeri kontrol etsinler., özellikle hava filtresinde yırtık-delik vs. var mı gözle kontrol edin/ettirin.. 

Servisten karter tapasını alın., 

Kendine usta diyen pek çok kişi bilmez; yağ filtresi değişirken, yeni filtre sızdırmaklık için takılmadan önce filtrenin contası bir parmak motor yağı contanın üzerinde el ile gezdirilerek hafifçe yağlanır..!! 

Fazla sıkılırsa conta ezilir..!! Torx anahtarı kullanmalarını isteyin..!!

Upvote 0
Hocam aracinizin yağ filtresi yerine tam oturmamis olabilir.Daha önce basima gelmisti.Yağ filtrenizi kontrol ettirin farkli marka veya yan sanayi olmamasina dikkat edin.Orjinal yağ filtresi kullanin.Daha önceki aracimdaki yag filtresi düz çizgili idi orjinal fakat zigzakli takilmisti sorun olmustu yağ lambasi yakmıştı.Bu tarz sıkıntı olabilir.Umarim önemli bir sorun yoktur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Hocam aracinizin yağ filtresi yerine tam oturmamis olabilir.Daha önce basima gelmisti.Yağ filtrenizi kontrol ettirin farkli marka veya yan sanayi olmamasina dikkat edin.Orjinal yağ filtresi kullanin.Daha önceki aracimdaki yag filtresi düz çizgili idi orjinal fakat zigzakli takilmisti sorun olmustu yağ lambasi yakmıştı.Bu tarz sıkıntı olabilir.Umarim önemli bir sorun yoktur.
hocam aracınız neydi ve herhangi bir hasar verdi mi? çünkü uyaı verdiğinde çoktan iş işten geçmiş oluyor diyorlar yağ için. 

@forzaGilles @Unclaimed arkadaşlar şimdi yine bastım marşa. ilk 5 saniye güzel çalışıyor sonra motor sanki zorlanır gibi yapıyor ve sanki stop edecek gibi piston patlamaları sıklığı azalıyor. ben de tam o sırada stop ettim. yağdan bir sıkıntımız olsa neden ilk 5 saniye düzgün çalışsın?

Upvote 0
hocam aracınız neydi ve herhangi bir hasar verdi mi? çünkü uyaı verdiğinde çoktan iş işten geçmiş oluyor diyorlar yağ için. 

@forzaGilles @Unclaimed arkadaşlar şimdi yine bastım marşa. ilk 5 saniye güzel çalışıyor sonra motor sanki zorlanır gibi yapıyor ve sanki stop edecek gibi piston patlamaları sıklığı azalıyor. ben de tam o sırada stop ettim. yağdan bir sıkıntımız olsa neden ilk 5 saniye düzgün çalışsın?
Yani bunu biz bilemeyiz., aracı çekici ile çektirin., daha fazla zarar görmesin., yağ pompası arızalanmış olabilir başka bişey olabilir vs.. 

Upvote 0
arkadaşlar korkmadım az gaz verdim biraz bekledim sıkıntı çıkmadı düzeldi. bakalım yarın yine soğukta yapacak mı. bu eğer başka bir arıza ise sıkıntı tam yağ değişimine denk gelmesi ki zaten yağı internetten filtreyi başka bir marka aldığım için kafamı bulandırması.

Upvote 0
@BeyazGolf Golf 6 aracım da bu başıma gelmişti. Araç altında olan benzin filtresi, örnek resim aşağıda paylaşıyorum. Daha öncede ilettiğim gibi uzman kişiler tarafından bakılması olası yüksek maliyetli sorunları önlemenize olanak sağlayacaktır.

image.png

Upvote 0

Geri
Üst Alt