120 Km/h Üzeri Hızlarda Sarsıntı Sorunu

2013 golf araçta aynısını yaşadık. 110 üzerinde gaza dokundukça araba alttan sarsıntı yaşıyordu sanki. Ne rot ne balans nede replika jant kaynaklı çıkmadı problemimiz. Baskı balata bitmek üzere olduğu için böyle yapıyor, baskı balatayı değiştirdik sorun düzeldi. Üzerinden çıkan baskı balata da gerçekten sıyırıp volan a zarar vermek üzereydi.

Bende geçenlerde 180'le yokuş tırmanıyordum. Yol şehirler arası bir yol, yoğun sağa sola yatay eğiminden midir bilmem, çok az sağa çekti, sağ şeride girdim istemeden, yavaşlayıp bozuntuya vermeden devam ettim, dikkatli olmak lazım, sonrasında "neden" sorusunu sordum kendime zaten, bir daha yapmam galiba.

o anlık hızla çok az bir etki beni sağ şeride sokmuş olabilir, ama yolun sağa sola olan eğiminden dir diye düşünmüştüm ilk muhtemelen de öyle.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Onur selamlar hocam, bahsettiğiniz sorun aynen benim golf 7 aracımda da var araç belli bir hızın üzerine çıktığında titreme sarsıntı oluyur, ama direksiyonda hiç bir şey yok, siz nasıl çözdünüz hocam

@Tukyaulyos  lastikleriniz eskidiyse tel atma sorunundan yapabilir.. 

rot balans olabilir.. 

kulelerden yapabilir..

lastik havalarınızı kontrol edin.. 

bunlara baktırın isterseniz.. 

@Tukyaulyos  İyi bi rot balansçı çözer hocam sorununuzu. O şekilde hallettim ben

Jantlarınızda da eğrilik olabilir. Özellikle arka tekerlerden birinde. Hatta lastikçiler böle eğrilik tespit ettikleri jantı arkaya takarlar

Aracim 18 bin Km de tam olarak hocam :) Şükür bi hasarı olmadı. Aracı tek ben kullanıyorum büyük bi hızda kasise veya çukura düşmedim. Hocam nasıl anlatsam bilemedim mesela 100 km ile veya 110 km ile giderken sorun yok 120 130 140 dedikçe sanki yolun üstünde küçük küçük kasisler varda araç sallanıyo gibi yani net olarak ben ve arkada oturanlar hissedebiliyor. Direksiyonda en ufak titreme yok sağa veya solada çekmiyor araç. Bu sarsıntı arka taraftan daha çok geliyor gibi. Lastik basınclarim 32 ye ayarlı balanslarda düzgün

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başımda aynı dert var araç 130 dan sonra sanki zıplıyor gibi direksiyon çekmiyor çok az titriyor ama arabanın gaz pedalı bile titriyor. 150 Km hız da öyle bir hal alıyor ki sanki alttan bişiler kopacak gibi hız arttıkça artıyor ön takımı göstercem bakalım. Bu arada araç golf 7 Ankarada tavsiye edebileceğiniz rot balanscı varsa memnun olurum.

Başımda aynı dert var araç 130 dan sonra sanki zıplıyor gibi direksiyon çekmiyor çok az titriyor ama arabanın gaz pedalı bile titriyor. 150 Km hız da öyle bir hal alıyor ki sanki alttan bişiler kopacak gibi hız arttıkça artıyor ön takımı göstercem bakalım. Bu arada araç golf 7 Ankarada tavsiye edebileceğiniz rot balanscı varsa memnun olurum.
Lastikte taban bozulması yada balans sorunu

Arkadaşlar şehir içi kullandığım için üzerine düşmemiştim yazlıkları taktırmaya gittiğimde, ustaya durumdan bahsettim jant yamuk olma ihtimali üzerinde durduk ancak bir önceki lastikçi 1 jantta 30 gr kullanması gereken kurşunu 3 tane 10 gr kurşun ile çözmeye çalışmış, diğer jantta 1 10 gr 1 5 gr takmış yani aracın Balansı yokmuş.

Malum yazlıklara geçiyoruz lastikçiye dikkat edin ben artık her gördüğüm lastikçiye girmeyeceğim..

Geri
Üst Alt