SAĞ AYNA PROBLEMLERİ

serdilacil

Üye
İsim
Serdıl
Merhaba arkadaşlar,

2016 1.6 TDI GOLF HIGHLINE alarak aranıza katıldım. Aracımda opsiyon olarak fabrika çıkışlı hemen hemen her donanım mevcut.

Aracımda ayna ile ilgili 2 problem yaşıyorum.

1. problem; sürüş pozisyonunda sağ ayna tam olarak arkayı göstermiyor. Ayna ayarında ne kadar sola çekersem çekeyim sağ arka kapı kolunu sürüş pozisyonunda göremiyorum. Bu trafikte ciddi problem yaratıyor benim için. Benden önceki kullanıcı bu durumdan rahatsız değilmiş herhalde çözmemiş. Aynanın bütün fonksiyonları Aşağı yukarı sağ sol kilitlemede aynanın katlanması vs. çalışıyor. Fakat bu durumu çözemedim. Aracı VW Dicle yetkili servise götürdüm ilk etapta incelediler problemi anlamak için onlar da ilk defa karşılaşıyoruz dediler. Aynanın içinin açılması gerekiyor ve servis kaydı açmamız gerekiyor ve garantisi olmadığından dolayı işçilik ücreti alınacaktır dediler. Sanayide işin ehli bir aynacıya gösterdim mekaniğinde herhangi bir problem olmadığını tasarımsal bir problem olabileceğinden bahsetti. Bu sorun ile alakalı nasıl bir yol izlemeliyim. 

2.problem; Geri vitese alınca aynanın aşağı göstermesi gerekiyor. Fakat ne yaptıysam olmadı. Araç menüsünde ayarlarda aktif olarak gözüküyor. Ayna ayar düğmesinde "R" konumunda duruyor. "R" konumundayken geri viteste aynayı manuel olarak aşağı indirdim ve "0" konumuna aldım ayna pozisyonunu kaydetmek için fakat herhangi bir değişiklik yok. Kodlamasında bir problem olduğunu düşünüyorum. Önceki sahibi sinyallerin yanmasıyla alakalı kodlamasına müdahale etmiş. Ayna ile ilgili kodlama bozulmuş olabilir diye düşünüyorum. 

Bu iki konu hakkında fikirleriniz ve tavsiyeniz benim için çok önemli. Herkese iyi forumlar dilerim. 

IMG_1778.JPG

IMG_1779.JPG

IMG_1781.JPG

@serdilacil kesin olarak eminim . Yanlış ayna takılmış. Çünkü sağ aynada çizgiler var. Çizgiler sadece solda olur. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

@serdilacil kesin olarak eminim . Yanlış ayna takılmış. Çünkü sağ aynada çizgiler var. Çizgiler sadece solda olur. 
Hocam dikkatiniz takdire şayan. Dediğiniz çok mantıklı geldi bana. Eğer dediğiniz gibiyse sağ aynanın geri viteste inmeme durumu buna da bağlı olabilir. Bu durumu sanırım bir tek serviste tespit edebilirler. Fabrika hatası olacağını sanmıyorum. Benden önceki sahibi aynayı kırmış ve çıkma takmış olabilir. Sadece iç mekanizmayı ve ayna camını değiştirsem problem çözülecek gibi duruyor doğru mudur?

Upvote 0
Hocam dikkatiniz takdire şayan. Dediğiniz çok mantıklı geldi bana. Eğer dediğiniz gibiyse sağ aynanın geri viteste inmeme durumu buna da bağlı olabilir. Bu durumu sanırım bir tek serviste tespit edebilirler. Fabrika hatası olacağını sanmıyorum. Benden önceki sahibi aynayı kırmış ve çıkma takmış olabilir. Sadece iç mekanizmayı ve ayna camını değiştirsem problem çözülecek gibi duruyor doğru mudur?
Teşekkürler.

Açıkçası sol ayna ile sağ ayna boyut olarak da az bi fark vardır. VW Bora modelinde sağ ayna neredeyse soldan 3te1 daha küçüktür. Hatta sağda ayna olmayan eski araçlar da vardır.

20191017_110708.jpg

Tırnaklar vs. uymayabilir.Denemek lazım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
[mention=15070]serdilacil[/mention] Yakın fotoğraflar gelince durum çözülmüş , mekanizma ve ayna camı değişince iş çözülür.
Çıkma mekanizma ve ayna camı bulacaz o zaman. Katlanır ısıtmalı aynanın mekanizması ile normal ısıtmalı ayna mekanizması arasında bir fark olmaz değil mi? Katlanır ayna motoru ayrı bir parça mıdır?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Upvote 0

Geri
Üst Alt