122 den 150 beygire yükseltmek

Tsi  motorlarda Dr ecunun da adı çok geçiyor bilen duyan kullanan tecrübe eden varsa paylaşabilir mi ?

Fabrikanın öngördüğü orijinal yazılım (90 BG TDI yı 110 BG TDI yapmak gibi) dışında orijinal fabrikasyon olmayan bir yazılım kullanmanın zararının olmayacağını kimse söyleyemez. Sadece zararın kaç km sonra ortaya çıkacağı değişir.

Fabrikasyon olmayan orijinal yazılım uygulaması ile yya emisyon değerleri bozulacak ya da motor ömrü kısalacak ya da her ikisi birden olacak. Başka bir seçenek mümkün değil teknik olarak.

Böyle bir şeyi yapıp, sonra motor arızası için aracın garantisinden faydalanmak etik değil.

Böyle bir şeyi yaptı iseniz, aracı satarken de "yazılım değişikliği yaptığınızı söylemeniz" ahlaken ve etik olarak ve kul hakkı yememeniz için şart.

Bana birisi söylemeden böyle bir araba satsa hakkımı hiçbir zaman helal etmem.

Özellikle 1.2 litre gibi düşük strok hacimli ve zaten çok yüksek güç veren canı burnunda motorlara yazılım yaptırırsanız zararları daha da fazla olur. Zaten mantığını da anlayamıyorum, hem az bütçe ayırıp hem de daha pahalı bir donanıma "sorun yaşamadan" nasıl erişeceksiniz? Eşyanın tabiatına aykırı.

Tüm bunları bilerek yaptıran açıkça söyleyerek ve bilgilendirerek alıp satanlar riskleri kabul ettikleri ve söyledikleri için istediğini yapabilir, onlara bir şey diyemeyiz.

@calik Hocam bende Midlineplus mevcut 2013 model 90 hp yi 110 hp çıkartan orjinal yazılım var mı ?

Orijinal yazılım yetkili serviste var. 90 TDI zaten yazılım ile 90 a çekilmiş bir motor olduğu için yetkili servis isterse onu yükseltebilir. Onlar da böyle bir şeyi bize yasal olarak uygulayamazlar maalesef.

Orijinalinde 110 BG oldukları için 90 TDI motorlar çok güvenli şartlarda az zorlanarak çalışıyorlar. Siz tam gaz yaptığınızda 110 BG verebilecek donanımları olmasına rağmen 90 BG de sınırlandırılmış durumdalar. İvmelenme ve son hız performansı kötü ama en azından hemen hiç zorlanmıyorlar. Bende de aynı Golf var. Züğürt tesellisi diyelim.  

Ben bu forumda bir çekiliş sonucu yazılım hakkı kazandım, 6 ay yazılımla kullandım, sonra turbo arıza verdi, yazılımı sildirip servise götürdüm, turbo tamir kiti dedikleri wastegate bozulmuş, %50 iyi niyet ile yenilendi. Bi yazılım parası kadar ödedim sanırım. Bu parçanın bozulması ile yazılımın direkt bir alakası var mı emin değilim ama ben pişman oldum. Aracım 1.4 dsg bu arada. 

Geri
Üst Alt