Golf 7.5 Sürüş Modu Montajı

Golf 7.5 highline için Sürüş modu aktivasyonu  + Carplay için 1000 tl ödedim. Mode tuşunu henüz taktırmadım aktivasyonu yapan arkadaş tuşu takınca otomatik olarak geleceğini söyledi. Benimde Tuş takımına ve kabloya ihtiyacım var.

@frknyldrm 

ESC & ASR ON / Boş
 ESC & ASR ON / ASR OFF / Boş 
 ESC & ASR ON / ESC SPORT / Boş
 ESC & ASR ON / ESC OFF / Boş
 ESC & ASR ON / ASR OFF / ESC OFF
 ESC & ASR ON / ESC SPORT / ESC OFF
 ESC & ASR ON / ASR OFF / ESC OFF
 ESC & ASR ON / ESC SPORT / ESC OFF
 ESC & ASR ON / ASR OFF / ESC SPORT

kodlamaları mevcut. siz hangisini istiyorsanız. normal basma ve uzun basma şeklinde. standart olan 2 numara.

ESC denge kontrolü ASR çekiş kontrlü demek.

@seferhasdemir çok detaylı bilmiyorum hocam ama bayadır araştırıyorum crack olmuyor dediler benimki için (composition media 8 inç) sanırım kodla yapıldı. Bilgisayar ile odisle bağlandı sanırım. Bana çok göstermediler. Motordan bir kaç soketi felan söktüler. Hiç bir sıkıntı yok. Fiyatı uygun bulunca yaptırdım. 

@seferhasdemir çok detaylı bilmiyorum hocam ama bayadır araştırıyorum crack olmuyor dediler benimki için (composition media 8 inç) sanırım kodla yapıldı. Bilgisayar ile odisle bağlandı sanırım. Bana çok göstermediler. Motordan bir kaç soketi felan söktüler. Hiç bir sıkıntı yok. Fiyatı uygun bulunca yaptırdım. 
hocam sürüş modu bilgisi gateway de tutulur. motorda işlem yapmaları ilginç.

@seferhasdemir Banada ilginç geldi. Geçici süre sökülüp kodlama yapılıp tekrar takıldı. Carplay çalışıyor, Mode tuşu da alıp montajlatırsam belli olacak.

sanırım size cracklı şekilde yapıldı. içine parametre yüklenmiş olabilir. odis ile online bağlanılıp fonksiyon serbest bırakma özelliği ile size verilen kod şasiye işlenerek özellik aktifleştiriliyor. başka olmuyor yani. mode tuşunun mantığı basit aslında bcm deki iki pini birbirine temas ettiriyor. aliexpreste var hocam isterseniz ordan alabilirsiniz.

@seferhasdemir Eyvallah hocam doğrudur, Aliexpress e bende baktım. Kargo gümrük vs. beklemek istemedim elden alırım diye düşündüm. Bu arada bende ümraniyedeyim.

kablolar  mode ve esp için 100 120 cm civarı olsa yeterli.gerekli olan 12v gerilimi el freni tuşundan alıyoruz. ben arnavutköydeyim dilerseniz yardımcı olabilirim montajı beraber yaparız. esp kodlamasını da yaparız. lastik basıncına kod gerekmiyor zaten. 
@seferhasdemir Hocam öm ile telefon numaranızı paylaşabilir misiniz sakıncası yoksa? Arnavutköy bana epey uzak ama bakalım siz de uygun olursanız gelebilirim belki. Hem tanışırız hem montajı yaparız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Alpyaman Tesisatı ile birlikte geliyor hocam, ayrı almıyorsunuz. Kablom var anlamında yazdım, yanlış anlaşılmış olabilir.

esp montajı kolay kaput açma mandalının altındaki bağlantı noktasına kablo çekiyorsunuz o kadar ama lastik basınç işi biraz daha uğraştırıcı. abs ünitesine kablo çekilmesi gerekiyor

kablolar  mode ve esp için 100 120 cm civarı olsa yeterli.gerekli olan 12v gerilimi el freni tuşundan alıyoruz. ben arnavutköydeyim dilerseniz yardımcı olabilirim montajı beraber yaparız. esp kodlamasını da yaparız. lastik basıncına kod gerekmiyor zaten. 
Herkese iyi akşamlar forumdaşlar,

Bu sabah marşa bastım @seferhasdemir hocam ile tanışmak ve montaj yapmak üzere yanına gittim. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ederim, Allah razı olsun. Gönül işi bu, herkes yapmaz.

Güç için el freninden sola ve sağa iki ayrı kablo çekildi, bu işlem yapılırken mevcut tesisata hiçbir zarar verilmedi. Olmaz da ilerde iptal edilmek istenirse hiçbir hasar bırakmadan kablolar sökülebilecek şekilde yapıldı. Bende mevcut olmayan bazı sarf malzemelerini de kendi malzemelerinden kullandı, sağolsun.
Gelen tesisatın içerisinden, aracımızda mevcut olan kablolar ayrıldı. Üzeri bez bant ile sarılı olmasına rağmen ben kablo kalabalığını sevmiyorum diyip üşenmeden bantı soyup fazla kabloları çıkardı Sefer hocam sağolsun. Bunun için dışarıda hiçbir usta uğraşmaz herhalde. :)  
Muhafazasız bakır kablonun üzerine bez bant saran ustalara inat önce elektrik bandı ile sarılıp, çekilen bütün kablolar tekrar bez bant ile sarıldı, orijinalden bir farkı yok şu an. :)
Canımızı sıkan şey, kaput açma mandalının altında kalan bağlantı noktasında işimize yarayacak pin olmamasıydı, aşağıda fotoğrafta yeşil daire içerisine aldığım yerden (pedalların arkası) kablo yürüyüp abs beynine çekilmesi gerekiyor. Elimizde fazladan kablo olmadığı için ve günlerden pazar olduğu için elimizden bir şey gelmedi maalesef.

Günün sonunda çalışır bir fonksiyon elde edemesek de vites çevresinde yapılacak işlem kalmamış oldu. Trim sökme ile uğraşmayacağız daha, şu an her şeyimiz hazır. Nasıl yapılacağını Sefer hocam tarif etti fakat cesaret edip girişebilir miyim, nerede yaparım bilmiyorum.  Abs soketi beni çok düşündürüyor, belki Arnavutköy'e bir sefer daha düzenlerim @seferhasdemir. :)  

Fotoğrafların bazıları videodan ekran görüntüsü olarak alındığı için netlik problemi olabilir, kusura bakmayın.

Screenshot_20200126-201353548.jpg

Screenshot_20200126-201847528_1.jpg

Screenshot_20200126-201441418_1.jpg

P_20200126_135001_1.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt