1.2 tsi sesli çalışma

1 yıldan uzun süredir bende 1.2 tsi kullanıcısıyım. 2015 110'luk manuel model. Bahsettiğiniz şeylerin neredeyse tamamını ben de ara ara yaşıyorum. Bazen araç çalışıyor mu diye camı açıyorum o derece sessiz oluyor. Bazen saçma sapan sesler çıkarıyor. Örneğin eve dönüş yolum sokak aralarında yokuş yukarı bir aralık var yaklaşık 200 metre. Burayı tırmanırken 1. viteste özellikle motordan sanki şıngırtılar geliyor gibi hissediyorum. Serviste bir kaç kez sordum normal denildi ama yay kıskacından falan bana da bahsedilmedi.
Gerçi bana yazmamışsınız ama cevaplayayım. Yay kıskacı denilen olay vastegate nin arasına konulan bir puldur. Sizin veya bendeki 2013 araçların bununla alakası yoktur. Daha eski modeller için geçerlidir.

Gerçi bana yazmamışsınız ama cevaplayayım. Yay kıskacı denilen olay vastegate nin arasına konulan bir puldur. Sizin veya bendeki 2013 araçların bununla alakası yoktur. Daha eski modeller için geçerlidir.
teşekkürler cevabınız için. Peki benzer sesler siz de duyuyor musunuz ?

teşekkürler cevabınız için. Peki benzer sesler siz de duyuyor musunuz ?
Evet bende aynı konulardan sıkıntı yaşıyorum. Birgün sanki elektrikli, sonra bir bakıyorsunuz sanki dizel, birgün arabayı yerinde tutamıyorsunuz sonra bir bakıyorsunuz sanki arkadan biri çekiyor. Velhasıl kelam anı anına tutmuyor.

2016 1.2 110hp aracım için aldığımdan beri ben de motor sesinden şikayetçiydim. Yetkili serviste Castrol ile sesliydi, geçen sene dışarda yaptırdım ve Liqui Moly 4200 Toptec kullandım. Sonrasında seste ciddi bir değişim olmadı, yine dizel mi soruları ile karşılaştım. Shell Helix ECT3 5w30 kullandım bu sene, 2 hafta oluyor ve ısındıktan sonra araç rölantide sıfır ses neredeyse. 100-110 gibi hızlarda motor sesini yoğun şekilde duyuyordum. Çok azaldı. Rölanti şıkırtıları metal sesleri gitti, 2. vites düşük devirde motordan gelen homurtular tuhaf sesler de büyük ölçüde kesildi. Usta tavsiyesi ile ilk kez 4 litreden bir tık fazla koyuldu yağ, 4.3 litre gibi. yanlış yönlendirmek istemem bununla mı ilgili bilemiyorum ancak bu bakım sonrasında aracımda motorun daha rahat çalıştığını net şekilde gözlemliyorum ben. 1000km kadar oldu şu an, sonrasını da gözlemleyeceğim.

Son düzenleme:

Geri
Üst Alt