Kapı eşiği aydınlatması led sorunu.

Led ampuller kapandıktan sonra tesisattaki zayıf akım dokaysıyla hafiften ışık verebilir. VAG grubunda belli bir süre sonra tesisattaki (çakmaklık hariç) akım kesilir. Dolaysıyla yarım saat, kırk dakika ya da bir iki saat sonra kontrol ederseniz ledlerın yanmadığını görürsünüz. Mesela bende rcd530 vardı, kontağı kapatıp çektikten sonra çalışmaya devam edip 30-40 dakika sonra kendiliğinden kapanırdı.

Akü ömrü aslında kullanım tarzınıza bağlı. Ben de 3-4 ay önce 2011 model aracın 7 senelik orjinal aküsünü tekleme yapıyor diye değiştirdim. Fakat seyrek kullanımdan ve yeterli süre çalışmayan, yeterli şarjı yapamayan motor dolaysıyla yeni akü ile de benzer durum oluşunca değiştirdiğime pişman oldum. Tecrübem ve araştırmalarım sonucu, çalışmayan araçta sabaha kadar dinlenen akünün voltajının ölçülerek 12,40 volt altında ise 16,10 volt ile gerekli süre redresör şarjına bağlamak ve sonunda da 12-16 saat tam şarj yaptırıp, 24 saat kadar dinlendirdikten sonra tekrar boş/yüksüz voltunu ölçüp 12,60-12,70 voltları okumak gerekiyor. Yine 12,40 volt altındaysa ömrünü tamamlamak üzere olduğu anlaşılabilir. Bu işlemler için iyi bir elektrikçi/akücü bulmak lazım.
Valla kapı kapalı iken zaten koltuğun yanına denk geliyor. Dışarıdan görünmüyor. Ama araya bir ayna yerleştirip ışığı yukarı vuracak şekilde ayarlayıp deneyesim var. Aksi halde 1 -2 saat araç içinde gözlemlenecek gibi de değil :)

bu arada bir dip not eklemek istiyorum: çakmaklıkla beraber Alarm'sı kırmızı yanıp-sönen led'in de elektriği kesilmiyor.

Teşekkürler bu arada.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Valla kapı kapalı iken zaten koltuğun yanına denk geliyor. Dışarıdan görünmüyor. Ama araya bir ayna yerleştirip ışığı yukarı vuracak şekilde ayarlayıp deneyesim var. Aksi halde 1 -2 saat araç içinde gözlemlenecek gibi de değil :)

bu arada bir dip not eklemek istiyorum: çakmaklıkla beraber Alarm'sı kırmızı yanıp-sönen led'in de elektriği kesilmiyor.

Teşekkürler bu arada.
Çakmaklık kesilmiyor, alarm ve merkezi kilit devresinde mecburen akım olmalı. Donanıma, modele bağlı olarak 25-30 mA kadar sürekli akım çeker deniyor. Deneme ve ölçme fırsatım olmadı, doğrusu bu uyku modundaki çekilen akımı merak ediyorum.;)

Merhabalar, aracımın kontağını çevirdim akü zayıf uyarısı aldım. Çalıştırdım hemen uyarı geçti.

Geçenlerde kapı eşiği ışığı çalışmıyordu onu tamir ettirmiştim. Acaba dedim o mu açık kalıyor. İçerideyken kapıyı kilitledim. Sonra baktım ön kapının ledleri sönüyor, arka kapıların ledleri çok hafif yanık kalıyor. Resim de görüleceği gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 18749

Yaptırdığım yere götürdüm bana bu bir arıza değil volkswagenlerin hepsinde var. Ampül takalım söner dedi. Gerçektende ampül takınca söndü.

Ama işte bu aynı akım gene geliyor sadece ampülü yakmaya yetmiyor dedi. Led çok az güç ile ışık saçtığından yanıyor dedi.

Bu şekilde akünün zayıflaması imkansız dedi. Senin akünün ömrü doluyordur dedi.

Sizce bu bir sorun mu ve aküyü bitirir mi?

Bir de golf 7 lerin akü ömürleri kaç sene?​
Hocam bu sorunu çözdünüz mü, aynı sorun bende de var

Hocam bu sorunu çözdünüz mü, aynı sorun bende de var 
Hocam sorunu çözemedim. Açıkçası pek uğraşmadım da. Belki çözülebilir bir yolu vardır. Fakat şu bir gerçek aküyü bitiriyor ve belirli bir süre sonra sönmüyor. Arka iki kapıdaki ledleri söktükten sonra akü kendine geldi ve bir daha uyarı vermedi. Bu öylesine bir tesadüf değil çünkü denedim. Taktığım günün ertesi günü akü gene uyarı verdi. Tamam belki akünün ömrü de ilk günkü gibi değil ama belliki zayıflayan bir akü bir de bu olunca dayanmıyor. Aküyü değiştireceğim bir kaç ay'a bakalım ondan sonra da bir denerim. Fakat öyle bile olsa ve aküyü bitirmese bile artık o şekilde kullanamam ne yazık ki. Öndekiler aktif. Arkalara kedi gözü takabilirim. Şu anda içi boş ama ışığı yansıtmıyor doğal olarak

Hocam sorunu çözemedim. Açıkçası pek uğraşmadım da. Belki çözülebilir bir yolu vardır. Fakat şu bir gerçek aküyü bitiriyor ve belirli bir süre sonra sönmüyor. Arka iki kapıdaki ledleri söktükten sonra akü kendine geldi ve bir daha uyarı vermedi. Bu öylesine bir tesadüf değil çünkü denedim. Taktığım günün ertesi günü akü gene uyarı verdi. Tamam belki akünün ömrü de ilk günkü gibi değil ama belliki zayıflayan bir akü bir de bu olunca dayanmıyor. Aküyü değiştireceğim bir kaç ay'a bakalım ondan sonra da bir denerim. Fakat öyle bile olsa ve aküyü bitirmese bile artık o şekilde kullanamam ne yazık ki. Öndekiler aktif. Arkalara kedi gözü takabilirim. Şu anda içi boş ama ışığı yansıtmıyor doğal olarak
Hocam wag grubu araçlarda elektrik 30-40 dakika sonra tamamen kesiliyormuş, bir çok kişi bunu söyledi. Yani o kdr sürede okdr akımla akü de bitmez eğer denilen doğruysa.

o led ampüllerin aküyü boşaltacağını düşünmüyorum hocam. Muhtemelen başka bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. 

o led ampüllerin aküyü boşaltacağını düşünmüyorum hocam. Muhtemelen başka bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. 
Aynen hocam yanıltmak istemem. Ben tecrübelerimi yazdım. Ama işte velkide havalar ısındığı için uyarı alamıyorum. 

Bu arada aküyü kaç mAh almalıyım kaç A almalıyım hangi marka almalıyım?

Biraz araştırdım ama Agm akü değer mi sizce? Aralarında neredeyse 2 katı fark var fiyat. Ayrıca bnm aracımdan exide 59Amper efb çıktı....

@byte

şu konuya göz atmanızı tavsiye ederim. (y)

Peki kişisel yorumunuz ne ? Agm efb fiyat/performans açısındab? Ayrıca konuyu inceleyeceğim teşkkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt