Yağ Eksiltmesi

Lead

Üye
İsim
Mehmet Akdeniz
Merhaba 1.6 tdi cay motorlarda kaç bin km de ne kadar yağ eksiltmesi normal sayılacak derecededir ?

Şimdiden çok teşekkürler herkese

@Lead 15 bin kmye kadar her motorun yaklaşık 1lt yağ eksiltmesi normal benim bildiğim kadarıyla.Bakımlarda yağ seviyesi max olduğu için bir sonraki bakıma kadar azalmayı biz farkedemiyoruz

@Duhansahin yağ çubuğundan kontrol yapmanız gerekir belirli aralar ile 15 bin bakımına kadar 

Merhaba 1.6 tdi cay motorlarda kaç bin km de ne kadar yağ eksiltmesi normal sayılacak derecededir ?

Şimdiden çok teşekkürler herkese
TDI ‘da yağ eksiltmesi normal şartlarda mümkün değildir., Yağ eksiltme problemi TSI motorlar için geçerlidir., 

Bakımlı bir TDI motor normal şartlarda 15bin km’de en fazla 100-150ml. den fazla eksiltme yapmaz! 

@Duhansahin

@forzaGilles 

Çok teşekkür ederim yorumunuz için tekrar ölçme yaptım motor soğukken düz bir zeminde yağ seviyesini tekrar ölçtüm hiç eksilme yok bakım yaptıralı 7 bin km oldu sanırım ölçtüğüm zemin düz değildi endişeye kapılmıştım da :)

@forzaGilles 

Çok teşekkür ederim yorumunuz için tekrar ölçme yaptım motor soğukken düz bir zeminde yağ seviyesini tekrar ölçtüm hiç eksilme yok bakım yaptıralı 7 bin km oldu sanırım ölçtüğüm zemin düz değildi endişeye kapılmıştım da :)
Doğru ölçüm şekli; motor sıcakken ve yağ ısınmış haldeyken yapılmalıdır., aracı düz bir zeminde stop edin ve yağ ısınmış haldeyken ölçüm yapınız

@forzaGilles 2 ölçüm şekli varmış yağ sıcakken yağ çubuğunda çift noktalı olan yerden bakılıyormuş soğukken tek noktalı taraftan bakılıyormuş

@forzaGilles 2 ölçüm şekli varmış yağ sıcakken yağ çubuğunda çift noktalı olan yerden bakılıyormuş soğukken tek noktalı taraftan bakılıyormuş
Bahsettiğiniz bu özellik Golf 'te yok., O özellik Bmw, Mercedes gibi Premium araçlarda mevcuttur., Hatta Bmw bi ara yağ çubuğunu da kaldırmıştı., Şikayet üzerine yeniden yağ çubuğu koydular., Bunu size söyleyen kişi size yanlış bilgi veriyor., Kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyiniz en doğru bilgiyi her zaman kullanım klavuzu verir., Kullanım klavuzunu okumanızı öneririm

@forzaGilles yetkili servis bu şekilde bilgi vermişti peki motoru kapattıktan sonra kaç dakika beklemek gerekiyor sonuçta yağ dolaşıyor motorun içinde kaç dakika sonra tamamen süzülmüş olur bir de farkı ne ki soğuk veya sıcağın

@forzaGilles yetkili servis bu şekilde bilgi vermişti peki motoru kapattıktan sonra kaç dakika beklemek gerekiyor sonuçta yağ dolaşıyor motorun içinde kaç dakika sonra tamamen süzülmüş olur bir de farkı ne ki soğuk veya sıcağın
Motor ve yağ ısınmış haldeyken., Yani göstege tablosundan motor sıcaklığı (hararet göstergesi) 90 °C dereceye ulaşmış., ve gösterge tablosunda devir saati ile hız göstergesi ortasındaki digital MFA ekranından o an ki anlık yağ sıcaklığı ekranını açıp., yağ sıcaklığı 80-90 °C dereceye ulaşmış mı kontrol ediniz., Motor yağı yaklaşık bu sıcaklıklara ulaşmış haldeyken  motoru düz bir zeminde stop ediniz., ve stop etikten 1-2 dk. sonra seviyeyi ölçünüz.,

Araçtaki yağ çubuğu "sıcak ölçüm" yapılmak üzere tasarlanmıştır/üretilmiştir., siz yağ soğukken veya araç 1-2 gün çalışmadan yatmışken ölçüm yaptığınızda hatalı ölçüm verir. Kullanım klavuzunu zaman buldukça ara-sıra okuyunuz araç ile ilgili gerekli olan tüm bilgiler detaylı şekilde açıklanmıştır., Pek çok yanlış bilinen uygulamanın doğrusu vs. herşey yazmaktadır.

@Lead

A: Yağ seviyesi çok yüksek (acilen yetkili servise başvurun.!)

B: Yağ eklenmez (yağ seviyesi maksimum doluluk seviyesinde)

C: Yağ seviyesi ideal seviyede ve/veya iyi durumda

D: Yağ seviyesi çok düşük (yaklaşık 500ml. araca uygun motor yağı ile ilave yapılabilir., ancak yapılacak yağ ilavesi maksimum 1 Lt. 'den fazla olmamalıdır.)

Ekli dosyayı görüntüle 4337

@forzaGilles çok teşekkür ederim ilginiz için bir de dediğiniz şekilde ölçüm yapayım inşallah eksilmemiştir :)

Merhaba, 1.6tdi 256 bindeki aracım bugün yağ uyarısı verdi kontrol ettiğimde ucundaki yuvarlak kısımda yağ vardı sadece 1lt yağ ekledim. Bakımın üstünden 9bin km geçti normalmidir yağ eksiltmesi ? Dizel bu kadar yağ eksiltmesi pek normal gelmedi bana.

Merhaba. Motorun verimliliği / Yağın kalitesi / Yol şartları uzun, Kısa, Rampa, A firmasının yağı 10 binde 500ML eksiltir. B firması 1Litre. Örnek toptec4200 140 bindeki dikkatli kullanılmış bir araçta Clh tdi motor 8bin km de 700ML yağ eksiltiyor soğuk ölçüm.. Mobil ve Motul daha az eksiltiyor.
Testlerde toptec parçaları daha az aşındırıyor. Castrolun bence eski kalitesi kalmadı sahtesi aşırı fazla Mobil ve motulde sahte çok ,
Toptec dezavantaj diğerlerine göre bir o kadar daha fazla eksiltme yapıyor. +Az aşınma 10 binde bir 4.7 litre ile kullanılıyorsa aşınmada az yeter daha ne olacak. :)

Buharlaşma kayıpları Süre 7.27 Motorun sağlığı genel hararet durumu vs.. detaylı video attım

Geri
Üst Alt