19 lastik hangi marka almalıyım?

@Balistique hocam güzelde tanesi 750 lira civarında bu lastiklerin. Linlong denen o lastikten iki katı fiyat vermeye değer mi ?

@Balistique evet bu o kadar farkta etmiyor fiyatta. Siz kullandınız sanırım. İçeri ses alıyor mu !

@forzaGilles 375 tl tanesi yani alınır mı yoksa alınmaz mı ?
Nexen, Semperit, Nokian, Lassa, Petlas, Falken, Hankook gibi markalara bakın o lastik alınmaz., Yalnız alacağınız lastikğin yük endeksi 88 değil., 91 olmalı buna dikkat edin.,

Tam olarak 235 35 R19 XL 91Y ölçüsünde bir lastik almalısınız

Semperit Speed Life 2 https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-jant-lastik-235-35r19-semperit-speed-life-2-91y-seri-lastik-jantcity-de-568381251/detay

Hankook Ventus S1 Evo2 K117 https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-jant-lastik-235-35-r19-hankook-ventus-s1-evo2-k117-lastik-588875389/detay

@forzaGilles  ilk defa duyuyorum bu 91 ve Y olayını hiçbir lastikçi de bahsetmedi. Ne gibi bir fonksiyonu var?

Gerçi lastikçiye bu şekilde lastik istiyoruz dersek bu öyle bir lastik dese bile anlayabiliriz üstünde bi yazık yada görseli varmı ?

@forzaGilles şimdi baktım evet yazıyormuş bugüne kadar merak edip hiç dikkat etmedim :)   bu olması gerekenmidir tek alternatif midir ?

benim araçta michelin ps4s var ve memnunum. performans çok önemli değil ise kumho veya petlas iş görür.

@forzaGilles  ilk defa duyuyorum bu 91 ve Y olayını hiçbir lastikçi de bahsetmedi. Ne gibi bir fonksiyonu var?

Gerçi lastikçiye bu şekilde lastik istiyoruz dersek bu öyle bir lastik dese bile anlayabiliriz üstünde bi yazık yada görseli varmı ?

@forzaGilles şimdi baktım evet yazıyormuş bugüne kadar merak edip hiç dikkat etmedim :)   bu olması gerekenmidir tek alternatif midir ?
Her lastiğin üzerinde bu değerler yanak kısmında ve sıfır lastiğin üzerindeki etikette yazar., 82, 84, 88, 91, 92 gibi rakamlar o lastiğin taşıyabileceği yük endeksini (taşıyabileceği max. ağırlığı) ifade eder., T, H, V, W, Y gibi rakamlar hız sembolünü ifade eder.,

91 rakamı demek 615kg taşıma kapasitesi (tek lastiğin)

Hız endeksi olarak T: 190km H: 210km V: 240km W: 270km Y: 300km anlamına geliyor.,

Şimdi siz Y: 300km ifade ediyor ise ve bu araç mümkünatı yok o hızlara çıkamıcak ne gerek var diyebilirsiniz ancak jant ve lastik büyüdükçe üreticiler daha yüksek hıza dayanacak şekilde üretirler lastikleri.,

Evet 19" ebatta 91 yük endeksi almanız gereken tek alternatiftir..!! Çünkü araba ve lastik üreticilerinin ortaklaşa çalışmaları sonucu bir otomabil tasarlanırken uzun test ve araştırmalar sonucu belirlenen bir değerdir ve değiştirilmesi aracın dinamiklerini olumsuz etkiler.! güvenlik zaafına neden olur.,

Golf Mk7 için;

15" ebatta 195 65 R15 91H

16" ebatta 205 55 R16 91V

17" ebatta 225 45 R17 91W veya 91Y veya 94W XL veya 94Y XL (seçtiğiniz lastiğin cinsine ve özelliklerine göre bu değerler değişebilir., hepsi uygundur..)

18" ebatta 225 40 R18 92Y XL

19" ebatta 235 35 R19 91Y XL

Ayrıca alacağınız jantın ET (ofset) değerlerinin araca uygunluğuna dikkat ederek bir jant seçmeniz gerekir

@forzaGilles hocam elim kolun dert görmesin. Üşenmeyip bu kadar net şekilde yazdığın için çok teşekkür ederim. Güzel bir bilgi oldu yoksa lastikcİnin çok iyi ben herkeze bunlari takıyorum herkez memnun diyerek taktığı linlong denen markayı taktıracaktım kara düzen. Çok sağol. Jantın Ofset değeri de  8.5  

Geri
Üst Alt