Oto yıkamada lastiklerin durumu

niccoli_42

Üye
İsim
Nevzat
Arkadaşlar herkese merhaba;

Yakın zamanda evimi değiştirdiğim için eski oto yıkamama hidemediğimden, aracımı rastgele oto yıkamalarda yıkatıyorum şuan. Son yıkamada dikkatimi çeken bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Resimde de görüldüğü üzere, sıkılan köpük sonrası lastiklerin olduğu kısınlarda köpük rengi değişime uğruyor.

Benim bildiğim kadarı ile bu hazır köpükler kostik bazlı temizleyiciler idi, acaba temizliği kolay olsun diye yıkamacılar, temizleğicinin içindeki kostik oranını yükselttiğinden dolayı mı lastik üzerleri bu rengi alıyor ve bu durumun lastiklere bir zararı olur mu...? Erken aşınma gibi...? Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyor, herkese iyi forumlar diliyorum...IMG_2577.JPG

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Kostik lastiğe böyle zarar veriyorsa boyaya nasıl bir zarar veriyordur düşünün bence.

Coustik soda solution aslen çok aşındırıcı bir maddedir. Biz genelde %50 solüsyon halinde gemiyle taşırız. Lakin eline, tenine yahut safety shoes un inçe felan damlarsa yakar yara yapar. Asidiktir. Endüstride ilaç yapımından tutun da deterjan yapımına kadar bir çok alanda kullanılabilinir. Plastiğe de zarar verdiği aşikar dır. Ama ben zannetmiyorum ki arabaya zarar verecek oranda koysunlar.
Selamlar

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

@niccoli_42

Kullanilan yikama maddesi genellikle kamyon yikamada Ph ı 12 olan Atlas marka kimyasaldır.

O kadar güçlüdür ki bir kaç yıkamada normalde 20 yıkamaya dayanabilecek seramik korumayı bile söker.

Ve hatta hiç bir fiziksel sürtme veya ovalama olmadan kirleri yağları çözer.

Velakin

Aracınıza şirketin Hocam yazıktır. 

Sadece 2- 3 yıkama sonunda boyanin üzerindeki vernik sanki 50 kere yıkanmış gibi matlaşacaktir.

Lastiklere kimyasal çözünürlüğü yüksek malzemeler kullanma ömrünü kısaltır kılcal yüzey çatlaklarına yol açar.

Aman hocam..

Geri
Üst Alt