Golf yol tutuş ve süspansiyon

TSI 1.0 & 1.2 Torsiyon arka süspansiyon

TDI 1.6           Torsiyon arka süspansiyon

TSI 1.4           Bağımsız arka süspansiyon bulunuyor.

Ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki konudan inceleyebilirsiniz. Bağımsız süspansiyonlu araçla aynı çukurdan geçsem onunda mı arkası atar bilemiyorum.

Vw perfonmansa göre süspansiyon koymuş yani.focus galiba bu konuda en iyisi 

@palsak kesinlikle haklısın corolla deneyimini de yaşadım şu anki aracım 2017 highline corolla kat be kat daha konforluydu.. Kullnadığınız aracın lastik ebatı nedir? 

Corollanın süspansiyon sistemi golften daha fazla konfor odaklı ve yumuşak yapılmış. Bu zamana kadar ben virajda yatmayan, kasisten gecince of dedirten bir corollaya binmedim. Kasis gibi ya da yoldaki ufak kesiklerden geçince kopma hissi aracın rijidetisiyle alakalı, yani o tekerin o hızda o çukura girip cıkması için daha fazla salınım yapabilen bir süspansiyon sistemine ihtiyacı var. Bu da tabiki virajda daha fazla yatma getirir. 

Bu rijitlik kavramını arabayı büktüğümüz, tek tekerin havada kaldığı durumları düşünerek daha iyi anlayabilirsiniz. O tekerin eğrilme durumunda yere basmıyor oluşu arabanın şasi rijitliğiyle ve süspansiyonun çalışma aralığıyla alakalıdır. Hoş pist fotoğraflarına videolarına baktığınız zaman kimi momentumla girilen virajların 3 teker yere basar halde dönüldüğünü rahatlıkla görebilirsiniz. 

Ben uzun yollarda viraj kasa kasa giden 1 tane corolla görmedim, bir tanesine denk geldiğimde de en son dikiz aynamda viraj içindeki bariyere kafalama girmişti. Yani demem o ki şehir içi konforuna diyecek yok corollanın, ama viraj performansını bilemiyorum 

1.5 yil 2018 Corolla kullandım. Ondan önce 407 kullanıyordum. ikisi de 16” jantti. Golf 17 jant. Jant boyutundan dolayi midir bilmiyorum ama golfle çakıl taşının üstünden geçsem hissediyorum. Corolla virajlarda daha başarılıydı ve ufak tefek çukurları hissettirmiyordu. 407 zaten D segment olduğu icin yol tutuşu vs.. kiyaslama yapmak cok dogru olmaz sanırım, yola oturuşu bile ayri bir keyifti [emoji2]mükemmel bir yol hakimiyeti sunuyordu.

Ama sonucta kullandığımız araba hb ve daha spor bir araba, bu kiyaslamalar cok doğru olmayabilir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Geri
Üst Alt