Bakımla ilgili fikirleriniz neler?

İsim
İbrahim Başkurt
Herkese merhaba ay içerisinde uzun yola çıkıcam çıkmadan once 50 binlik bakımları yaptırmak ıstıyorum sızce hava filtresi, yağ filtresi, polen flitresi, yakıt flitresini  internetten mi almalıyım alıcaksam sağlam orjinal parça yollayan bir yer biliyor musunuz? yağı ise bp'den alıcam orda aldığım zaman değişim yapıyorlarmış öyle aradan çıkarıcam onu tavsiyeleriniz neler?

Uzun Yol öncesi Bakım yaptırmak hem güvenlik hemde performans ve ekonomi acısından son derece faydalı olacaktır. Mümkünse Servis Haricinde ise iyi bir usta ile bakımınızı yaptirmanizdir.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Herkese merhaba ay içerisinde uzun yola çıkıcam çıkmadan once 50 binlik bakımları yaptırmak ıstıyorum sızce hava filtresi, yağ filtresi, polen flitresi, yakıt flitresini  internetten mi almalıyım alıcaksam sağlam orjinal parça yollayan bir yer biliyor musunuz? yağı ise bp'den alıcam orda aldığım zaman değişim yapıyorlarmış öyle aradan çıkarıcam onu tavsiyeleriniz neler?
orjinal filtreler Mann, Mahle, Hengst sanayideki parçacılardan veya bu firmaların yetkili satıcılarından alırsanız (sitelerinde yetkili satıcıları yazar) alırsanız daha iyi olur., piyasada ve nette çok fazla sahte ürün satılıyor., Servisten karter tapasını almanız lazım 4-5 lira bişey., Yağı Bp 'de değiştirecekseniz kompresörlü makina ile çekebilirler (bu yanlış bir uygulama) bu şekilde eski yağdan tam kurtulamazsanız, sağlıklı bir yöntem değildir., benzinciler de değiştirecekseniz aracı lifte alıp yağı karterden boşaltan yerlerde değiştiriniz., yani benzincide lift olan bir yeri tercih ediniz.,

filtre ve yedek parça yetkili bayi/satıcılar

Mann; https://www.mann-filter.com/tr/mf-tr/workshops/dealer-finder/dealer/?country=turkey&category=automotive

Mahle; https://www.mahle-aftermarket.com/eu/tr/catalog/sales-partner/

Hengst; https://www.hengst.com/en/search-dealer/

4 gün sonra 15000 i göstermesi iyi olurdu tabi. 

trafiğe çıkış 13 ocak tan 9 temmuza 5 ay 26 günde 15000 i gördük

yılda 2 bakım hesabından 10-15 güne ilk pit-stop a gircez bakalım

932 tl anca 24 lira indirimle 908 lira olacakmış. indirim olmasa da olur.. 

mecbur teslim olucaz yetkili servise!

manuelde olsa ilk 1 yıl içinde araç fabrikasyon gizli genetik hastalık taşıyor olabilir   diyerek risk almamak sağlıklı olacak gibi!!

bu bakım benim sanayideki işi bilen ustamda 350 lira. 

toplamda 3 bakıma girip araç 1,5 yaşındayken yetkili servis olayı benim için sonlanır

IMG_20180709_084413.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
eklemeyi unutmuşum!

benim yılda 2 bakımdan cebimde kalan paraya BBS sistemi deniyor! 

BBS- (Bireysel bakım sıgortası)

4 yılda cepimde biriken primlerın altın hesabı üzerinde değerlenmesiyle oluşan 3500 lira civarı bi kasa

FONA katılım için tek şart  manuel vites! 

@Savatage Allah kaza bela vermesin hocam araştırmalarıma dayalı konusucak olursam manuellerde yetkılı servıse goturmeye gerek yokmus bakımları dısarıda cok rahat yaptırılabılırmıs ama otomatıkse yetkılı servıs gormesı şartmış benden oncekı arkadas servıste yaptırmıs 40 bın bakımını dışarıda yaptırmıştım 50 bakımını dışarıda yaptırmaya karar verdım servıs asırı derece de işçilik koyuyor üzerine

aslında yetkili servis le dışarda tanıdık bir arkadaş iyi bir usta arasında pek bir fark yok eğer orjinal yedek parça kullanılacaksa

diğer corolla 2013 aracımızı servise götürüyorum ücret 550 max ama golf 1000 ortalama bu da servisi düşündürüyor.

@forzaGilles çok faydalı oldu hocam Allah razı olsun sagolasın 

@palsak orjınal parça kullanıcam hocam yalnız bosch marka kullansam nasıl olur?
Rica ederim.., Mecbur kalmadıkça bosch kullanmayın., bosch eskisi gibi iyi filtre yapmıyor., bosch 'un artık öncelikleri değişti ar-ge vs. yapmıyor., sırf yapmak olsun diye yapıyor kaliteyi düşürdü., buna rağmen fiyatı da kendinden kaliteli filtrelerle aynı rakamlara satıyor., Mann, Mahle ve Hengst 'ten şaşmayın., Alman araçlarının filtrelerini bu 3 firma üretir.,

Polen filtresini normal kağıt filtre verelim derler veya size söylemeden kağıt filtre verirler., siz de aaa bak ucuza aldım zannedersiniz ama kağıt filtre iyi filtreleme yapamadığından ve ucuz olduğunu için ucuzdur., Aracın orjinal filtresi ise karbonlu dur., kağıt filtre ne doğru düzgün fitreleme yapabilir ne de egzoz gazını engelleyebilir., her yerin inşaat şantiye olduğu istanbul da aracın havalandırma kanalları toz-topraktan geçilmez hale gelir hocam. Zaten kağıt filtre ile karbonlu filtre arasında 20-25 lira fark var-yok gibi bişeydir., Bilginiz olsun diye bahsetme gereği duydum..

Geri
Üst Alt