Pretoria Jantlı 7.5

Bugün servisler gorustum spor yaylar araci garantiden cikartir dediler garantimide 4 yila cikarmistim ne diyorsunuz maceraya gerek varmi :(
Servise sorarsak arabayı bile onlarda yıkatmalıyız.

Fakat bu konuda haklı değilseler bile aracın konforuna çok etkili olacak bir değişiklik yapmak üzeresiniz.

Mubea yani orijinal marka yay alırsanız ve orijinal amortisörlere geçerseniz standart konfor hissi bütünüyle kaybolmaz. 

Özellikle orijinal yay ve amortisörleri tavsiye ediyorum şaşırtıcı derece konforlu ve sürüş güvenliğine de katkısı olacaktır.

Benim araç 2016 TDI DSG Highline

Üzerinde orijinal spor yay var. 

Lazım olur belki. Parça numaraları şöyle:

Ön 

5Q0 411 105 HD = 960 TL

Arka

5Q0 511 121 CC = 385 TL

Spor yay konusunda bende bir şeyler eklemek isterim. Aracım 2016 comfortline modeli bende dışarda yaptırmamak adına İstanbul'da Uzay oto yetkili servis ile görüştüm ve Mavi MUBEA yayların talep üzerine yurt dışından sipariş ile geldiğini fiyatının 1300 tl (KDV dahil değil) fiyat verdiler. Birde yaylar geldiğinde serviste kendileri tarafından takılmadığını dışarıda taktıra bileceğimi ama dışarıda taktırdığın takdirde yayın etki ettiği bölgelerin garantiden çıkacağını söylediler. 

Yani anlamsız bir kısır döngü oldu. Yayı getiriyorlar ama kendileri takmıyor. Dışarıda taktırırım diyorsun bu seferde ilgili yerlerin garantiden çıkacağını söylüyorlar.  

Astarı yüzünü geçiyor gerçekten, elimde zaten hazırda yay var 400 tl alındı 800+ rakamlar bence sadece yay için çok gereksiz, coilover sistemleride 115hplik bir araç için bence manasız kalıyor bilmiyorum vw bu tutumunu beğenmedim. mercedes bmw araçlarımda her türlü oynamayı servis kendi bile yapıyordu bu kadar katı olmaları hiç hoşuma gitmedi. 

Arkadaş yaptırın siz niye garantyi bu kadar takıyorsunuz ki? Bu zamana kadar yay taktırıp da bu hususta sıkıntı yaşayan duymadım. Tek eksiği biraz konfor kaybı akabinde gelen sürüş hissiyatı. Bu kadar kafaya takmayın. Kaliteli sağlam ekipman alın,özellikle sıfır tercih edin taktırın. Gerisini kafaya takacaksanız bu işlere hiç girişmeyin.

Astarı yüzünü geçiyor gerçekten, elimde zaten hazırda yay var 400 tl alındı 800+ rakamlar bence sadece yay için çok gereksiz, coilover sistemleride 115hplik bir araç için bence manasız kalıyor bilmiyorum vw bu tutumunu beğenmedim. mercedes bmw araçlarımda her türlü oynamayı servis kendi bile yapıyordu bu kadar katı olmaları hiç hoşuma gitmedi. 
Diger arkadaslarin da soyledigi gibi aracin komple garanti disi kalmasi soz konusu olamaz. Yaydan etkilenen parcalari (amortisor vs) garanti disi birakir. Butun markalarin yaklasimi [mention=3]silvershadow[/mention] hocamin dedigi gibi servise kalsa araci disarida yikattin diye garanti disi birakmaya calisiyorlar. Bmwde de bu ayni sekilde; degil yay takmak runflat yerine normal lastik takarsam nolur diye sordugumda aracin yuruyeni garanti disi kalir dediler

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ben hiç sorun yaşamadım oysaki, opelde bile servisde yay takabiliyorduk :)   Neyseki halletim danışman arkadaşımla yaptığımız son görüşmeden sonra takıyoruz :)

Süspansiyonla alakalı bir sorunda çıkar ama mekanik olsun  örneğin garantiyi kapsar. Garantiyi de iyi okumak,değerlendirmek lazım. Yani servise gittiniz sıkıntı var diyelim servis açıpta bunda yay var garantiden olmaz diyemez,demez. 
Diyebilir hocam... Mesela direksiyon kutusu mu arızalandı, araçta yaya mı var ? Cort! Çok zor garanti kapsamına girmesi. Farklı markalarda da acı tecrübeler mevcut yani :)  Bazı şeyleri göze almak gerekiyor bu tür durumlarda

@Mert Y. Artık arızalarınırsa yapacak birşey yok ona kabuluz direk sanayi yayları sök ordanda yetkiliye :D

Bugün servisler gorustum spor yaylar araci garantiden cikartir dediler garantimide 4 yila cikarmistim ne diyorsunuz maceraya gerek varmi :(
Ben 2 yıldır yaylı bniyorum... Onların ki gözdağı vermek. Servis işin kolayına kaçar... Lakin bu kesinlikle  Garantiden çıkmaz anlamına gelmez ama Art niyetli davranacak servsiler Aracınız da spor yay var diyerek motor bölümünden bile garantiyi muaf tutacak kadar olayı ileriye taşıyanlar olabiliyor. En basiti Servise acil bir durum yada büyük bir sıkıntı için giderseniz yayları değişir gidersiniz. ( Not Bilgi olması açısından söylemek isterim lütfen art niyetle servsilerle bu bilgiyi hoop diye paylaşmayın iyi niyetli servis çalışanşarımızı zor durumu düşürmeyin Dostlar; Ben aracımda Spor yay taklı halde Servisten Garanti kapsamında Orjinal Amertisör değişimi dahi yaptırdım. Demek istediğim şimdi daha iyi anlaşılmıştır diye umut ediyorum. Herkese iyi Forumlar kazasız belasız sürüşler Dilerim. 

Bu hafta sonuna bir kaç kargo geldi onları paylaşmak istedim :)

R logolar, bagaj kapağı içinde geldi yakın zamanda golf ve tdi söküp montajını gerçekleştiricemIMG_4311.JPG

IMG_4308.JPG

@xentus Maşallah Hocam yakışmış  :'(

Geri
Üst Alt