Debriyaja basınca

İsim
Murat
Abilerim 1. Vitesle kalkış yapıyorum 2 ye atmak için debriyaja bastığımda şanzıman çok büyük bi yük altındaymış gibi birden boşa çıkıyor sanki debriyaja basmadan vitesten çıkarmışım gibi araç kendini birden salıyor yavaş kalksam da hızlı kalksamda bunu yapıyor. Birde 2 ye çekip debriyajdan ayağımı çektiğimde çak diye bi vites boşluğu sesi geliyor, cam açıkken duyuyorum bunu başına gelen var mı? Ne yapmam gerekiyor? İyice rahatsız olmaya başladım bu konudan araç 122 lik  63 bin km de 

İlkini bilmiyorum lakin ayağınızı çektiğinizdeki o ses özellikle düşük devirde vites değiştirdiğinizde sesini duyduğunuz "makas" olsa gerek. Çok normal bir ses yani.

Değerli Hocam 

Ayağınızı debriyaj üzerinde tutma alışkanlığınız var mı?

Bana kaçırıyor gibi geldi. Eğer öyleyse önce alışkanlığınız vazgeçmeniz sonra da baskı balatayı yenilemeniz gerekçece gibi.

Dilerim basit bir ayarla düzelebilecek bir şeydir.

Geçmiş olsun Değerli Hocam 

Değerli Hocam 

Ayağınızı debriyaj üzerinde tutma alışkanlığınız var mı?

Bana kaçırıyor gibi geldi. Eğer öyleyse önce alışkanlığınız vazgeçmeniz sonra da baskı balatayı yenilemeniz gerekçece gibi.

Dilerim basit bir ayarla düzelebilecek bir şeydir.

Geçmiş olsun Değerli Hocam 
Kaçırma gibi birşey yok araç kalkışlarda silkelemiyor sadece debriyaja basınca sanki araç kendini kasıyormuş da birden boşa çıkıyor viteste olduğunda kasıcak tabi yük çekiyor ama bu kadar hissettirmemesi lazım diye düşünüyorum?

Bunu yaparken devir saatiniz 1700 devirlerin altında ise ve devir saatiniz 1800 lere geldiğinde araç topluyorsa turbonun devreye girmesine kadar kı süreçte araç biraz çekmeme sorunu yaşayabilir. Benim düşüncem devirsiz vites atmanız yada 1 den  sonra 2 ye atarken vitesi biraz geç atmanız. 2 ye geçtiğiniz anda devir saatinize bakın 1700 leri geçmiş olsun . 

Sert kalkış yapsamda yapmasamda oluyor mesela 1. Vites 1700 devir civarındayım şehir içi sakince 2 ye almak için debriyaja basınca yapıyor yani hızlanmak istemiyorum 1 den 2 ye atmam için ok işareti çıkıyor bende devir biraz daha düşsün yakıt için diye vites büyültüyorum o anda şanzıman arabayı sarsıyor çözemedim bir türlü

Geri
Üst Alt