TSI motorlarda yağ eksiltme problemi

Liqui moly 5w30 specıal tec dx1 dexos yağ   Vw onaylı değil ama yağ eksiltmeyi engellediği söyleniyor bilgisi olan var mı

@musiqzz Benim araçta 2015 yılından beri eksiltme yapmadı, devirli kullanmam ama hızını aldıktan sonra sol şeritte yapıştırırım, 4000 devri asla geçmem. Genel olarak sürüş devirim 1700-2400 arasıdır.

Saygılarımla.

@hagira  hocam bende de aynı sorun  var acama doguş oto ne dedi naptınız bilgilendirirseniz sevinirim

Aracimi 2015 yilinda sifir km aldim. 1.2 tsi ve ilk gunden bu yana dikkatli, yormadan kullandim. Aracimi sıkısık trafikte hic kullanmadim ise gidis gelis rotam cok sakin ve acik yollardan olustu periyodik bakim aralarinda da 2-3 bin km sehir disi yolculugum oluyordu. Hicbir problem yasamadim.

Gectigimiz sene bakim arasi sehir disi kullanim artti. Normalde sakin kullanan biri olsam da yolun kosullari nedeniyle biraz devirli kullanmak zorunda kaldigim yolculuklar oldu. Bu konuyu takip etmemis duymamis bir kullanici olarak yag uyarisi aldigimda cok korktum. Hemen kenara cektim en yakindaki bpye baktim castrol yag almak icin 7 km ileride buldum 0,25 lt ekledim. Olayin uzerine 700 km yol yaptim ve periyodik bakima 850 km kalmisti bakima erken girdim nolur nolmaz diye. Simdi bakimima 2 ay kaldi bu sene araci az kullandim 7 bin km yapmisim herhangi bir eksilme yok. 1 defa 53 binde boyle bir durum yasadim. Servis elemani 90 bine kadar boyle durumlarla karsilastiklarini sonrasinda aracin yag eksiltmedigini soyledi ama bu mantikli bir aciklama degil. Yeni araclarin yetkili servis bakimli oldugunu 100 bin gibi rakamlardan sonra araclarin ozel servise gectigini o yuzden orneklemin daraldigini dusunuyorum . Artik bagajimda 1 lt yag bulunduruyorum ne olur ne olmaz diye. Umarim tekrarlamaz aracim konusunda cok hassas pimpirikli davranan bana migde bulantisi yapiyor cunku :)

Geri
Üst Alt