Golf 7 Tdi DSG highline alındı.

@serengeti Hocam araç üretim sonrası büyük otoparka park etme, park yerinden trenlere sevkiyat için hazırlanması, devamında gemilere yüklenmesi, ülkeye gelişi sonrası gümrükte pdi aşaması sırasında defalarca kısa süreli çalıştırıldığı için DPF (dizel partikül filtresi) dolmuş oluyor., ve araç partikül filtresindeki gazları yakmak için "rejenerasyon" yapar ve bu aşamada yanık benzeri metallerin yandığını hissedersiniz., bunu kullanım klavuzunda da yazdığı gibi 15dk. boyunca  4. viteste en az 70km sabit hızla giderek (80km yeterlidir) bu işlemi tamamlamanızı tavsiye ediyor., müsaitseniz bu işlemi devam ettirin yada park sonrası aracı stop etmeden de rejenerasyon bitmesini bekliyebilirsiniz.. Rejenerasyon bittiğini o duyduğunuz gürültülü fan sesinin durduğunda anlayın ki rejenerasyon bitmiştir.., rejenerasyon aşamasında devir de yükselir yaklaşık 900 rpm seviyelerine çıkar., bazen rejenerasyon bitip motor fanı kapatsa da devir göstergesi yüksek seyredebiliyor., o esnada gaza hafifçe basıp bırakın göreceksiniz ki devir düşecektir o aşamadan sonra motoru stop edebilirsiniz.. Rejenerasyon bitmeden kapatmak demek belli bir aşamadan sonra kendi kendine temizleme yapamaz duruma gelir ve serviste sanırım o parçanın değiştrilmesi gerekiyordu yada servis temzliyordu.. @EMRAH ATTS hocam konunun uzmanı olarak sürekli DPF rejenerasyon yapılmıyan araçlarda nasıl bir işlem yapıldığıyla ilgili daha detaylı bilgi verecektir., 1-2 kereye mahsus araç DPF temizliği için rejenerasyon yaptığı esnada işlem tam bitmeden motoru stop etmek sıkıntı yaratmaz fakat bunu sürekli hale getirirseniz araç belli bir süre sonrası yakılmamış atık gazın birikmesini sonucunda seviyesinden sonra kendi kendini temizliyemez hale geliyor işte bunu yapmamak gerekiyor... çünkü maliyetli bir servis faturası ile karşılaşmamak için..

aracınız hayırlı olsun. Teslim aldıgınız da bikaç foto yüklerseniz güzel olacaktır.

@forzaGilles  ali hocam çok uyumlu bir açıklama yapmışsınız tebrik ederim jenerasyon kendi imkanlarınızla gideremediğiniz takdirde serviste egsoz üzerindeki sensörden partikül temizleyici bir ilaç sıkılarak cıhazla yapılması gerekiyor cıhazla bile olmayacak durumda ise doluluk oranı bizim araçlarda 70 mg üzerinde ise cihaz bile degişim onerip işlem yapamıyor buda yüklü maliyetlere tekabül ediyor 12 000 tl civarıydı sanırım servis malı bir partikül fakat günümüz piyasasında içini boşaltıp beyine yazılımla partikülü unutturuyorlar bunu ise kimseye tavsiye etmem duman kötü koku ve muayeneden geçmeme gibi problemler çıkıyor 

Araçlarımızı istanbul trafiği malumunuz ama olabildiği kadar devirli kullanalım o zaman bu sorunu fazlasıyla ileriye ötelemiş oluruz  

bir arkadaşım forumda aktif degil ama yeni aracını aldığında daha 2000 km olmadan bu sorunu yaşadı vites düşüp devirli kullanmasını söyledim 15 dk içinde sorunu gitti 

Hayırlı uğurlu olsun, güzel günlerde kazasız belasız kullanmanız dileği ile...

Cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar. 

Dün akşam rejenerasyon bitmeden stop edip evime gittiğimden dolayı bu sabah arabamı çalıştırdığımda da start stop çalışmadı. Bende e-5 üzerinde vitesi manuele alarak 4. vitesde 70 km. hızla 15 dk. dolaştım. Sonrasında herşey yoluna girdi. İstanbul gibi bir şehirde bu şekilde dolaşmak biraz zor oluyor haliyle. Araç gitmek istiyor ama yol müsait değil bu şehirde. Aracımı yavaş yavaş daha da çok sevmeye başlıyorum. Önceki arabam Toyota corolla hem soğuk hemde emanet gibi geliyordu bana..Bu araba bir başka. Sanki bir iyi bir dostum gibi hissediyorum. 8D  Abarttım galiba biraz.

Arkadaşlar yukarıda da sormuştum. Araca herhangi bir boya bakımı yaptırmadım. kesinlikle yaptırmam gereken bir işlem var mı ? 

IMG_2115.JPG

IMG_2116.JPG

IMG_2117.JPG

IMG_2118.JPG

Yeni aracınız hayırlı olsun kazasız belasız kullanın.Aynı renk kullanıyorum.Bence araç sıfırda olsa kesinlikle boya koruma yaptırın-yapın.Yeni araçlar için pasta gereksiz olacaktır ama cila,wax boya koruma bunlar aracın boyasını besler.Parlaklığını arttırır.Dış etkenlere karşı daha korunan bir boyanız olur.Kendiniz ilgilenirseniz daha da bağlanırsınız aracınıza.http://www.detailturkey.net sitesini incelemenizi tavsiye ederim.

Geri
Üst Alt