Aracımdaki Kusurları Bulmam İçin Yardım Talebi ( Kocaeli )

SaLeaS

Yeni Üye
İsim
Güray
Araç
Golf 7 Comfortline
Tüm Golf Tutkusu Ailesine Keyifli Geceler Diliyorum.

Kocaeli/Gölcük/Değirmendere'den 2015 1.4 TSİ 125 DSG Comfortline ile aranızdayım.

Aracımı yakın zamanda, Ufak bir kazası olduğunu bilerek ve yapan usta arkadaşım olarak aldım.

Araç ile ilgili, hasarsız bir emsali ile arasındaki farkları ve aklıma takılan bazı acabaları gidermek adına gözlemlemek istiyorum.

Etrafımda malesef bu standartları sağlayan bir araç ve sahibi arkadaşım yok.

Kocaeli'de ( Gebze çok uzak olduğu için haricen ) benzeş özellikte, 150.000 KM geçmemiş ve önemli bir kazası olmayan, orjinal bir araçla gözlem yapmak adına bana 1 saatini ayırabilecek bir arkadaş ile yanana gelip tarafıma yardımcı olur ise çok sevinirim.

Şimdiden ilginize ve yardımlarınıza çok teşekkür ediyorum. Tekraren keyifli geceler...

Neyini gözlem yapacaksın ben anlamadım...

Amacın gözle görünen yerlerine bakmak ise açtığın bu başlığa bahsettiğin aracının iç dış fotoğraflarını ekle sana yazarız zaten...

lakin görünmeyen yerlerden bahsediyor isen bunun kontrolü burası değil sağlam bir firmaya gidip aracının heryerine yani taban halıların altına kadar söktürüp baktıracaksın aracının a dan z ye motor dahil nerelerinde ne eksik var göreceksin...

Bunun başka çözümü olmaz...

Örnek firma
IMG_1406.jpeg
https://pilotgarage.com/tr/bayiler

IMG_1407.jpeg

Son düzenleme:
Bir sürü exper firması var. Amaç tam nedir anlamadım doğrusu...

Olayı yanlış anlamışım, bu yüzden rahatsız edici yorumumu düzenliyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşlar;

Gözle gördüğüm ve olmaması gerektiğine inandığım bazı eksikler gözlemliyorum. Misal kaput keçesi yok, izalasyon tıpaların sanki bazıları eksik. Bu durumlar fotografla tespit edilir ancak bunun dışında mesela sol a sütunundan trim sesi gibi bir ses geliyor. Bunu hatasız bir emsalinde görmeden ve deneyimlemeden anlama şansım olmadığı, bu ve benzes olgular golfte kronik mi bilmediğim için destek istedim

Yoksa zaten Sami arkadaşım, son kerte aklımda acaba olur ise Samiden raporlama yaptıracağım.

Aracın kazasını vs herseyini biliyorum, araca uzun yollara çıkarak biniyorum, bu yüzden bir arkadaşın pervasız ve ön yargılı " Pertten Toplanacak " kifayetsizliğine ise akıl sır erdirmek mümkün değil. Evet arkadaşım, ben avukatım, piyasada o kadar volkswagen ustası var, aracı pertten toplayacak iken böyle ufak olgular için burada millete soruyorum; Hasbinallah.

Umarım niyetim anlaşılabilmiştir. Görsel olarak acabaları gidermek adına buraya ekleyip yorumlarınızı rica edeceğim. Ama özellikle bu a sütunundan bozuk yolda cam titreme sesi gibi gelen ses iğreti edici. Buna dair yardım edebilecek veya yorumlayabilcek arkadaşımız var ise sevinirim.

İlginiz için tekrar teşekkür ederim...

Hocam gözle görülebilen şeylerde farkı tespit edebilmeniz için başkasının aracını bir süre kullanmanız gerekir ki her durumda ne olduğuna bakabilesiniz. Gözle görülemeyen şeylerde de (misal a sütunundan gelen ses) parça sökmeden sorunu tespit etmeniz çok zor. İki durumda da aracını kullandıracak (tanımadığınız) birinin çıkacağını sanmıyorum. Tam da bu işleri severek yapan Sami Tarcan ve Ferdi Gökçe var sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla. Sami dediğiniz Tarcanlar ise içinizdeki bütün şüphelere nokta atışı cevaplarla çözüm olacaktır, hele ki arkadaşınız ise. Bu tarz ustalar zaten bu araçların orijinalinin nasıl olduğunu iyi biliyorlar, o yüzden son çare olarak düşünmeyin. Sizin tespit edemediğiniz / göremediğiniz (varsa) sorunları bile bulup söylerler diye düşünüyorum. Şasede ve mekanik aksamlarda ciddi problemler yoksa, (hasarlı aracı bilerek aldığınızı yazdığınız için söylüyorum) ufak tefek sorunlar halledilir, kazasız araçlarda da ortaya çıkabiliyor. Misal A sütununda bir kablo klipsinden çıkmıştır ses yapıyordur, bez bantla sarıp yerine oturtunca geçer.

Forumda yeni olduğunuz için ilk mesajları garipsemiş olmanız normal, kalmayı tercih ederseniz ummadığınız kadar bilgiye ve yardıma erişebileceğinizi göreceksiniz. Aracınız hayırlı olsun, bundan sonrasında kazasız belasız keyifli sürüşleriniz olsun.

Hocam gözle görülebilen şeylerde farkı tespit edebilmeniz için başkasının aracını bir süre kullanmanız gerekir ki her durumda ne olduğuna bakabilesiniz. Gözle görülemeyen şeylerde de (misal a sütunundan gelen ses) parça sökmeden sorunu tespit etmeniz çok zor. İki durumda da aracını kullandıracak (tanımadığınız) birinin çıkacağını sanmıyorum. Tam da bu işleri severek yapan Sami Tarcan ve Ferdi Gökçe var sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla. Sami dediğiniz Tarcanlar ise içinizdeki bütün şüphelere nokta atışı cevaplarla çözüm olacaktır, hele ki arkadaşınız ise. Bu tarz ustalar zaten bu araçların orijinalinin nasıl olduğunu iyi biliyorlar, o yüzden son çare olarak düşünmeyin. Sizin tespit edemediğiniz / göremediğiniz (varsa) sorunları bile bulup söylerler diye düşünüyorum. Şasede ve mekanik aksamlarda ciddi problemler yoksa, (hasarlı aracı bilerek aldığınızı yazdığınız için söylüyorum) ufak tefek sorunlar halledilir, kazasız araçlarda da ortaya çıkabiliyor. Misal A sütununda bir kablo klipsinden çıkmıştır ses yapıyordur, bez bantla sarıp yerine oturtunca geçer.

Forumda yeni olduğunuz için ilk mesajları garipsemiş olmanız normal, kalmayı tercih ederseniz ummadığınız kadar bilgiye ve yardıma erişebileceğinizi göreceksiniz. Aracınız hayırlı olsun, bundan sonrasında kazasız belasız keyifli sürüşleriniz olsun.
Üstad yorumunuz için teşekkür ederim.

Evet bahsettiğim arkadaşım Sami TARCAN. Başı o kadar kalabalık ki, cüzi konular üstünden ilk etapta onu yormak yerine, buradaki yardımlaşmayı görünce paylaşım yapmak istedim. Burada takip ettiğim konularda insanların diğergamlığını gördüğüm için tabi ki kalmaya ve hem fayda görüp hemde elimden geldiğince yardımcı olmaya devam edeceğim.

Benim maksadım ise yardımcı olabilecek arkadaşın aracını kullanmak değil, gözle görülebilecek olguları benim araçla yanyana getirip birlikte bakıp gözlemlemek, arkadaşa aracımı kullandırıp garipsedigi bir hal olup olmadığını sormak ve bir süre aracını kendisi sürerken trim seslerini dinlemekti.

Gözle gördüklerimi arkadaşım olan ustaya söyleyip, bak bunlar eksik tamamla diyip Samiye detaylı expertiz yaptıracağım zaten.

Yine de yorumlara ve yardımcı olabileceğini düşünen arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum...

Üstad yorumunuz için teşekkür ederim.

Evet bahsettiğim arkadaşım Sami TARCAN. Başı o kadar kalabalık ki, cüzi konular üstünden ilk etapta onu yormak yerine, buradaki yardımlaşmayı görünce paylaşım yapmak istedim. Burada takip ettiğim konularda insanların diğergamlığını gördüğüm için tabi ki kalmaya ve hem fayda görüp hemde elimden geldiğince yardımcı olmaya devam edeceğim.

Benim maksadım ise yardımcı olabilecek arkadaşın aracını kullanmak değil, gözle görülebilecek olguları benim araçla yanyana getirip birlikte bakıp gözlemlemek, arkadaşa aracımı kullandırıp garipsedigi bir hal olup olmadığını sormak ve bir süre aracını kendisi sürerken trim seslerini dinlemekti.

Gözle gördüklerimi arkadaşım olan ustaya söyleyip, bak bunlar eksik tamamla diyip Samiye detaylı expertiz yaptıracağım zaten.

Yine de yorumlara ve yardımcı olabileceğini düşünen arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum...
Merhaba usta ben seni çok iyi anladım. Soldan kazalı Golf 7.5 aldım. Yaklaşık 1 sene olacak fakat mükemmelliyetçi olmaya çalıştığımdan mıdır yoksa çok mu pinpirikliyim bilmiyorum, aracın her detayını inceliyorum. Eksiklikler gözüme batıyor ve bazen senin gibi acaba bu kronik mi yoksa eksik mi hatalı mı diye kafama takılıyor. Otoparkta hiç tanımadığım komşunun golfünü incelerken buluyorum kendimi. Kayseride olsaydın tüm gün detaylıca bakardık. Fakat buraya atarsan hepsini tek tek yorumlarız veya wp üzerinden de daha seri yardımlaşabiliriz.

Örnek verdiğiniz sorunlara gelirsek;
A sütunundan gelen ses tahminimce eksik takılan metal klipsin bıraktığı boşluktandır veya a sütunu tam oturmamış olabilir.

Kaput izalosyon keçesi olmayan golf paketi yoktur bence.

Arkadaşlar;

Gözle gördüğüm ve olmaması gerektiğine inandığım bazı eksikler gözlemliyorum. Misal kaput keçesi yok, izalasyon tıpaların sanki bazıları eksik. Bu durumlar fotografla tespit edilir ancak bunun dışında mesela sol a sütunundan trim sesi gibi bir ses geliyor. Bunu hatasız bir emsalinde görmeden ve deneyimlemeden anlama şansım olmadığı, bu ve benzes olgular golfte kronik mi bilmediğim için destek istedim

Yoksa zaten Sami arkadaşım, son kerte aklımda acaba olur ise Samiden raporlama yaptıracağım.

Aracın kazasını vs herseyini biliyorum, araca uzun yollara çıkarak biniyorum, bu yüzden bir arkadaşın pervasız ve ön yargılı " Pertten Toplanacak " kifayetsizliğine ise akıl sır erdirmek mümkün değil. Evet arkadaşım, ben avukatım, piyasada o kadar volkswagen ustası var, aracı pertten toplayacak iken böyle ufak olgular için burada millete soruyorum; Hasbinallah.

Umarım niyetim anlaşılabilmiştir. Görsel olarak acabaları gidermek adına buraya ekleyip yorumlarınızı rica edeceğim. Ama özellikle bu a sütunundan bozuk yolda cam titreme sesi gibi gelen ses iğreti edici. Buna dair yardım edebilecek veya yorumlayabilcek arkadaşımız var ise sevinirim.

İlginiz için tekrar teşekkür ederim...

sen tek tek kafandakileri yaz cevapları alırsın yada sağlam arkadaşın varmış yani arkadaşım diyorsun gerekirse müşteri gibi randevu al sonuçta vakit ayırıp bakmak zorunda yada basit aynı araçtan bir araç kirala kendi kendine karşılaştır...

lakin ilk mesajımda yazdığım gibi kafandaki herşeyi yaz yada fotoğraflarını ekle bu platformda herkes bir cevap yazacaktır...

Örneğin kaput,

• keçesi yok hemen satın alacaksın
  • ses gelen yeri sökeceksin metal klipsler eksikmi bakacaksın eksik ise tamamlayacaksın değil ise yerine oturmamış olabilir sen takacaksın olmadımı klipslerin ucuna siyah bez bant yapıştır bir daha takarsın düzelir...
Forumun arama motoruna yaz herşey çıkacaktır...

Örneğin;

Kaput geçesi montajı hakkımda bilgi...

https://www.golftutkusu.com/topic/13915-golf-7-kaput-kecesi-hakkinda/

İstanbulda oto çıkma yedek parçacı aradığın herşey vardır...

https://shbd.io/s/RrOcvthc

Montaj klipsi...
https://m.n11.com/urun/volkswagen-golf-75-10-a-motor-kaput-izolasyonu-kecesi-klipsi-35269698

Son düzenleme:
Umarım bir arkadaşım yardımcı olacaktır size, naçizane bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmek en doğrusu. Sonuçta bu haliyle siz uygun fiyata almışsınızdır. (Umarım uygun fiyatlıdır tabi...) Kimine göre o duyulan ses kocaman bir sorunken size göre göz arda edilebilecek seviyededir. Bazen ses konusunda sapıklaşabiliyorum, ama hanıma duyuramıyorum. Bazı şeyleri bilmemek mutluluk. Boş verin pek te takmayın, zaten uygun fiyata aldım diyerek kullanın gitsin.

Benim aracım life, galeride veya Dod da bir çok aracı inceledim çoğunda arka orta konsolda dijital yönlendirici var ben de yok. Kaputta kaput amortisörü yok....? :) (Kendim taktım.) Bazen kafama takarım sonra pekte önemli değil der geçerim. Gibi gibi gibi.

Aramıza hoş geldiniz...

Umarım bir arkadaşım yardımcı olacaktır size, naçizane bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmek en doğrusu. Sonuçta bu haliyle siz uygun fiyata almışsınızdır. (Umarım uygun fiyatlıdır tabi...) Kimine göre o duyulan ses kocaman bir sorunken size göre göz arda edilebilecek seviyededir. Bazen ses konusunda sapıklaşabiliyorum, ama hanıma duyuramıyorum. Bazı şeyleri bilmemek mutluluk. Boş verin pek te takmayın, zaten uygun fiyata aldım diyerek kullanın gitsin.

Benim aracım life, galeride veya Dod da bir çok aracı inceledim çoğunda arka orta konsolda dijital yönlendirici var ben de yok. Kaputta kaput amortisörü yok....? :) (Kendim taktım.) Bazen kafama takarım sonra pekte önemli değil der geçerim. Gibi gibi gibi.

Aramıza hoş geldiniz...

Bak şimdi bende yeni bir şey öğrendim:)

" arka orta konsolda dijital yönlendirici var "

bu tam olarak nedir...

Bak şimdi bende yeni bir şey öğrendim:)

" arka orta konsolda dijital yönlendirici var "

bu tam olarak nedir...
Hava Yönlendirici.jpg
Benimki ezik model, sende vardır. Kimi araçta var kiminde yok. Retrofit yapsam mı? :) Güray hakkını helal et, konunu dağıttım ama seninki de buna benzer işte...

Bence kocaelinde

Sahibinden.com

sayfasından kendi aracınızla aynı model yılı / donanıma sahip hatasız boyasız kazasız bir aracın ilanını arayıp , araç sahibinin evinin önünde
Araca gerçek alıcı rolünde 15 dk bakıp inceleyip sorununuza çare bulabilirsiniz.

Amaç Görünen yerlerin farkları ise
Degil 15 dakika 6-7 dakikada ben farkları eksiklikleri tespit ederdim.
(Kaput keçesi , izolasyon tapası vsvsvs)

Gercek alıcı değilken Karşı tarafın vaktine yazık değil mi ?
Bence değil !

Geri
Üst Alt