130 km/h ile 140 km/h arası titreme

DrFSE

Yeni Üye
İsim
Selim
Araç
Golf 1.4 TSI DSG Comfortline (2017)
2017 model comfortline golf 7,5 aracım var. 50.000 kmde olan aracımda 130 km/h hızdan sonra ciddi titreme söz konusuydu iki gün önce rot balans ayarı yaptırdım ama şimdi de 130-140 arası titreme az da olsa devam ediyor. 140'dan sonra titreme yok hatta 170-180 civarlarında artık yağ gibi akıyor ama 130-140 arası titreme neden çözülmemiştir tekrar mı rot balans yaptırayım?
17'' jant takılı
225/45 R17 94W EAGLE SPORT TZ XL FP GOODYEAR Lastik kullanıyorum, usta lastikler yarı runflat dedi sert bir lastikmiş.

Hem lastik/teker balanslarının kontrol edilmesi hem de rot ayarı yapan kişi ile tekrar görüşüp durumu aktarmak lazım. Her işte olduğu gibi tavsiye edilen, işinin hakkını veten ustaları bulmak lazım.

Upvote 0
2017 model comfortline golf 7,5 aracım var. 50.000 kmde olan aracımda 130 km/h hızdan sonra ciddi titreme söz konusuydu iki gün önce rot balans ayarı yaptırdım ama şimdi de 130-140 arası titreme az da olsa devam ediyor. 140'dan sonra titreme yok hatta 170-180 civarlarında artık yağ gibi akıyor ama 130-140 arası titreme neden çözülmemiştir tekrar mı rot balans yaptırayım?
17'' jant takılı
225/45 R17 94W EAGLE SPORT TZ XL FP GOODYEAR Lastik kullanıyorum, usta lastikler yarı runflat dedi sert bir lastikmiş.
Hocam aynı sorun bende de var, çözemedim. 140 150 arası gibi artıyor, bu hızlardan uzaklaştıkça düzeliyor. Sallamasın diye ya 120yle gitmek lazım ya s 170 180 :) çözüm olursa takipteyim.

Balans defalarca yaptırdım, 4 lastiğim de yeni ve aynı marka model Continental. Jantlar 17 inç orj.

Upvote 0
Benzer durum benim de başıma gelmişti. Kışlıkları söktürüp yazlıkları taktırdığımda hep bi test ederim balans ayarı olmuş mu diye yüksek hızlara çıkarım ( 200-210a kadar ).
Tam 140 civarlarında çok tatlı hafif bi titreşim tespit etmiştim. 1-2 gün sonra lastikleri taktırdığım yere gittim. Hassas bi ayar yapar mısın 140 civarında titreme var dedim. Tekrar söktü balans makinesine taktı. Sağ ön lastikte 5 gram sapma çıkmıştı. Düzeltti. Tekrar test ettim ve düzelmişti.

Geçmiş yıllarda şöyle birşey daha başıma gelmişti; yazlıkları çıkarttırıp kışlıkları taktırmıştım ve yine aynı şekilde test ettim ve 140 civarlarında titreme tespit etmiştim. Lastikçime gittim aynı gün. Balans makinesine taktı ve 4 lastik de hatasız sıfır sapma çıkmıştı. Lastikçimin bana “abi 2-3 gün gez bu şekilde, Lastikler bi kendine gelsin düzelir “ demişti. Ve dediği gibi oldu. Kendiliğinden düzelmişti titreme. Aradan 1 hafta geçmişti. Uzun yola çıkmıştım. 200e kadar bastım en ufak titreme yoktu.
Balans makinelerinin kalibresi bozulabiliyor zaman zaman ama her zaman bu da geçerli değilmiş. Bunu da anlamış oldum o gün.

Upvote 0
Hocam aynı sorun bende de var, çözemedim. 140 150 arası gibi artıyor, bu hızlardan uzaklaştıkça düzeliyor. Sallamasın diye ya 120yle gitmek lazım ya s 170 180 :) çözüm olursa takipteyim.

Balans defalarca yaptırdım, 4 lastiğim de yeni ve aynı marka model Continental. Jantlar 17 inç orj.

Jantta eğrilik olabilir mi? Balanscı inceledi mi?

Upvote 0
bu söylediğiniz sorunu zamanında bende yaşadım
Roadtest şeklinde rot balans cihazı ile test yapılıp bilgisayar jantlar takılı lastiği yoldaymış gibi test ediyor, sonrasında hangi lastiği nereye takılmalı onu çıkarıyor. ben onu yaptırdım kurtuldum. bugünde kışlıktan yazlığa geçerken jantlar ve lastiklerimde numara var 1i 1 e 2yi 2ye takın diye tembihliyordum.

Upvote 0
Benimki de titreme yapıyordu, aracın üzerinde yeni takılmış Milestone lastik vardı aldığımda , sorun lastiklerden çıktı, geçen yaz Goodyear Efficientgrip Performance lastik aldım titreme falan kalmadı, kullandığınız GOODYEAR EAGLE SPORT TZ serisi lastikler kullanıcı şikayetleri çok fazla , pek iyi bir lastik değil,

Upvote 0
Yazlık ve kışlık Continental lastikte hep balans yaptırıp kullanmama rağmen geçmedi bu titreme. Balans harici ne olabilir? Uzun yolda çok can sıkıyor

Upvote 0
Lastik basınçlarının doğru ayarlanmaması veya jant eğriliği gibi geldi sorun bana.

Upvote 0
Disklerinize baktırın hocam. Disk egriliklerinde tam o dediğiniz hızlarda titreme oluyor. Soğumadan arabanızı yıkattıysanız ihtimal dahilinde olmuştur.

Upvote 0

05.30-6.10 arası bakılırsa benzer bir sorun olabileceğini düşünüyorum. Altyapı zaten malumunuz aynı.
Porya bilyası deniyor sanırım buna sanayi içinde :) ona hiç baktırmamıştım.
Lastik basınçlarının doğru ayarlanmaması veya jant eğriliği gibi geldi sorun bana.
Lastik basıncını Xiaomi pompa ile yola çıkmadan önce özellikle 32 33 olarak ayarlıyorum ama basınçtan da değil sanırım. Jant eğriliğini de lastik değişimlerinde hep soruyorum, eğiklik yok diyorlar ama bildiklerinden mi baştan savdıklarından mı bilemiyorum. Ben bakınca bariz bir eğik salınım göremedim o sırada.
Disklerinize baktırın hocam. Disk egriliklerinde tam o dediğiniz hızlarda titreme oluyor. Soğumadan arabanızı yıkattıysanız ihtimal dahilinde olmuştur.
Disk eğikliğinin belirtisi olarak frende titreme yapması gerekmez mi? Bendekinde frende titreme var ama asıl derdim normal giderken titremesi

Upvote 0
Kardeşimin Opel yeni aracında 1 haftadır 70km/h hız üstünde direksiyonda titreme bazen olup bazen olmuyormuş. Şimdide geçmiş ama anlam veremedik. Tekrardan da olup olmayacağı belli değil, henüz yetkili servis veya lastikçiye gidilmedi.

Upvote 0

Geri
Üst Alt