Golf 7,5 2017 model diesel enjektör ve mazot pompası sorunu

İsim
HARUN
Araç
Golf 7,5 comfortline DİESEL
Öncelikle herkese merhaba Arkadaşlar 2013model golf 7mi 1ay önce sattım ve 2017 model diesel Comfortline golf 7,5 aldım ve bu araç daha 34.000km neredeyse sıfırından hiçbir farkı yok temizlikte fakat aldığım günden 10 gün sonra araç enjektörlerden ses yapmaya (şakırtı) ve araç titremeye başladı ve hemen izmirde güvenilir bir ustaya gittim enjektörlerde sorun var tamiri yok sadece değişim olacak dedi tamam yeterki yapılsın dedim ve değiştirdi sonrasında aradan 4-5 gün geçmedi sıfır orjinal yeni taktığı enjektörlerde aynı sesi vermeye başladı ilk takıldığında 1'den 2ye geçerken yapıyordu daha sonrasındada 2'den 3'e ve '4e 5'e 6'ya 7'ye geçenekadar ses gittikçe tekrar artmaya başladı ve ustaya arayıp her seferinde ses artıyor dediğim halde 1depoyu bitirinceye kadar kullan sesi kesecek dedi ve ben 1depo bitirmeden 2.değişimden sonra (enjektörlerin) dedimki tekrar arayıp ben böyle sürmeye devam edersem tekrar enjektörler bozulacak ve ben zor durumda kalacağım dedim ve bana ozaman hemen gel dedi tekrar servise gitmek için yola çıktım ve yolda kaldım çekici ile tekrar o güvenilir servise götürdük gittiğimde bana üzgünüm ama tekrar hem enjektörlerin hemde mazot pompasının bozulduğunu söyledi ve bukez hem enjektörler hemde mazot pompası + mazot filtresine kadar herşeyi tekrar değiştirdi ve aracım gene daha 500km yapmadım aynı sesi vermeye başladı ve şuana kadar yaptığım masraf 100bin tl yi geçti artık gerçekten uğraşmaktan ve sorunu çözememekten yoruldum sorunu bulmak için sizinle paylaşmak istedim belki içinizde daha önce başına gelen vardır diye dün bodrumda bir ustaya ve pompacıya götürdüm o yakıt deponun komple sökülüp yeniden motora kadar giden tüm hortumlarınında temizlenip enjektörleri kurtarabilirsek onlarıda tamir ederek sorunu düzeltebiliriz dedi sorununda depo içinde şamandıra düzeneği gibi birşey varmış aracı düşük yakıtta kullanınca o sallanmayla orada sürtünmeyle orayı yontarak meteral parkalar çıkarttığını söyledi ve sorunun depo içinden başladığını söyledi ama bu işlerden çok anlamadığım için siz değerli form üyelerinin bilgisine ve nasıl adım izleyeceğim konusunda yardımına ihtiyacım var yardımcı olursanız ne yapmam gerektiği konusunda bana yol gösterirseniz çok sevinirim şimdiden ilgilenen tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkürederim.
NOT:Bugün bodrumda götürdüğüm usta resimler attı onlarıda sizinle paylaşıyorum. ayrıca deponun içinde resimde yaklaştırınca o küçük parlak metal parçaları göreceksin dedi ve görünüyor.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.08.26_e04715c6.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.08.26_e04715c6.jpg
    101.4 KB · Görüntüleme: 49
  • WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.08.26_705d41c6.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.08.26_705d41c6.jpg
    197 KB · Görüntüleme: 48
  • WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.16.31_8e3238c5.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.16.31_8e3238c5.jpg
    186.5 KB · Görüntüleme: 46
  • WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.16.39_671e7265.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.16.39_671e7265.jpg
    183.5 KB · Görüntüleme: 45
  • WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.08.27_5b307107.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.08.27_5b307107.jpg
    219.2 KB · Görüntüleme: 45
  • WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.08.40_53852de0.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.08.40_53852de0.jpg
    103.4 KB · Görüntüleme: 46
  • WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.08.26_fc5da72b.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-27 saat 11.08.26_fc5da72b.jpg
    99.4 KB · Görüntüleme: 50

Gecmis olsun
Uzucu bir durum
Guvenilecek iyi bir usta bulmak cok onemli
Belkide vw servisine goturseydiniz bu kadar masrafa yol acmadan halledebilirdiniz
Keske vw servis de bir ariza tespiti yaptirip fiyat alsaydiniz
Tekrar dan gecmis olsun

Öncelikle geçmiş olsun. Keşke yetkili servise gitseydiniz, en azından değiştirdikleri parçaya iki yıl garanti veriyorlar. Aynı ürünler için tekrar tekrar para vermek zorunda kalmazdınız. Daha önceki aracınız da dizel miydi bilmiyorum fakat bu vitesler arası geçişlerdeki titreme aracın bayılması vb. illaki enjektörlerden kaynaklanacak diye bir şart yok. Değişim yapmadan önce araç bilgisayara bağlandı mı merak ediyorum. Bu denli bir olay yaşadıysanız illaki hata kodu kayıt edilirdi. Camların kalibrasyonu bozulduğunda bile araç bunu kayıt ediyor.

Arıza kayıtlarına bakılmadıysa bile çıkan enjektörleri ölçtürdünüz mü? Belki onlar da sağlamdı. 7 yıldan beri CXX motor kullanıyorum hemen hemen aynı jenerasyon diyebiliriz sizin araçla ve şunu söyleyebilirim ki bu motorun dpf sistemi eski nesillere göre daha agresif. Sizden önceki kullanıcı sürekli düşük devir şehir içi kullandıysa çoktan tıkanmış bu durum egr sistemine de sirayet etmiş olabilir. Yani bana yapılan işlerden alınan sonuç problemin farklı bir yerde olduğu izlenemi uyandı. Yolda kaldığınızda aldığınız uyarı neydi?

Edit: deponuzdaki ufak partiküller yakıt aldığınız yerin kalitesini gösterir fakat o partiküller enjektörlere/yanmaodasına gidene kadar filtreden geçiyor. Onların enjektörlere zarar vermesi çok düşük bir ihtimal.

Öncelikle geçmiş olsun. Keşke yetkili servise gitseydiniz, en azından değiştirdikleri parçaya iki yıl garanti veriyorlar. Aynı ürünler için tekrar tekrar para vermek zorunda kalmazdınız. Daha önceki aracınız da dizel miydi bilmiyorum fakat bu vitesler arası geçişlerdeki titreme aracın bayılması vb. illaki enjektörlerden kaynaklanacak diye bir şart yok. Değişim yapmadan önce araç bilgisayara bağlandı mı merak ediyorum. Bu denli bir olay yaşadıysanız illaki hata kodu kayıt edilirdi. Camların kalibrasyonu bozulduğunda bile araç bunu kayıt ediyor.

Arıza kayıtlarına bakılmadıysa bile çıkan enjektörleri ölçtürdünüz mü? Belki onlar da sağlamdı. 7 yıldan beri CXX motor kullanıyorum hemen hemen aynı jenerasyon diyebiliriz sizin araçla ve şunu söyleyebilirim ki bu motorun dpf sistemi eski nesillere göre daha agresif. Sizden önceki kullanıcı sürekli düşük devir şehir içi kullandıysa çoktan tıkanmış bu durum egr sistemine de sirayet etmiş olabilir. Yani bana yapılan işlerden alınan sonuç problemin farklı bir yerde olduğu izlenemi uyandı. Yolda kaldığınızda aldığınız uyarı neydi?

Edit: deponuzdaki ufak partiküller yakıt aldığınız yerin kalitesini gösterir fakat o partiküller enjektörlere/yanmaodasına gidene kadar filtreden geçiyor. Onların enjektörlere zarar vermesi çok düşük bir ihtimal.
Arkadaşın aracı DDY kodlu motora sahip, sizin aracınki ise CXX

DDY kodlu motorun mu (dpf sistemi) daha agresif demek istediniz.?

Arkadaşın aracı DDY kodlu motora sahip, sizin aracınki ise CXX

DDY kodlu motorun mu (dpf sistemi) daha agresif demek istediniz.?
Evet DDY ve CXX motorların ikisi de euro 6 ve dpf sistemleri 105hplik CLH gibi euro 5 normlarındaki motorlardan daha agresif ve tıkanmaya daha yatkın.

Öncelikle herkese merhaba Arkadaşlar 2013model golf 7mi 1ay önce sattım ve 2017 model diesel Comfortline golf 7,5 aldım ve bu araç daha 34.000km neredeyse sıfırından hiçbir farkı yok temizlikte fakat aldığım günden 10 gün sonra araç enjektörlerden ses yapmaya (şakırtı) ve araç titremeye başladı ve hemen izmirde güvenilir bir ustaya gittim enjektörlerde sorun var tamiri yok sadece değişim olacak dedi tamam yeterki yapılsın dedim ve değiştirdi sonrasında aradan 4-5 gün geçmedi sıfır orjinal yeni taktığı enjektörlerde aynı sesi vermeye başladı ilk takıldığında 1'den 2ye geçerken yapıyordu daha sonrasındada 2'den 3'e ve '4e 5'e 6'ya 7'ye geçenekadar ses gittikçe tekrar artmaya başladı ve ustaya arayıp her seferinde ses artıyor dediğim halde 1depoyu bitirinceye kadar kullan sesi kesecek dedi ve ben 1depo bitirmeden 2.değişimden sonra (enjektörlerin) dedimki tekrar arayıp ben böyle sürmeye devam edersem tekrar enjektörler bozulacak ve ben zor durumda kalacağım dedim ve bana ozaman hemen gel dedi tekrar servise gitmek için yola çıktım ve yolda kaldım çekici ile tekrar o güvenilir servise götürdük gittiğimde bana üzgünüm ama tekrar hem enjektörlerin hemde mazot pompasının bozulduğunu söyledi ve bukez hem enjektörler hemde mazot pompası + mazot filtresine kadar herşeyi tekrar değiştirdi ve aracım gene daha 500km yapmadım aynı sesi vermeye başladı ve şuana kadar yaptığım masraf 100bin tl yi geçti artık gerçekten uğraşmaktan ve sorunu çözememekten yoruldum sorunu bulmak için sizinle paylaşmak istedim belki içinizde daha önce başına gelen vardır diye dün bodrumda bir ustaya ve pompacıya götürdüm o yakıt deponun komple sökülüp yeniden motora kadar giden tüm hortumlarınında temizlenip enjektörleri kurtarabilirsek onlarıda tamir ederek sorunu düzeltebiliriz dedi sorununda depo içinde şamandıra düzeneği gibi birşey varmış aracı düşük yakıtta kullanınca o sallanmayla orada sürtünmeyle orayı yontarak meteral parkalar çıkarttığını söyledi ve sorunun depo içinden başladığını söyledi ama bu işlerden çok anlamadığım için siz değerli form üyelerinin bilgisine ve nasıl adım izleyeceğim konusunda yardımına ihtiyacım var yardımcı olursanız ne yapmam gerektiği konusunda bana yol gösterirseniz çok sevinirim şimdiden ilgilenen tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkürederim.
NOT:Bugün bodrumda götürdüğüm usta resimler attı onlarıda sizinle paylaşıyorum. ayrıca deponun içinde resimde yaklaştırınca o küçük parlak metal parçaları göreceksin dedi ve görünüyor.
Çok geçmiş olsun hocam, umarım bu sefer sorunsuz şekilde çözülür, üzüldüm cidden.

daha 1saat önce özel servisteki arkadaşlarla görüştüm söyledikleri şunlar arac mazot pompasının içinde göbek dağıtmış ve parçalamış talaş tepmiş gibi birşeyler anlattı bunu geri depoya basmış ve oradanda enjektörlere sızarak bütün enjektörleri yakmış dedi komple temizlemişler ve eski enjektörlerin tamiri varmış onlarıda tamir etmişler bugün test yapacaklar bakalım sonuç ne olacak bilmiyorum ama size yetkili servise gitme konusunda gerçekten hak veriyorum inanın bu zamanda kazandığımız paralarla serviste bunları yaptırmak daha büyük bir maliyet olduğu için malum yağmurdan kaçalım derken doluya tutulduk ve yaptık bir yanlışlık bununda farkındayım artık bu seferde deniyeceğim olmazsa ki inşallah bu sefer düzelmiş olur çünkü maddi dayanacak gücüm kalmadı son çağrem sizinde dediğiniz gibi servis olacak bilgi paylaşımınız için çok teşekkürederim. en kısa sürede olan bitenden haberdar edicem ve kimse yaşamasın bilgisi olsun diye ayrıntılı bir şekilde paylaşıcam. iyi günler dilerim :)

Çok geçmiş olsun hocam, umarım bu sefer sorunsuz şekilde çözülür, üzüldüm cidden.
çok sağol hocamm inşallah hallolur artık rahat bir nefes alırım araç daha 34bin kmde dizel comfortline içinde bırakın sigara içmeyi koltuklarında toz lekesi yok bu kadar temiz bir aracın böyle birşey yapması gerçekten hem maddi hemde moralmen bizi çok üzdü ama sağlık olsun dedik Rabbim hepimizi beterin beterinden korusun buda benim şansızlığım olsun dedik. iyi dileklerin içinde sana ayrıca teşekkürederim :)

öncelikle herkese hayırlı işler ve hayırlı günler diliyorum. 2ayı geçkin bir süredir aracımda yaşadığım sorunun sonuna gelmiş bulunmaktayım ve bu bilgileri sizinle paylaşmak istedimki başına gelenin ilk yapması gerekenin ne olduğunu bilsin istedim ve benim kadar maddi sıkıntıya girsin istemiyorum arkadaşlar. Aracım yukarıdada belirttiğim gibi 2017 blumation comfortline diesel 1.6 tdı motor aracım mazot pompasını dağıttığı için tüm parçaları hem enjektöre hemde depoya geri bastığı için enjektörlerimi tıkayıp bozmuş ustalar enjektör hatalarının ilk yakıttaki sudan olduğu kanaatına vararak çağreyi direk enjektör değiştirerek göndermekte buluyor fakat ilk yaptıkları şey enjektör değiştirip göndermek oluyor ama asla siz böyle birşey yapmayın gerekire anlattığım gibi herşeyin yapılıp yapılmadığından emin olup aracınızı öyle teslim alın yakıtınızın içinde su bile çıksa yakıt deposunu komple söküp içinden borularına kadar temizletip öyle buna karar verin çünkü mazot pompasının dağıttığı küçük metal ve kılcal parçalar dibe çöküyor ve depoyu sökmeden anlaşılmıyor siz hareket edince depo çalkalanmayla karışıyor ve depodan hem pompaya hemde enjektörlerden tekrar geçerek tıkanıklığa neden oluyor ve bende bunu yaşamışım. ayrıca asla bir enjektör tamircisine takılı kalmayın yeni nesil golflerin en az 3-4 enjektörcü gezdim ve hiçbirisi tamirinin asla olmadığını sıfırıyla değiştiğini söyledi fakat bodrumda bir usta hem tamiri hemde tüm yedek parçalarıyla servisi olduğunu söyleyerek enjektörlerimi tamir etti ve sıfırına 49,000,00tl vermektense 20,000,00tl ye sıfırdan farksız oldu siz siz olun asla bir kaç enjektörcüye değil araştırabildiğiniz kadar fazla enjektörcüye sorun ve danışın çünkü işlerine tamir etmek değil yenisini satıp daha çok kazanmak işlerine geliyor tabiki kazansınlar ama herkesin parası şu ekonumik sıkıntılı günlerde değerli bem şimdilik 1000km kadar yaklaşık kullandım ve şimdilik hiçbir sorunum yok inşallah bundan sonrada böyle sorun yaşatmaz başına gelen olursada inanın bu yöntemlerle nokta atışı bir sorun çözümüne ulaşabilirsiniz arkadaşlar buradanda herkese bilgi vermek istedim herkese iyi günler dilerim.kalın sağlıcaklaaaa..! :)) :)

Geri
Üst Alt