1.0 tsi 9.2 litre ortalama yakıt

vzrl

Yeni Üye
İsim
Volkan
Araç
Golf 8
Aracımı şehir içi ağırlıklı kullanıyorum, yoğun trafiği olan bir şehir de değilim. Aracım 40bin km’de ve bir buçuk ay kadar önce tanış bir usta dizel olmadığını, gerek olmayacağını söylememe rağmen egzozu indirip içini temizledi, kaynattı, döktü bir şeyler yaptı 8 litre ortalamaya kadar indi ama kısa süre sonra tekrar 9 üzerine çıktı. Bu bana pek normal gelmiyor, 5,5 - 6 arasında yakıt ortalamaları okuyorum, çok agresif de kullanmıyorum, bu neden kaynaklı olabilir? Daha önce 40 binde megane aracımın bujileri değişmişti, Renault servis arayıp 40bin de değişmesi gerektiğini de söylemişti ama volkswagende durum nedir bilmiyorum. Bujilerden şüpheleniyorum fakat etkisini bu kadar artıracağından emin değilim bu konuda fikri olan, aynı durumla karşılaşan var mıdır?

Direk enjeksiyon olduğundan sübab üstlerinin manifold sökülüp temizlenmesi gerektiği yazılmıştı. Ancak 40bin kmde bu kadar etki etmemesi gerekir.
Egzozunuzdan siyah duman görüyor musunuz? Hava yakıt karışımıyla alakalı bir sorun olabilir mi acaba?

Upvote 0
Ortalama hız : 17
Ortalama tüketim : 9,2

Durumunda ,

Aslan gibi arabanız var, hicbir sorunu yok deyip konuyu kapatabiliriz.

Arabaya gidip , yakıt verisi görseli paylaşın burada. (Yakıt aldıktan sonra en az 150 km lik veri)

Ondan sonra sorunsal dosyasını açalım

Upvote 0
Görsel alıp yeni konu açıyorum teşekkürler.

Upvote 0
Durum bu, ortalam hız 18 şeklinde gözüküyor. Araçta nefes alır gibi bir titreme var. Bir titreme oluyor duruyor tekrar oluyor bu şekidle rölantide.

IMG_1704.jpeg

Upvote 0
Direk enjeksiyon olduğundan sübab üstlerinin manifold sökülüp temizlenmesi gerektiği yazılmıştı. Ancak 40bin kmde bu kadar etki etmemesi gerekir.
Egzozunuzdan siyah duman görüyor musunuz? Hava yakıt karışımıyla alakalı bir sorun olabilir mi acaba?
Siyah duman görmedim, böyle bir sorun yok. Söylediğinizi ustaya göstereceğim.

Upvote 0
Tsi+tdi

Hangi ortalama hızlarda hangi tüketimlerle gezer dolaşır ezberlemişiz artık.

@vzrl

18 ortalama hız 9,2 tüketime sebebtir. Sıkıntılı trafikli dur kalklı güzergahın sonucu olarak 9,2 verisi tamamen normal.

Egzosa sondaj yapıp kesip bicen ustaya da ?
Olan olmuş yapcak bisey yok.

Upvote 0
Ortalama hız 18 ise 9.1 tüketim gayet normal. 18 ortalama hız ağır trafik demek. Benim life paket ortalama hiz 35, tüketim 6,5 litre 3500 km’dir.

Upvote 0
2014 golf 1.2 tsi benimki de, İstanbul trafiğinde ortalama hız 20 civarı oluyor. Hatta sabah işe giderken bu daha da düşebiliyor maalesef. 8-9 litre civarını kabullendim. Geçenlerde denemek için biraz yol yaptım 6 litreyi görünce rahatladım. Soğuk havada da bir nebze fazla olması kabul edilebilir. Hangi araba olursa olsun bu hız ortalamalarında bu civarda yakması sanırım normal kime sorduysam 🤷🏻‍♂️

Upvote 0
Durum bu, ortalam hız 18 şeklinde gözüküyor. Araçta nefes alır gibi bir titreme var. Bir titreme oluyor duruyor tekrar oluyor bu şekidle rölantide.

Ekli dosyayı görüntüle 73449
35.000 KM'Dir golf 8 ımpression kullanıyorum . 680KM total menzil şehir içi için süper bir değer.

Öte yandan aracımda jant egzoz modifikasyonu yokken 7 üstüne hiç çıkmadım sert kullandıysam 9 belki

Upvote 0
Bazen de tdi manuel de böyle veriler yakalardık geçmiste

Ort hız 18 olmasa da 22IMG_20240222_214328.jpg

Upvote 0
O zaman bir sorun yok gibi gözüküyor. Teşekkürler ara sıra uzun yol yapıp rahatlatmak gerek sanırım.

Upvote 0
Aracımı şehir içi ağırlıklı kullanıyorum, yoğun trafiği olan bir şehir de değilim. Aracım 40bin km’de ve bir buçuk ay kadar önce tanış bir usta dizel olmadığını, gerek olmayacağını söylememe rağmen egzozu indirip içini temizledi, kaynattı, döktü bir şeyler yaptı 8 litre ortalamaya kadar indi ama kısa süre sonra tekrar 9 üzerine çıktı. Bu bana pek normal gelmiyor, 5,5 - 6 arasında yakıt ortalamaları okuyorum, çok agresif de kullanmıyorum, bu neden kaynaklı olabilir? Daha önce 40 binde megane aracımın bujileri değişmişti, Renault servis arayıp 40bin de değişmesi gerektiğini de söylemişti ama volkswagende durum nedir bilmiyorum. Bujilerden şüpheleniyorum fakat etkisini bu kadar artıracağından emin değilim bu konuda fikri olan, aynı durumla karşılaşan var mıdır?

Hoş geldiniz...

Tanıyalım sizi...

https://www.golftutkusu.com/topic/178-ben-kimim-tanisma-konusu/page/235#post-388017

Upvote 0

40 binde aracın bujileri bir şeyi değiştirmez. Ben 65 bin km de değiştirdim, psikolojikmidir bilmiyorum yakıt tüketimi arttı gibi geliyor. Çıkan bujiler yeni gibiydi hiç eskimemişler. Boşu boşuna değiştirdim dedim hatta kendi kendime. Son zamanlarda artan yakıt tüketimini ben istasyonlardaki akaryakıta bağlıyorum. Son 2 aydır aracım 1 litre daha fazla yakıyor. 5,2-5,5 litre gittiğim yok 6,2 litre yakıyor. Ben bu ülkede satılan akaryakıtın iyice kalitesiz hale geldiğini düşünüyorum. İçindeki etanol miktarının azaltıldığını biliyorum. Ancak sizin yakıt sarfiyatınız fazla abartı geldi bana.

Upvote 0

Geri
Üst Alt