Koltuk ve Deri Temizliği & Bakımı

@maniaxRica ederim abi.

Kesinlikle haftada 1 gün uğraşmak terapi gibi geliyor :)

DSG den direksiyona kadar birkaç alanda sorun yaşasamda Golf ile ilgilenmeye devam ediyorum. Ben bu işleri yaparken ailedeki toyota lobisi haklı olarak ömürlük CVT şanzumandan sorunsuz motora kadar türlü yorumlarla bana eşlik etti :)

Bu bakımın konusu bej alcantara koltuk temizliği, deri kısımların ve direksiyonun temizliği ve bu kısımların korunması. 

Koltukların temizliği için nemli MF bez kullandım, çıkmayan leke olmadı. Korunması için Gtechniq smart fabric uyguladım. Dökülen sıvı olursa hemen çekebilmeyi sağlıyor. 4-5 ay gidiyor.

Deri kol dayamların temizliğinde 1/1  sulandırılmış bebe şampuanı kullandım. Nemli bezle kuruladım. Koruma için aynı firmanın L1 ürününü uyguladım. Deriyi parlatmıyor.

Direksiyondan dilim yandığı için temizlikte sadece nemli bez kullanıp üzerine L1 uyguladım. 

Koruma için ben nano ürünler kullandım ama deri bakımı için çok sayıda başka ürün var. Koltuk korumayı da elimde var diye kullandım yoksa bence şart değil.

Resimler..

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Yukarıdaki iletiyi paylaşalı neredeyse 2 yıl geçmiş. Bu sürede birkaç kez nemli bezle silmek haricinde koltuk temizliği yapmamıştım.
Hafta sonu koltuk temizleyici köpükleri kullanarak detaylı temizlik yaptım.
Alcantara temizliği için üretici firma "düzenli olarak süpürün ve nemli bezle silin" diyor.

Karşılaştırdığım ürünler
Würth Aktıv Clean
Atas Detap
SONAX XTREME Upholstery & Alcantara cleaner

Wurth ve Atas ürünlerini önce evdeki koltukta denediğim araç içinde kullanmamaya karar verdim.
Sonax ürününü ise alcantaranın küçük bir bölümünde denedikten sonra aracın tüm koltuklara uyguladım.

Uygulama için elektrik süpürgesi kullanmamız şart. Li-Ion bataryalı Einhell ve Bosch marka kablosuz süpürgeler 400 tl den başlayan fiyatlarda olduğu için vazgeçtim. 
Kapalı garajım olmadığı için evden 10m'lik uzatma kablosu ile bu sorunu çözdüm.

Uygulama: süpür-sık-yay-beklet-süpür şeklinde.

Yorumlarım:
Wurth Aktıv Clean: Evdeki koltuklarda denememde agresif bir ürün olduğunu fark ettim, ürünü direk koltuğa değil önce beze sıkıp oradan koltuğa yaymak gerek.
Ayrıca kokusu keskin olduğu için hoşlanmadım. Leke çıkarma konusunda detaptan iyi. En ıslak final bırakan ürün wurth. Ayrıca kuruduktan koltukta kaygan bir tabaka bırakıyor.

Atas Detap: Kokusu ve kıvamı en hafif ürün, leke çıkarmada başarısız. Ama neredeyse kuru bir final bırakıyor.

SONAX XTREME Upholstery & Alcantara cleaner: Hafif bir kokusu var, uygulaması kolay, leke çıkarmada detaptan iyi.

Sonuç olarak sonax ürününden memnun kaldım. Ama nemli bezle silmek de iyi bir seçenek olarak duruyor.
Koltukta ciddi leke varsa köpük ürünler başarılı değil. Basit lekeler de zaten nemli bezle çıkıyor.
(Bebek kusmuğunu sonax ürünü ile temizlemiştim ama yağ lekesi LOC kullanmama rağmen tam anlamıyla çıkmamıştı)
Ürünleri önce beze sıkıp sonra koltuğa yaymak daha güvenilir olacaktır.
Aracı düzenli süpürmek de tozun yerleşmemesi için önemli.

IMG_3323.JPG

Arkadaşlar Selamlar,

Konu epey eski. Araç şoför koltuğumda yüzelsel lekeler mecvut. Bunların temizliği için ürün araştırıyorum. Sonax ve Würth'ün koltuk temizliği için iki ayrı ürünü arasında kararsız kaldım. Ürünlere ait linkleri ekliyorum. Bunlar veya bunların dışında önerdiğiniz bir ürün varsa yorumlarınızı rica ederim. Birde bu ürünleri kullanım sonrası işlem yapılan yerin kuruması vs. ne kadar sürüyor. Tşkler.

https://urun.n11.com/ic-temizlik-ve-koruma/wurth-arac-ici-doseme-ve-koltuk-temizleme-spreyi-500-ml-P403908837

https://www.trendyol.com/sonax/xtreme-nano-arac-ici-temizleyici-500ml-p-2344157?boutiqueId=497441&merchantId=105173&gads=true&gclid=Cj0KCQjww_f2BRC-ARIsAP3zarGeyG7RWEBSGD3EOCcftjQ9FPnLaRLD1GOTpDHuFRqbnSTRCBArGJ0aAu-lEALw_wcB

Arkadaşlar Selamlar,

Konu epey eski. Araç şoför koltuğumda yüzelsel lekeler mecvut. Bunların temizliği için ürün araştırıyorum. Sonax ve Würth'ün koltuk temizliği için iki ayrı ürünü arasında kararsız kaldım. Ürünlere ait linkleri ekliyorum. Bunlar veya bunların dışında önerdiğiniz bir ürün varsa yorumlarınızı rica ederim. Birde bu ürünleri kullanım sonrası işlem yapılan yerin kuruması vs. ne kadar sürüyor. Tşkler.

https://urun.n11.com/ic-temizlik-ve-koruma/wurth-arac-ici-doseme-ve-koltuk-temizleme-spreyi-500-ml-P403908837

https://www.trendyol.com/sonax/xtreme-nano-arac-ici-temizleyici-500ml-p-2344157?boutiqueId=497441&merchantId=105173&gads=true&gclid=Cj0KCQjww_f2BRC-ARIsAP3zarGeyG7RWEBSGD3EOCcftjQ9FPnLaRLD1GOTpDHuFRqbnSTRCBArGJ0aAu-lEALw_wcB
Lekeler orta kısımdaki alcantara yüzeyde ise; alcantara çok ıslatılması iyi bişey değildir., 

Sonax’ın aeresol köpük halinde alcantara temizleyicisi ile daha başarılı sonuçlar alırsınız., veya 

Koch Chemie Pol Star güzel üründür, konsantre olduğundan kir durumuna göre sulandırarak kullanılıyor., alcantara/süet, kumaş, deri yüzeylerde kullanılıyor., köpük yapıcı şişe ile ıslanmayı azaltabilirsiniz, bu sayede ürün sarfiyatı da minimum olur..

Lekeler orta kısımdaki alcantara yüzeyde ise; alcantara çok ıslatılması iyi bişey değildir., 

Sonax’ın aeresol köpük halinde alcantara temizleyicisi ile daha başarılı sonuçlar alırsınız., veya 

Koch Chemie Pol Star güzel üründür, konsantre olduğundan kir durumuna göre sulandırarak kullanılıyor., alcantara/süet, kumaş, deri yüzeylerde kullanılıyor., köpük yapıcı şişe ile ıslanmayı azaltabilirsiniz, bu sayede ürün sarfiyatı da minimum olur..
@forzaGilles Hocama katılıyorum alcantra ve deri yüzeyler için Koch Chemie Pol Star ürünü gayet başarılı geçen hafta kendi aracımın koltuklarımı yıkadım 👍🏻 

çok az miktarda çok fazla iş yapan bereketli bir ürün

F30 BMW 320i ED’nin Dakota deri koltuklarını dün Colourlock ürünleri ile ilk önce temizledim daha sonra aynı markanın deri koruyucusu ile korumaya aldım. Sonuçtan çok memnun kaldım. Kaygan yağlı görünüm kayboldu (bilhassa kol dayama ve sürücü tarafı parlaktı) matlaştı koltuklar. Daha önce başka marka deri ürünleri kullanmadım ama Colourlock ürünlerinden memnun kaldım. 2016 Ocaktan beri deri koltuklar için bir temizlik vs. yapmamıştım kremi görünce direk çekti koltuklar, ilk önce ıslaklıktan dolayı hafif parlak oldular sonra kurudukça matlaştılar. 

@maniax hocam bende böyle bir konu açacaktım ama arattırdım baktım var buraya yazayım dedim.uygulamanın sonucu nasıl oldu paylaşmamışsın benim ön ve arka koltukta da lekeler var vede acayip sinirimi bozuyor neyle çıkar nasıl çıkar Leather Cleaner işe yarıyor mu? ya da würth mü denesem en kötü ihtimal kılıf takıcam komple oda çok toz yapıyor

Ben birkaç yerde sordum soruşturdum herkesin ortak olarak belirttiği koltuk yıkama yöntemi halı yıkama makinesi ile yapılandı. Son olarak sizlere de danışmak istedim. Bir arabanın koltuk kaplamalarını halı yıkama makinesi ile yıkamak kaplamaya zarar verir mi ve uzun vadede çürüme vs. yapar mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Koltuk ısıtma bulunan koltukları nasıl temizletmek lazım ?

Geri
Üst Alt