Kör nokta radar kalibrasyonu

Kaaan95.ky

Katılımcı Üye

İsim
Kaan
Merhabalar. 2019 a3 8v makyajlı Sportback aracım için kör nokta asistanı retrofit gerçekleştireceğim. Bu süreçte ayna kapağı, uyarı ışıkları, tampon braketleri gibi parçaları temin ettim. Şimdi yurt dışından kör nokta radarı temin ettim ve yolda. Sadece son olarak kablo demeti kaldı diyebilirim.

Aklıma takılan bir husus radar kalibrasyonu sorunu. Zira bir kişi kalibrasyonsuz radarın çok zor olduğunu, kalibrasyon için cihaz gerektiğini, maliyetli ve uğraştırıcı olduğunu ifade etti. Bilenlerde bu durum hakkında bilgi almak isterim.

Hafta başında Maltepe Ender Elektronikteydim. Oraya sizin araca benzer bir CC geldi. Kalibrasyon işini oldukça teferruatlı bir ekipman ile yapıyorlar. İst. uzaksın ama Ender gibi profesyonel ellerde yapılması önemli. Bilgine,

Hafta başında Maltepe Ender Elektronikteydim. Oraya sizin araca benzer bir CC geldi. Kalibrasyon işini oldukça teferruatlı bir ekipman ile yapıyorlar. İst. uzaksın ama Ender gibi profesyonel ellerde yapılması önemli. Bilgine,
Hocam ender elektronikte daha önce hayalet ekran montajı yapıldı. Açıkçası çok memnun kaldım diyebilirim. Ancak uzak olmasından öte çok yoğunlar, haliyle kolay çıkacak bir iş bile tüm gün sürüyor. Öyle olunca da uzak yerden geldiğinde oralarda insan rezillik çekiyor. Kaldı ki tampon sökme, kablo tesisatı, montaj vs derken mesele tüm günü de aşar gibi geliyor. Yoksa sadece gün ile sınırlı kalsa bir gün için katlanılabilir. Böyle olunca da insanın gözünde büyüyor.

Merhabalar
Türkiye genelinde bir cok sehirde bayiligi var
Buraya bakabilirsin
Rotaglass

Onların yönlendirebileceği İzmir'de bir yer vardır belki de, bir danış istersen.

Konuya güncelleme yapmış olayım. Kör nokta asistanı montajını tamamladım. Ancak radar kalibrasyonu olmadığı için şu anda aktif değil. Kalibrasyon sonrası aktif hale getireceğiz.

kalibrasyon yapabileceğini söyleyen İzmir vag teknik isimli işyeri işe görüştüm. Montajı da kendisinde yaptırmak istediğimi belirttim. Soketleri ve ürünleri bırakmamı istedi. Yakında oturmadığımı sürekli gidip gelecek zamanım da olmadığını belirterek ürünlerin fotoğrafını yolladım. Geri dönüş almak hak getire 2 gün aradığımda telefonlar çaldı açılmadı, dönüş de yapılmadı. Hizmet alacaklar için buraya bu geri dönüşü de bırakmak isterim. Zira ender elektronik gibi çok yoğun bir yerde dahi telefonlarım cevapsız bırakılmış değildi.

Bu evrede kalibrasyon için yer önerebilecek varsa tavsiyelere açığım.

IMG_6291.jpegIMG_6285.jpeg

Hocam ben bu işi yapan biri olarak söyleyeyim. Ben de 2020 yılında bu işlemi kendi aracıma yaptım. Başta çalıştı sonra kalibrasyon uçtu. Neler yaptım olmadı. Bende servise gittim. Çok paramı aldılar. Çok koydu ne yalan söyleyim. Ama çalıştırdılar. Ben olsam servise giderim. Bu 3q radar sensörleri biraz uğraştırmayı seviyor.

Hocam ben bu işi yapan biri olarak söyleyeyim. Ben de 2020 yılında bu işlemi kendi aracıma yaptım. Başta çalıştı sonra kalibrasyon uçtu. Neler yaptım olmadı. Bende servise gittim. Çok paramı aldılar. Çok koydu ne yalan söyleyim. Ama çalıştırdılar. Ben olsam servise giderim. Bu 3q radar sensörleri biraz uğraştırmayı seviyor.
Hocam servis danışmanımı aradım ama pek istekli değil gibi, bakalım bugün yarın dönüş olur. Olmazsa başka bir servise hiç ses etmeden gidip kalibrasyon istiyorum diye iş emri açtıracağım. Ender elektronik de kalibrasyon yapıyor diye biliyorum, ancak nasıl olur onu bilmiyorum tabi.

Hocam bende gittim hiç birşeyden haberim yok gibi bu çalışmıyor dedim. 😀😀. Yaptılar verdiler sağolsunlar. Ender de perişan olursun. Uzaktan geliyorsun yapamazlarsa zorlanırsın. Ama o uzaktan geleni otelde de yatırıyor ama 😀. Taktir senin hocam. Kolay gelsin.

Bende su an golf7,5 aracima malzeme temin edtikten sonra taktiracam
Ankara da necati ustayla gorustum sorunsuz montaj ve kalibarasyonu yapabilecegini soyledi bir arkadasim yaptirdi necati ustaya 2 yildir sorunsuz kullaniyor

Hocam bende gittim hiç birşeyden haberim yok gibi bu çalışmıyor dedim. 😀😀. Yaptılar verdiler sağolsunlar. Ender de perişan olursun. Uzaktan geliyorsun yapamazlarsa zorlanırsın. Ama o uzaktan geleni otelde de yatırıyor ama 😀. Taktir senin hocam. Kolay gelsin.
Otel de yatiriyor ama fazlasiyla aliyordur

MK3.5 Leon'a kör nokta yaptırdım Ender'de. İlk başta normal çalışırken 2-3 ay sonra kalibrasyon bozuldu. Sonrasında Ender'e 4 veya 5 kez gittim her biri farklı tarihte olmak üzere. En sonunda mucizevi şekilde oldu ve 4-5 ay oldu sanırım düzgün çalışıyor. Benimki aracın orijinalinde olmayan donanım olduğundan en kötü senaryo tabi. :)
Çok vaktiniz yoksa gerçekten çekilir şey değil. Ender'in yeri benim evime de uzaktı baya bi yordu açıkçası. Bi daha bozulursa gidip uğraşır mıyım emin değilim. :)

Şimdi şöyle a3 passat Tiguan 3q radar kullanıyor. Sonra bunlar 2q olarak değişti. A3 3q da kaldı. Artık yeni modeli çıktı. Onda bambaşka sistem var. Golf ise 5q ile başlayan parça kodlu radar kullanıyor. Golf kolay. Kendi yapıyor kalibrasyonu. Leon da ise hiç radar yok. Üretici ürün gamına kör nokta opsiyonu eklememiş. Ama kardeşi Arona da kör nokta var. Leon da onun parçaları kullanarak biraz uydurma sistem kuruyoruz. Maalesef sürüş şartlarına göre kalibrasyon bozuluyor.

MK3.5 Leon'a kör nokta yaptırdım Ender'de. İlk başta normal çalışırken 2-3 ay sonra kalibrasyon bozuldu. Sonrasında Ender'e 4 veya 5 kez gittim her biri farklı tarihte olmak üzere. En sonunda mucizevi şekilde oldu ve 4-5 ay oldu sanırım düzgün çalışıyor. Benimki aracın orijinalinde olmayan donanım olduğundan en kötü senaryo tabi. :)
Çok vaktiniz yoksa gerçekten çekilir şey değil. Ender'in yeri benim evime de uzaktı baya bi yordu açıkçası. Bi daha bozulursa gidip uğraşır mıyım emin değilim. :)
Ender fiyatlari cok ama cok ust seviyerlerde tutuyor
Kimilerine gore turkiyede bir numara ama bence deyil

Son düzenleme:

Geri
Üst Alt