Golf mk8 Impression Ön Konsol Ambiyans Aydınlatma Retrofit

Acardag

Üye
İsim
Acar
Araç
Golf 8 Impression
Merhaba Arkadaşlar

Aracın dışına bodykit uygulaması yaptıktan sonra içerisinin sade kaldığını düşünerek bu retrofit'i araştırmaya başladım. @metinkar abimin yapmış olduğunu görünce yapmaya karar verdim, herkese tavsiye ederim.

Parçayı Bursa Arca bayisinde buldum. Stok 1 adet var dediler, sonuncuyu almış oldum. Aykan ve Doğuş bayilerine de sordum stokta yok bundan sonrası almanya siparişi olarak gelir dediler.

Parça No: 5H1-947-096-B
Fiyat: 2520.72₺ (2023 12. ay)
1_1.jpg

1.jpg

İlk aşama olarak tesistat yaptım fakat karşılık olacak soket zamanında gelmedi, geçici olarak 3d printer'dan bir çıktı aldım gayet güzel oldu, kabloya çakılacak pinleri elimdekiler uyar düşüncesi ile almamıştım, elimdekiler çok iyi temas etmiyor biraz oynama ile taktim ama olması gereken parçayı sipariş verdim gelince değiştiricem.

5.jpg6.jpg7.jpg

İkinci aşama gerekli parçaları sökme kısmı, nasıl söküleceği hakkında kaynalar mevcut onun dışında standart bir vw aracı nasılsa öyle sökülüyor, sökmesi basit.

Ledi yerleştirmek için gri trimi sökmek yeterli ama kablolama için ben hava mezfezlerinide söktüm, tabiki yan kapaklarda her hâlükârda çıkacak.

Ledi takabilmek için çıkması gereken parça resimde gözüküyor.

8.jpg
12.jpg

Üçüncü aşama tesisatı müsait bir yerden BCM'nin olduğu bölüme getiriyoruz.

Kablo diagramlarında görebilirsiniz c25 ve c70 pinlerine bağlantı yapıyoruz. @yavuzbattal abim sağolsun:)

Bağlantıyı daha yapmadım yaptıktan sonra konuya güncelleme yaparım.

Son aşama olarak muhtemelen bir kodlama gerekiyor, 1.5 etsi bir aracın kodlarını yedekledim, umarım oradan bulabilirim nereye bakmam gerekiyor bilmiyorum.
14.jpg

Merhaba Arkadaşlar

Aracın dışına bodykit uygulaması yaptıktan sonra içerisinin sade kaldığını düşünerek bu retrofit'i araştırmaya başladım. @metinkar abimin yapmış olduğunu görünce yapmaya karar verdim, herkese tavsiye ederim.

Parçayı Bursa Arca bayisinde buldum. Stok 1 adet var dediler, sonuncuyu almış oldum. Aykan ve Doğuş bayilerine de sordum stokta yok bundan sonrası almanya siparişi olarak gelir dediler.

Parça No: 5H1-947-096-B
Fiyat: 2520.72₺ (2023 12. ay)
Ekli dosyayı görüntüle 71578

Ekli dosyayı görüntüle 71582

İlk aşama olarak tesistat yaptım fakat karşılık olacak soket zamanında gelmedi, geçici olarak 3d printer'dan bir çıktı aldım gayet güzel oldu, kabloya çakılacak pinleri elimdekiler uyar düşüncesi ile almamıştım, elimdekiler çok iyi temas etmiyor biraz oynama ile taktim ama olması gereken parçayı sipariş verdim gelince değiştiricem.

Ekli dosyayı görüntüle 71580Ekli dosyayı görüntüle 71581Ekli dosyayı görüntüle 71584

İkinci aşama gerekli parçaları sökme kısmı, nasıl söküleceği hakkında kaynalar mevcut onun dışında standart bir vw aracı nasılsa öyle sökülüyor, sökmesi basit.

Ledi yerleştirmek için gri trimi sökmek yeterli ama kablolama için ben hava mezfezlerinide söktüm, tabiki yan kapaklarda her hâlükârda çıkacak.

Ledi takabilmek için çıkması gereken parça resimde gözüküyor.

Ekli dosyayı görüntüle 71585
Ekli dosyayı görüntüle 71587

Üçüncü aşama tesisatı müsait bir yerden BCM'nin olduğu bölüme getiriyoruz.

Kablo diagramlarında görebilirsiniz c25 ve c70 pinlerine bağlantı yapıyoruz. @yavuzbattal abim sağolsun:)

Bağlantıyı daha yapmadım yaptıktan sonra konuya güncelleme yaparım.

Son aşama olarak muhtemelen bir kodlama gerekiyor, 1.5 etsi bir aracın kodlarını yedekledim, umarım oradan bulabilirim nereye bakmam gerekiyor bilmiyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 71588

Güzel hareket bunlar tebrik ederim...

Upvote 0
Güncelleme...

Geçen süre içerisinde yapmış olduğum tesisatı bcm ye bağladım...aracın orijinalden c70 pininde kablo mevcuttu ona paralel aldım c25 için pin çakmış oldum.

Tahmin edileceği gibi tak çalıştır şeklinde çalışmadı...kodlama yapılması gerektiğini anladık.

Halihazırda c70 pini bağlı olduğu için ona bir kodlama yapmadım(öyle olması gerektiğini düşünüyorum).

c25 pini LIN kablosu olduğu için lin-slave kısmında bir kodlama yapılması gerekiyormuş.

örnek olarak;
lin9 slave 6
lin9 slave 7
ön konsol orta göz ambiyans aydınlatması içinmiş...

Montajını yapmış olduğum parçanın bahsettiğim şekilde kodlamasını denedim ama bulamadım. tek tek deneyerek arabayı bozmadan önce net olarak bilen birisi varsa paylaşması çok makbule geçer...

Upvote 0
Elinize sağlık. Kılavuz gibi anlatmışsınız. İleriki kmlerde bende yapmak istiyorum bu geliştirmeyi.

Upvote 0
Retrofit tamamlandı...gece gece yapılan kodlama başarılı oluyormuş:)

Obdeleven forumunun admini ile konuştum, aslında bu sorun ile daha önce karşılaşmadığını dolayısıyla sorumun cevabını bilmediğini söyledi fakat c70 ve c25 pinlerinin ne olduğunu, genel olarak vw alt yapısını ve c25 pininin amacını yani LIN sistemini kısaca özetledi...böylece eksik taşlar yerine oturdu.

@yavuzbattal yavuz abiden aldığım life paket yedeği ile gereken kodları bulmuş oldum.

gerekli kodlamalar...

Interior_light_lin_slaves_config

-List item failure location lin9 slave 2 : 6D
-List item failure location lin9 slave 3 : 6E
-List item failure location lin9 slave 6 : 79
-List item failure location lin9 slave 7 : 7A

İlk bakışta bir sorun yok gibi duruyor gayet güzel çalışıyor lakin aracı kitlerken bir şey farkettim, kontağı kapatıp araçtan indikten sonra aracı kitleyince seçili renk sönüp kırmızı renk yanıyor ve bir süre sonra tamamen kapanıyor. Araç kilidini açarkende aynı durum geçerli, ilk önce sarı tonları yanıp sönüyor sonra en son seçilen renk yanıyor ve öyle kalıyor, olması gerektiği gibi.

Bu ne anlama geliyor bilmiyorum ama anlaşılan o ki bir süre daha araştırmaya devam...

Türkiyede ilk olmasada kişisel olarak yapılabileceğini gösteren bir konu olduğunu düşünüyorum, açıkça yazmaya çalıştım. Heveslenip cesaret edemeyenlere bir kılavuz olur umarım.

WhatsApp Görsel 2023-12-24 saat 02.35.05_27aab020.jpgWhatsApp Görsel 2023-12-24 saat 02.57.36_4689f5ab.jpg

Son düzenleme:
Upvote 0
Retrofit tamamlandı...gece gece yapılan kodlama başarılı oluyormuş:)

Obdeleven forumunun admini ile konuştum, aslında bu sorun ile daha önce karşılaşmadığını dolayısıyla sorumun cevabını bilmediğini söyledi fakat c70 ve c25 pinlerinin ne olduğunu, genel olarak vw alt yapısını ve c25 pininin amacını yani LIN sistemini kısaca özetledi...böylece eksik taşlar yerine oturdu.

@yavuzbattal yavuz abiden aldığım life paket yedeği ile gereken kodları bulmuş oldum.

İlk bakışta bir sorun yok gibi duruyor gayet güzel çalışıyor lakin aracı kitlerken bir şey farkettim, kontağı kapatıp araçtan indikten sonra aracı kitleyince seçili renk sönüp kırmızı renk yanıyor ve bir süre sonra tamamen kapanıyor. Araç kilidini açarkende aynı durum geçerli, ilk önce sarı tonları yanıp sönüyor sonra en son seçilen renk yanıyor ve öyle kalıyor, olması gerektiği gibi.

Bu ne anlama geliyor bilmiyorum ama anlaşılan o ki bir süre daha araştırmaya devam...

Türkiyede ilk olmasada kişisel olarak yapılabileceğini gösteren bir konu olduğunu düşünüyorum, açıkça yazmaya çalıştım. Heveslenip cesaret edemeyenlere bir kılavuz olur umarım.

Ekli dosyayı görüntüle 71685Ekli dosyayı görüntüle 71686

@yukselen_elektronik sorunun neden kaynaklandığını biliyor olabilir çünkü ilk forumda o yapmıştı gayette başarılı idi özelden yaz istersen kendisine...

https://www.golftutkusu.com/topic/19012-golf-8-impression-retrofit-baslangic-keyless-yapildi/page/11

Upvote 0
Acardağ selam, olmuş sonunda. Fotoğraflara baktım da daha çok eksik var. "Kötü usta adamı meslek sahibi yaparmış" atasözünden yola çıkarak retrofitlere devam... Ayrıca o tepkiler çok normal, değilse bile benim çok hoşuma gidiyor o tip animasyonlar.

Leuchte 44 her sorunun cevabını veriyor.

Lichtfunktion A 44
Ambientelichtmodul Versorgung (Ortam ışığı modülü beslemesi)

Son düzenleme:
Upvote 0
@Acardag elinize sağlık hocam uygulamanız cesaret verecek cinste, eminim bir çok kişi yapmak isteyecektir.

Upvote 0
Upvote 0
Acardağ selam, olmuş sonunda. Fotoğraflara baktım da daha çok eksik var. "Kötü usta adamı meslek sahibi yaparmış" atasözünden yola çıkarak retrofitlere devam... Ayrıca o tepkiler çok normal, değilse bile benim çok hoşuma gidiyor o tip animasyonlar.

Leuchte 44 her sorunun cevabını veriyor.

Lichtfunktion A 44
Ambientelichtmodul Versorgung (Ortam ışığı modülü beslemesi)
aynen abi kendi aracının doktoru olma yolunda devam, bu ambiyans işini çok sevdim 😅. park sensörü ve kamera tarafına bi giriş yapayım istiyorum. bundan sonra hedef o bakalım...

Upvote 0
Benim de kapatırken kırmızıya dönüyor. Sorun yok bence :) sıra kapılarda inşallah :)
Aslında olay kapı modülüne de girmeden şu kart ve içerisindeki yazılım.Bunu bir şekilde yapabilirsek istediğin yere istediğin ambiyansı yaparsın anladığım kadarıyla, lin hattından gelen isteğe cevap veren transreciever modülü galiba bu, sonrası lede renk olarak gidiyor zaten.

WhatsApp Görsel 2023-12-24 saat 12.20.48_af88205d.jpgWhatsApp Görsel 2023-12-24 saat 12.20.48_4b831d22.jpg

Upvote 0

Upvote 0

Geri
Üst Alt