🧿 Yeni Araç Tiguan 1.5 TSI 150 Ps Elegance DSG - Travel Assist 🧿

Açıkçası yüksek devir bir süre çalışmadığında dikkatimi çekiyor ama sürekli yüksek devirde çalışıyor diyemem. Sizin motorla makyajsız kasa arasında motor farklılıkları da var belki yazılım da farklıdır ondan olabilir.
Olabilir hocam.

Araçlar en yüksek emisyonu ilk başta veriyor, katalitik konvertörler yaklaşık 300 derecenin altında emsiyonları gerektiği kadar azaltamıyor, cold start mevzusuda oradan gelir, aslında motor hemen katalitik konvertör ve egzoz sistemini 300 gibi derecelere çıkartıp emisyon salınımını azaltmak için gerekenden daha zengin çalışır ve yavaşça 1000-900rpm e düşer.
Motor sıcakta olsa egzoz soğuduğu için kısa süreliğine bile olsa yüksek devirde çalışması normaldir.
Güncel araçlarda daha çok dikkat çekiyor çünkü emsiyon kuralları sınırları çok katı.

Kat. Konvertör tam olarak emisyon azaltmıyor lakin zararsız hale çeviriyor diyelim.
Eyvallah hocam sağolasın. Emisyon, katalitik buna bağlı olduğunu bilmiyordum. Yüksek devir çalışmasının çok nedeni var demek ki. Motor parçaları çok soğuksa, ortamda nem fazla veya oksijen azsa gibi

Bizim araç tam 10binde ankara git gel uzun yol, 3 kişi bagaj klima arada basıp çekerek, 5.8 gibi bişey yaktı , geçen gidişime oranla bir miktar düşme var.
Benzinli motorlar her ne kadar gelişsede hala bir dizel seviyesinde değiller e tabi dizel motorlarda çok gelişti, konudan bağımsız geçen YouTube da yeni passat ile alakalı bir video izlerken gördüm araçta bir normal e-hybrid dedikleri full hybrid sistem vardı birde klasik 2.0 tdi vardı acaba artık düz benzinli modeller yerine tam hybrid sisteme mi tamamen geçilecek.

Eyvallah hocam sağolasın. Emisyon, katalitik buna bağlı olduğunu bilmiyordum. Yüksek devir çalışmasının çok nedeni var demek ki. Motor parçaları çok soğuksa, ortamda nem fazla veya oksijen azsa gibi
Rica ederim, motorun çoğu tavrı emisyona yönelik, start stop fonksiyonu dahi 10km/h altına iner inmez kapatıyor mesela.

Benzinli motorlar her ne kadar gelişsede hala bir dizel seviyesinde değiller e tabi dizel motorlarda çok gelişti, konudan bağımsız geçen YouTube da yeni passat ile alakalı bir video izlerken gördüm araçta bir normal e-hybrid dedikleri full hybrid sistem vardı birde klasik 2.0 tdi vardı acaba artık düz benzinli modeller yerine tam hybrid sisteme mi tamamen geçilecek.
Dizelin en büyük handikapı NOx emisyonu, aslında diğer emisyonları benzinliden daha düşük. Çift beslemeli AdBlue sistemleri ile bu emisyonları oldukça düşürdüler ama maliyetler oldukça yükseldiği için artık düşük hacim dizel üretmiyorlar.

Bu arada 10.000km de ilk AdBlue alımımı gerçekleştirdim, Arca da yedek parça kısmından 10lt lik aldım, 320tl fiyatı vardı, belki birinin işine yara bilgi.

Keşke plug in hybrid yatırım yapsalar güzel olacak da demek ki maliyetli.

Rica ederim, motorun çoğu tavrı emisyona yönelik, start stop fonksiyonu dahi 10km/h altına iner inmez kapatıyor mesela.
Doğru diyorsunuz, dsg yazılımı bile yakıt tüketim ve emisyona göre yapılmış. Her DSG böyle de yine de 2. vitese erken geçmesini istemezdim. Neyse ki S mod bir tık esnek.

Geri
Üst Alt