Disk & Balata Tavsiyesi

Teşekkür ederim hocam. Normal şartlarda ben de Bosch’un hiçbir otomobil yedek parçasına yanaşmam ama daha önce sanırım forumda disklerinin kaliteli olduğunu ve şikayet almadığını okumuştum, biraz da aracın liftte beklemesinden, vakit darlığından zoraki bir işlem gibi oldu ama bir sıkıntısı varsa da kısa dönemde ortaya çıkmaz diye düşünüyorum. Textar, Brembo veya Trw olsaydı kesinlikle onları tercih ederdim. Bu arada aracın üstündeki orijinal kaliperler de Trw markaydı.
Balata olarak az çok netleştirdiğimiz markalar oldu ötmesin diye. Ama diskte böyle marka olarak şu ötmez bu öter diye bir ayrım yapamadık. Veya disk balata kombinasyonunda tek ötmedeki etken balata mıdır, hangi diski takarsan tak önemli olan sadece balata mıdır?

Öteki golfte diskleri torna yaptırıp hella takmıştım, o da bi süre sonra ötme yaptı ama kabul edilir derecede idi. Şu anki golfte ne takılı ise her frenimde ötüyor :D

Başka konularda senin Hella Pagid tavsiyeni okumuştum abi. Sanki bende de çok çok az bir ses oluyor ama uzun sürmüyor. Trafikteki diğer araçlardan gelip gelmediğinden de emin değilim çok dikkat etmedim. Disk ile balata arasına giren toz veya taşlardan olabilir mi acaba?

Baska araclardan gelmedigine eminim

Yeni basladi guzel gidiyordu ne guzel sessiz sessiz :)

Ferodo vardi yeniydi o sesten kurtulmak icin degistirmistim bunda cok az ses var dikkat edince duyuluyor su an rahatsız etmiyor

Belki balata spreyi ile cozulebilir denemek lazim

Bu sesleri balata tozundan yapıyor olması lazım, demir tozu temizliği yapılsa periyot olarak, bu ses kesilmez mi, merak ettiğim için soruyorum.

Balata olarak az çok netleştirdiğimiz markalar oldu ötmesin diye. Ama diskte böyle marka olarak şu ötmez bu öter diye bir ayrım yapamadık. Veya disk balata kombinasyonunda tek ötmedeki etken balata mıdır, hangi diski takarsan tak önemli olan sadece balata mıdır?

Öteki golfte diskleri torna yaptırıp hella takmıştım, o da bi süre sonra ötme yaptı ama kabul edilir derecede idi. Şu anki golfte ne takılı ise her frenimde ötüyor :D
Genel olarak sorunlu parça balata olarak görülse de neticede balatalar kendi kendine sürtmüyor, temas ettiği diskin de muhakkak payı vardır seste bence.

Diskleriniz iyi durumdaysa balataları bir gözden geçirin derim hocam. Fotoğraftaki balataları önceki sahibinden sonra sadece ben 70 bin km kullandım, ses yoktu ama diski yedi ve hala sıfır gibiydi. İleride bir de disk masrafı açmasın başınıza.

Baska araclardan gelmedigine eminim

Yeni basladi guzel gidiyordu ne guzel sessiz sessiz :)

Ferodo vardi yeniydi o sesten kurtulmak icin degistirmistim bunda cok az ses var dikkat edince duyuluyor su an rahatsız etmiyor

Belki balata spreyi ile cozulebilir denemek lazim
Yukarıda Mustafa hocamın dediği gibi belki de bir yerden sonra diskle alakalı olabilir ses, en iyi balata da takılsa disk yüzeyine göre ses yapma ihtimali olabilir. Rahatsız etmeyecek düzeydeyse zaten çok da şey yapmamak lazım. :)

Bu sesleri balata tozundan yapıyor olması lazım, demir tozu temizliği yapılsa periyot olarak, bu ses kesilmez mi, merak ettiğim için soruyorum.
Elimde balata spreyi yok ama fırsat bulduğumda araca komple boya koruma uygulaması yapacağım, o zaman demirtozu temizleyiciyle jantlara da detaylı gireceğim. Balatalarda ses olur da bu yöntemle geçerse buradan paylaşırım (y)

Geri
Üst Alt