Mib 2.5 Discover Pro İlgi Çekici Noktalar (POI) dosyası - Türkiye

sezerc

Üye
İsim
sezer
Merhaba

Aracıma Discover pro ünite taktırdıktan sonra poi kısmını nasıl daha zenginleştirebilirim diye arayış içerisine girdim. keza normalde özellikle TR haritasında bulunan poiler güncel değil. Bu amaçla poibase.com sitesine ulaştım. Bu site site 5 adede kadar kendi POI kütüphanenizi oluşturup kendi resimleriniz ve adreslerle yüklemenize izin veriyor. Ben kendi hazırladığım dosyayı aşağıdaki linkten sizinlen paylaşıyorum. içeirisinde tümü Türkiye'de olmak üzere ;

1. Hava alanları
  2. Migros
  3. Petrol ofisi
  4. Opet
  5. Hastaneler
Bulunuyor. Bunun haricinde poibase kütüphanesinde bulunan ve TR + EU daki aşağıdaki markaları da içerisinde bulunan poi dosyasını sizinle paylaştım

1. Mc donals
  2. İkea
  3. Piza hut
  4. Burger king
  5. BP
  6. Shell

Sizler de isterseniz kendi istediğiniz herhangi bir yeri POI olarak yapabilirsiniz. Bunun için poibase sitesine üye olup akabinde kendi oluşturduğunuz kml formatındaki lokasyonları uygulamaya yükleyebilirsiniz. Ben opet için oluşturduğum (google maps ile) dosyayı poipase yükledikten sonraki ekran görüntlerini aşağı ekledim. Sizler de bu şeklde istediğiniz lokasyonları oluşturup üniteye yükleyebilirsiniz.

Üniteye yüklemek için önce usb bellek veya sd kartın fat veya exfat formatında formatlandığından emin olun. Akabinde sizinle paylaştığım rar dosyasının içindeki bir text dosyası ve bir klasörü usb içine kopyalayıp yapıştırın. Daha sonra üniteye takıp haritalar > ayarlar > poi güncelle kısmından ilgili güncellemeleri yapabilirsiniz.

Yükleme düzgün bir şekilde tamalanırsa aşağıdaki görsellerdeki gibi POI noktaları cihaz menüsünde çıkacak ve otomatik seçileceklerdir.

poi dosya linki ;

https://we.tl/t-Fh82oqzpC3

Ekli dosyalar

• Screenshot 2023-10-28 203748.jpg
    Screenshot 2023-10-28 203748.jpg
    108.3 KB · Görüntüleme: 66
  • IMG20231028143417.jpg
    IMG20231028143417.jpg
    162.3 KB · Görüntüleme: 69
  • IMG20231028143524.jpg
    IMG20231028143524.jpg
    105.8 KB · Görüntüleme: 66
  • IMG20231028143308.jpg
    IMG20231028143308.jpg
    110.5 KB · Görüntüleme: 63
  • Screenshot 2023-10-28 210028.jpg
    Screenshot 2023-10-28 210028.jpg
    21.4 KB · Görüntüleme: 59
  • Screenshot 2023-10-28 204251.jpg
    Screenshot 2023-10-28 204251.jpg
    351.4 KB · Görüntüleme: 55
  • Screenshot 2023-10-28 203918.jpg
    Screenshot 2023-10-28 203918.jpg
    376.3 KB · Görüntüleme: 56
  • Screenshot 2023-10-28 203641.jpg
    Screenshot 2023-10-28 203641.jpg
    178.5 KB · Görüntüleme: 56

ayrıca elimde tüm radarların olduğu poi var bunu da ekleyebilirmiyiz dosyalara + olarak

Kml dosyası olarak paylaşabilir misiniz. O zaman ekleyebillirim. Bir de nerden aldınız ? İçeriği doğru mu ?
Speedcams den aldım telegram gruplarında paylaşılıyor bunlar

İçeriği hep güncel oluyor bu dosyaların sürekli olarak güncelleme geliyor her kameranın radarın yeri gözüküyor

Kaynak olarak burası kullanılıyor https://openspeedcam.net/

https://mib-helper.com/index.php?train=MHI2_ER_VWG11_K3342#activators Bu benim kendi mib cihazım ona göre tüm dosyaları görebiliyorum burda harita olsun speedcams poileri olsun burdan personal poi kısmına gelip kontrol edebilirsiniz telegram kısmında paylaşılıyor hepsi

Ayrıca hazırlayacağınız poi benim cihazıma uygun olur mu MHI2 Harman Ünite var bende Discover Pro MİB 2 Diye geçiyor sanırsam

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba

Aracıma Discover pro ünite taktırdıktan sonra poi kısmını nasıl daha zenginleştirebilirim diye arayış içerisine girdim. keza normalde özellikle TR haritasında bulunan poiler güncel değil. Bu amaçla poibase.com sitesine ulaştım. Bu site site 5 adede kadar kendi POI kütüphanenizi oluşturup kendi resimleriniz ve adreslerle yüklemenize izin veriyor. Ben kendi hazırladığım dosyayı aşağıdaki linkten sizinlen paylaşıyorum. içeirisinde tümü Türkiye'de olmak üzere ;

1. Hava alanları
  2. Migros
  3. Petrol ofisi
  4. Opet
  5. Hastaneler
Bulunuyor. Bunun haricinde poibase kütüphanesinde bulunan ve TR + EU daki aşağıdaki markaları da içerisinde bulunan poi dosyasını sizinle paylaştım

1. Mc donals
  2. İkea
  3. Piza hut
  4. Burger king
  5. BP
  6. Shell

Sizler de isterseniz kendi istediğiniz herhangi bir yeri POI olarak yapabilirsiniz. Bunun için poibase sitesine üye olup akabinde kendi oluşturduğunuz kml formatındaki lokasyonları uygulamaya yükleyebilirsiniz. Ben opet için oluşturduğum (google maps ile) dosyayı poipase yükledikten sonraki ekran görüntlerini aşağı ekledim. Sizler de bu şeklde istediğiniz lokasyonları oluşturup üniteye yükleyebilirsiniz.

Üniteye yüklemek için önce usb bellek veya sd kartın fat veya exfat formatında formatlandığından emin olun. Akabinde sizinle paylaştığım rar dosyasının içindeki bir text dosyası ve bir klasörü usb içine kopyalayıp yapıştırın. Daha sonra üniteye takıp haritalar > ayarlar > poi güncelle kısmından ilgili güncellemeleri yapabilirsiniz.

Yükleme düzgün bir şekilde tamalanırsa aşağıdaki görsellerdeki gibi POI noktaları cihaz menüsünde çıkacak ve otomatik seçileceklerdir.

poi dosya linki ;

https://we.tl/t-Fh82oqzpC3
Sendeki discoverpro da bunlar yokmuydu?
Ben discoverpro mib2,5 ve daha baska modelleri satiyorum ve hepsinde Senin yukledigin mevcut menuden secebiliyorsun
Benzin istasyonlari
Hastaneler
Mc Donald
VW servisleri vs.
Poi olarak sadece radar lari dosya olarak yukleyebiliyorsun

Ben discoverpro mib2,5 ve daha baska modelleri satiyorum ve hepsinde Senin yukledigin mevcut menuden secebiliyorsun
Benzin istasyonlari
Hastaneler
Mc Donald
VW servisleri vs.
Nasıl yani bu radarları üstüne mi bir daha mı kurmam lazım güncelleme gibi

Nasıl yani bu radarları üstüne mi bir daha mı kurmam lazım güncelleme gibi
Demek istedigim Senin yaptigin seyler zaten cihazinda olmasi lagzim cihazda n kendin secebiliyorsun
Sadece radarlari indirim cd karta cihazda yukleyebilirsin

Benzin istasyonlari
Hastaneler
Mc Donald
VW servisleri vs.
VW standart haritasında gelen POI'ler maalesef güncel değil. Yani eksiklikler var ve hatalı bilgiler içeriyor. Haritaları son sürümüne güncellemeniz de fayda etmiyor. Benim Mib 2.5 cihazda 23/24 haritası yüklü çok az sayıda örneğin sturbucks var. Halbuki Türkiye'de 700'e yakın sturbucks var ve haritada yok. Ya da mesela evime yakın olan Petrol ofisi VW haritasında Total istasyonu olarak gözüküyor. Total olan başka bir istasyon ise Opet olarak gözüküyor.

2 sene önce açılan Migros ve A101 marketleri bulunduğum mahallede gözükmüyor. Bunun gibi eksiklikler mevcut. Bu eksiklikleri gidermek için araç sahipleri kendi POI'lerini bir şekilde oluşturup cihazlara POI kütüphanesi olarak ekleyebiliyor.

Yapacağınız bir tatil veya seyahat için çok fazla sayıda POI var ise bunları da mesela google maps üzerinden kml formatında export edip POIbase sitesi üzerinden bunları yönetip, gruplandırıp ikonlarını değiştirip istediğiniz gibi kendi cihazınıza yükleyebilirsiniz. Benim mesela kendi oluşturduğum poiler aşağıdaki gibi. cihaz ekranından hedeflerim > özel hedeflerim > opet seçip direkt olarak yakınınızdaki opet istasyonlarını görebilirsiniz. uzun uzun yazıp ara demenize de gerek kalmıyor.

Bir de işin hız kamerası boyutu var. Eğer düzgün hazırlanmış bir hız kamerası altyapısı olan bir siteden hız kamera POI indirirseniz discover pro cihazlar kamera olan yere yaklaşık 200m kala sesli uyarı veriyor. Standart vw haritasında böyle bir kamera POI si yok keza mevcut değil. Ben kendim bizzat kamera olan yerden geçip denedim, müzik vb. kısıp "zooort" gibi bir ses çıkarıyor.

Ekran görüntüsü 2023-12-19 085036.png
Hız kamerası hariç diğer poi kısmı avrupada carnet uygulaması ile kullanıcılar tarafından yönetilebiliyor. Ancak maalesef ülkemizde carnet yok

VW standart haritasında gelen POI'ler maalesef güncel değil. Yani eksiklikler var ve hatalı bilgiler içeriyor. Haritaları son sürümüne güncellemeniz de fayda etmiyor. Benim Mib 2.5 cihazda 23/24 haritası yüklü çok az sayıda örneğin sturbucks var. Halbuki Türkiye'de 700'e yakın sturbucks var ve haritada yok. Ya da mesela evime yakın olan Petrol ofisi VW haritasında Total istasyonu olarak gözüküyor. Total olan başka bir istasyon ise Opet olarak gözüküyor.

2 sene önce açılan Migros ve A101 marketleri bulunduğum mahallede gözükmüyor. Bunun gibi eksiklikler mevcut. Bu eksiklikleri gidermek için araç sahipleri kendi POI'lerini bir şekilde oluşturup cihazlara POI kütüphanesi olarak ekleyebiliyor.

Yapacağınız bir tatil veya seyahat için çok fazla sayıda POI var ise bunları da mesela google maps üzerinden kml formatında export edip POIbase sitesi üzerinden bunları yönetip, gruplandırıp ikonlarını değiştirip istediğiniz gibi kendi cihazınıza yükleyebilirsiniz. Benim mesela kendi oluşturduğum poiler aşağıdaki gibi. cihaz ekranından hedeflerim > özel hedeflerim > opet seçip direkt olarak yakınınızdaki opet istasyonlarını görebilirsiniz. uzun uzun yazıp ara demenize de gerek kalmıyor.

Bir de işin hız kamerası boyutu var. Eğer düzgün hazırlanmış bir hız kamerası altyapısı olan bir siteden hız kamera POI indirirseniz discover pro cihazlar kamera olan yere yaklaşık 200m kala sesli uyarı veriyor. Standart vw haritasında böyle bir kamera POI si yok keza mevcut değil. Ben kendim bizzat kamera olan yerden geçip denedim, müzik vb. kısıp "zooort" gibi bir ses çıkarıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 71598
Hız kamerası hariç diğer poi kısmı avrupada carnet uygulaması ile kullanıcılar tarafından yönetilebiliyor. Ancak maalesef ülkemizde carnet yok
Şuan bende mib2 olan MHI2 Harman ünite var discovery pro üst üste iki poi güncellemesi yapabiliyormuyum hem sizinki ve radar olmak üzere

]

Dosya bu şekilde kontrol edebilirsiniz ben pek anlamıyorum maalesef

Eğer ekleyebilirseniz gerçekten süper olur

Paylaştığınız dosyayı kontrol ettim. Bu dosya içerisinde aşağıdaki POI'leri içeren ve direkt olarak cihaza sd veya usb ile yüklemeye hazır POI kütüphanesi var. Bu kütüphane bu hali ile sadece cihaza yüklenebilir. Yoksa Car-Net ya da POIBase gibi POI yöneten uygulamalara veri aktarmak için maalesef kullanılamaz. Resimlerden gördüğüm kadarı ile rusya ya da ukrayna gibi bir bölgenin POI'lerini içeriyor.

Ben önceden çok denedim genellikle bu tip hazır POI kütüphaneleri maalesef yetersiz ve yanlış oluyor. İsterseniz cihazınıza yükleyip deneyebilirsiniz.

Ekran görüntüsü 2023-12-19 090422.png

POIBase sitesinden benim hazırladıklarım ile eğer varsa sizin vereceğiniz kamera bilgilerini birleştirebilirim ancak bana kml formatında vermeniz gerekecek. Maalesef bu formatta kamera loksayon bilgisi hele ki türkiye için yok.

Hız kameraları için en mantıklı çözüm POIBase sitesinden Hız kamerası paketini satın almak olacaktır. "Yunanistan + Kıbrıs + Türkiye" kameralarını toplam 10€ satıyorlar.

Şuan bende mib2 olan MHI2 Harman ünite var discovery pro üst üste iki poi güncellemesi yapabiliyormuyum hem sizinki ve radar olmak üzere

Daha önce Mib 2 discover pro kullanmadım. Direkt Mib 2.5 Discover pro kullandım. Bu ünite için POIBase sitesinden POI kütüphanesi indirirken genel olarak Discover Pro diyor. 2 veya 2.5 ayrımı yok. dolayısıyla zannedersem sizin cihazda da POI'leri kullanabilirsiniz.

Bir üniteye aynı anda sadece bir tek POI kütüphanesi yüklenebiliyor. Birden fazla yüklenemiyor. O nedenle mesela hali hazırda var olan POI'ler + sizin kendinizin hazırladığı ve vw'de olmayan POI'ler + hız kameraları POI lerini bir uygulama vasıtası ile (Ben POIBase kullanıyorum, Avrupa'da yaşayanlar Car-Net kullanabiliyor) tek bir POI kütüphanesine getirilip akabinde cihaza yüklenmeli.

Ben kendim yukarda gördüğünüz gibi kendi kütüphanelerimi oluşturdum. Onları cihaza indirip yükledim. Normalde sadece 5 adet POI kategorisi oluşturmanıza izin veriyor POIbase. Ben hem 40 POI kategorisi yükleme hem de hız kameraları yükleme için 15 € ödedim.

Hız kameralarını paylaşamam ancak istediğiniz spesifik bir POI varsa maksimum 5 adede kadar gruplandırıp forumla paylaşabilirim. Forumda isteyenler varsa en çok talep edilen POI'leri bir araya getirip akşam buraya yüklerim.

Bu arada POIBase sitesi ile hiç bir ilişkim veya bağlantım yoktur. İşini çok profosyonel yapan ve hatta radar cihazları satan bir site. Kendim faydalandığım için yazdım.

Geri
Üst Alt