Mib 2.5 Discover Pro Video Oynatma Püf Noktaları

sezerc

Üye
İsim
sezer
Herkese Merhaba

Aracıma @zulalyol hocam sayesinde Mib 2.5 Discover pro taktıktan sonra (Mib 2 den 2.5) araştırmacı kişiliğimle video oynatma konusuna odaklandım. En yüksek kalitede ve sanki evdeki TV'de ki gibi full ekran video izlemek için ne yapmak gerekiyor diye çok araştırdım. Geldiğim noktada edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Umarım faydası olur.

1. Öncelikle hareket halinde video izlemek için video in motion kilidinin açık olması lazım
  2. Akabinde aşağıdaki özelliklerde bir video dosyasını bilgisayarda oluşturmanız lazım
  3. Uzantısı mp4, mkv vb olan herhangi bir video dosyasını (mümkünse en az 1080p full hd olsun) youtube veya diğer ortamlardan indirin
  4. Handbrake isimli uygulamayı bilgisayarınıza kurun ve videonuzu sürükleyerek uygulamaya bırakıp açın.
  5. Preset kısmından çıktı için uygulanacak parametre setini seçmeniz gerekecek
  6. Bunun için ben önceden Mib 2.5 için en uygun paremetreleri içeren bir preset dosyası ayarladım.
  7. Preset dosyasını seçmek için uygulamanın "presets" menüsüne basıp "Manage Presets" komutuna girin
  8. Çıkan diyalog kutusundan "Import Preset" kısmını seçip ekte yer alan "Mib 2.5.json" dosyasını seçin
  9. Ana ekrana döndükten sonra sol üst taraftaki bölmedeki "presets" kısmının yanındaki siyah oka basıp "Custom Presets" kısmından "VW Discover Pro (Mib 2.5)" i seçin
  10. Göreceğiniz üzere önceden seçilmiş parametreler otomatik olarak yüklenecektir.
  11. Dimesion kartından göreceğiniz üzere video çıktısı boyutu 1080p video girdisi için 720 X 360 olarak otomatik seçilmiştir.
  12. Mib 2.5 için çözünürlük 1280 X 640 olduğu için (2:1) oranı çıkan videonun da oranı 2:1 olmalıdır
  13. Mib 2.5 maksimum 720p çözünürlüğü desteklediği için çıktı oranı özellikle "720 X 360" olarak seçilmiştir.
  14. Eğer dönüştürdüğünüz videoda siyah bantlar oluştuysa 60 X 60 piksel olan kırpma miktarlarını ilgili kısımdan arttırabilirsiniz.
  15. Ancak üstten kırpma yaparsanız bu durumda yanlardan da 2:1 oranını elde edene kadar kırpmaya devam edin.
  16. Video kısmında bitrate değeri 1750 kbs olarak seçilmiştir. maksimum 2000 değeri geçilmemelidir. Pratikte 1750 oldukça yeterlidir.
  17. 2 pass encoding önceden kaynak videoyu tarayıp optimizasyon yapacaktır
  18. Encoder preset değeri "placebo" olarak ayarlanmıştır. En yavaş olan ancak en yüksek kaliteyi veren opsiyon seçilmiştir.
  19. Audio kartından en yüksek ses kalitesi için 320 kbps aac stereo çıktı seçilmiştir.
  20. Tek dosyayı dönüştürmek için "encode" tuşuna basabilir ya da birden fazla videoyu işlemek için "add to que" butonuna basabilirsiniz.
  21. 3-4 dk lık bir video yaklaşık 5-10 dk arasında dönüştürülmektedir (video fps oranına ve bilgisayar hızına bağlı olarak)
  22. akabinde çıkmış olan videoyı sd kart veya usb vasıtası ile izleyebilir isterseniz Discover Pro cihazın 10 GB olan SSD diskine de yükleyebilirsiniz.
  23. En sondaki resimden göreceğiniz gibi @zulalyol hocamın ayarladığı ekranda renkler ve bu ayarlarla dönüştürülmüş video muhteşem gözüküyor.

Parametre dosya linki

https://we.tl/t-cfhjbViXnD

Umarım sizlere faydası olur. Sorularınız olursa cevaplayabilirim.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2023-10-28 195349.jpg
    Screenshot 2023-10-28 195349.jpg
    60.5 KB · Görüntüleme: 48
  • Screenshot 2023-10-28 194924.jpg
    Screenshot 2023-10-28 194924.jpg
    131.2 KB · Görüntüleme: 38
  • Screenshot 2023-10-28 195648.png
    Screenshot 2023-10-28 195648.png
    80.5 KB · Görüntüleme: 37
  • Screenshot 2023-10-28 200054.jpg
    Screenshot 2023-10-28 200054.jpg
    125.5 KB · Görüntüleme: 49
  • IMG20231028143708.jpg
    IMG20231028143708.jpg
    141.8 KB · Görüntüleme: 48

@sezerc eyvallah. şimdi yotubede biraz dolaştım nasıl yapıldığını buldum. pazartesi günü açarım ama çok lazım olan bi özellik değil benim için. sırf açmış olmak için açayım :)

@sezerc eyvallah. şimdi yotubede biraz dolaştım nasıl yapıldığını buldum. pazartesi günü açarım ama çok lazım olan bi özellik değil benim için. sırf açmış olmak için açayım :)
Tam olarak hangi video bende açamıyorum mp4 dosyasını nasıl açabilirim. Preset ayarı hangisi benim program türkçe indi bulamadım.

Güzel bir paylaşım
Bayağı uğraş istiyor ve her fılm i USB ye yüklemen gerekiyor
Ben sahsen Netflix kullanıyorum araçta filim ve dizi izlemek için ses kalitesi ve görüntü de guzel ve daha kolay tabıkı bunun için bir cihaz kullanıyorum kablosuz carpley de oluyor

Tam olarak hangi video bende açamıyorum mp4 dosyasını nasıl açabilirim. Preset ayarı hangisi benim program türkçe indi bulamadım.
video linki yok zaten parametre linki vardı. Süresi dolmuş olabilir. Sizin handbrake uygulamasını indirmeniz gerekli. Videoyu bir şekilde internetten bulabilirsiniz. Handbrake indirip kurdunuz mu ?

Güzel bir paylaşım
Bayağı uğraş istiyor ve her fılm i USB ye yüklemen gerekiyor
Ben sahsen Netflix kullanıyorum araçta filim ve dizi izlemek için ses kalitesi ve görüntü de guzel ve daha kolay tabıkı bunun için bir cihaz kullanıyorum kablosuz carpley de oluyor

Dediğiniz doğru bazı android veya başka cihazlar kullanılarak video izlenebiliyor. Ancak sürekli olarak ve güçlü bir internet bağlantınızın olması gerekiyor. Yolda giderken her zaman olmayabiliyor güçlü bağlantı. Diğer yandan dahili video oynatıcıda kendi dosyası olduğu için daha kolay yönetiyorsunuz ve sisteme entegre oluyor. İsterseniz SSD diske yükleyebiliyorsunuz, sesli komut ile videoyu aç diyebiliyorsunuz vs. Ayrıca görüntüyü 2:1 oranında kırptığınız için tam ekran da seyredebiliyorsunuz. Android veya başka bir cihaz ile izlerken alt ve üstte siyah bantlar çıkabilirler.

Sonuçta biraz zaman alıyor fakat görüntü özel olarak ekrana tam uyan olduğu için benim tercihim mp4 olarak indirip sd karta yüklemekten yana. 128 gb sd kartım var. bol bol alan var dolduruyorum.

video linki yok zaten parametre linki vardı. Süresi dolmuş olabilir. Sizin handbrake uygulamasını indirmeniz gerekli. Videoyu bir şekilde internetten bulabilirsiniz. Handbrake indirip kurdunuz mu ?

Dediğiniz doğru bazı android veya başka cihazlar kullanılarak video izlenebiliyor. Ancak sürekli olarak ve güçlü bir internet bağlantınızın olması gerekiyor. Yolda giderken her zaman olmayabiliyor güçlü bağlantı. Diğer yandan dahili video oynatıcıda kendi dosyası olduğu için daha kolay yönetiyorsunuz ve sisteme entegre oluyor. İsterseniz SSD diske yükleyebiliyorsunuz, sesli komut ile videoyu aç diyebiliyorsunuz vs. Ayrıca görüntüyü 2:1 oranında kırptığınız için tam ekran da seyredebiliyorsunuz. Android veya başka bir cihaz ile izlerken alt ve üstte siyah bantlar çıkabilirler.

Sonuçta biraz zaman alıyor fakat görüntü özel olarak ekrana tam uyan olduğu için benim tercihim mp4 olarak indirip sd karta yüklemekten yana. 128 gb sd kartım var. bol bol alan var dolduruyorum.

Üstad hazirda olan videolari paylaşmak mümkün olur mu?

Üstad hazirda olan videolari paylaşmak mümkün olur m
Maalesef yasadışı olduğu için bu tip bir paylaşım yapamıyorum. 4kvideodownloader ile istediğiniz siteden kendiniz indirebilirsiniz. İndirirken indirme formatını video, uzantıyı mkv ve çözünürlüğü 720p olarak seçin. İnen dosyayı handbrake programı ile 720 X 360 piksel ve 1500 kbs bitrate değerinde encode edin. İstediğiniz videoya ulaşın.

3 dk lık bir klip bilgisayar performansına bağlı olarak 2-4 dk arasında encode ediliyor. Sonra usb, sd kart ile üniteye yükleyip isterseniz jukebox'a da atabilirsiniz.

Geri
Üst Alt