Fren Balatasını Kontrol Edin Uyarısı

KB

Üye
İsim
Samil
Ön balataları 80bin Km civarında değişmiştim. Arka hiç değişmedi.
Araç 120bine geldi.

Bugün yola çıktık, dinlenme tesisinde camlara su tutabilir misiniz demiştim. Elindeki fırça ile tekerlere de su tuttu. Sensörde mı sorun oldu bilemedim.

Arka balataların durumu geçen ay resimdeki gibiydi
Sizce bitmiş midir?
Ek olarak geçen ay 4 yeni lastik taktırdım. 2 kere balans 1 kere rot yaptırmama rağmen araç 130 ile giderken titriyor. Disklerde sorun olabilir mi sizce?

Ekleme - 17.08.23

Aracı dün servise bıraktım.
Ön disk ve balata değişimi gerektiği söylendi.
Yaptırdım.
Titreme için de tekrar balans yaptırdım.

2 sorun da çözüldü.

Ekli dosyalar

• IMG_20230626_171108.jpg
    IMG_20230626_171108.jpg
    78.7 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_20230626_171126.jpg
    IMG_20230626_171126.jpg
    112.5 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:

@KB arka balatalar biraz daha gidebilir. Yani hiç değişmediğine göre ve daima siz kullanıyorsanız 150bine götürür.. belki biraz daha fazla. Ancak devamlılık söz konusuysa balata sertleşmiş olabilir. Ben olsam değiştirirdim. Bu arada arka balatalarda balata uyarısı olmadığından bu şekilde gözle kontrol etmeniz gerekir.

Ön balata uyarısı devam ediyor mu? Devam etmiyorsa yeni değiştirdiğinize göre bir ihtimal su teması ile sensör anlık kesintiye uğramış olabilir. Soketi sıkıca tekrar yerine oturtmayı deneyiniz. Ancak 40 bin km olmuş yine de kontrol ettirin. Sensörün bulunduğu taraf erken bitmiş olabilir. Belki titreme de bir tarafın daha erken tükenmesiyle olmuş olabilir.

130 km/s hızda titreme durumunda da önce lastik basınçlarını kontrol edin. Daha sonra diskleri de kontrol edin. Yolculuk anında istasyonda tutulan su, sıcak olan disklere temas etmişse yapısında bozulma yamulma olmuş olabilir.
Aynı yerde balans yapılmışsa bir de başka bir yer deneyiniz ve sürüş testi ile kontrol ettiriniz.

Upvote 0
Ön balataları 80bin Km civarında değişmiştim. Arka hiç değişmedi.
Araç 120bine geldi.

Bugün yola çıktık, dinlenme tesisinde camlara su tutabilir misiniz demiştim. Elindeki fırça ile tekerlere de su tuttu. Sensörde mı sorun oldu bilemedim.

Arka balataların durumu geçen ay resimdeki gibiydi
Sizce bitmiş midir?
Ek olarak geçen ay 4 yeni lastik taktırdım. 2 kere balans 1 kere rot yaptırmama rağmen araç 130 ile giderken titriyor. Disklerde sorun olabilir mi sizce?

Diskler sıcakken su tutulursa disk atar ve frene bastığınızda titreme yapar. Bu konuda hassas davranmak gerekiyor. Disk sıcakken jant içlerine kesinlikle su tutmayınız / tutturmayınız.

Frene basmadığınız halde titreme varsa, balans ayarı yine tutmamış maalesef. Lastikleri yeni taktıysanız, muhtemelen lastiklerin birinde veya daha fazlasında üretim hatası mevcut / atık olabilir. Ucuz lastiklerde genelde üretim hatası oluyor ve balans tutmuyor. Ne marka lastik taktınız.

.

Upvote 0
Yorumlarınız için teşekkürler.

@ogzogz
Sabah ön balataları kontrol ettim. Bunlarda sorun yok gibi görünüyor. Ön sağ balatada resim de gösterdiğim yere küçük bir ot girmiş. Ondan uyarı vermemiştir diye düşünüyorum.
Bu arada uyarı da dün akşam 4 saatlik yolculuk sonunda verdi uyarıyı kontak kapa aç yapınca daha da vermedi. Sabah ta denedim uyarı yok. Otu da aldım, boşta duruyordu. Sensör elle ulaşılabilecek bir yer de mı göremedim.

Balansi 2 ayrı yerde yaptırdım. 2. De basınçları da kontrol ettirmiştim.
Lastik basınçlarını ilk fırsatta kontrol edeceğim.

@hosmyy
Lastikler Goodyear asymmetric 6, 3 lastik 33. hafta 1 tanesi 45. haftaydı. Umarım balans sorunu teker üretim hatasından değildir. 2. Yaptırdığım balansta usta baya uğraştı aslında. 2 lastiği janttan ayırıp tekrar montaj yaptı.
Bir kez de yetkili serviste balans yaptıracağım. Düzelmezse uğraştıracak gibi görünüyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20230729_115606.jpg
    IMG_20230729_115606.jpg
    209.2 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20230729_091904.jpg
    IMG_20230729_091904.jpg
    149.2 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20230729_091604.jpg
    IMG_20230729_091604.jpg
    192.9 KB · Görüntüleme: 32
Upvote 0
Yorumlarınız için teşekkürler.

@ogzogz
Sabah ön balataları kontrol ettim. Bunlarda sorun yok gibi görünüyor. Ön sağ balatada resim de gösterdiğim yere küçük bir ot girmiş. Ondan uyarı vermemiştir diye düşünüyorum.
Bu arada uyarı da dün akşam 4 saatlik yolculuk sonunda verdi uyarıyı kontak kapa aç yapınca daha da vermedi. Sabah ta denedim uyarı yok. Otu da aldım, boşta duruyordu. Sensör elle ulaşılabilecek bir yer de mı göremedim.

Balansi 2 ayrı yerde yaptırdım. 2. De basınçları da kontrol ettirmiştim.
Lastik basınçlarını ilk fırsatta kontrol edeceğim.
@KB uyarı gitmişse muhtemelen soket titreşimden oynamış ve anlık olarak uyarı vermiş olabilir. Ot , dediğiniz gibi etki etmez.

Aşağıya balata fişi çalışma prensibi ile ilgili paylaşımımı ekliyorum. Dilerseniz konuya gidip oradan da fazla bilgi edinebilirsiniz..
@KaanU paylaştığınız resimdeki yerde kablo var. Hatta 2 taraflı şekilde diske temas sebebiyle parlamış. İlerleyen zamanda kablo kopacaktır ve sinyal verecektir.

Yukarıda 2 farklı tip balata sensör tipi var. Sizinki 2. gösterdiği.

Sonuç olarak kablo kopacak uyarı gidecek.

Ben böyle biliyordum.

Balans tutmama durumunda da belli ki tekrar tekrar yapılma ve uğraştırma söz konusuysa ya lastik ya da jantta sorun olabilir.
Bir de hangi lastik olduğunu hatırlıyor musunuz? Yani sensörün olduğu lastik mi sorunlu. Eğer böyleyse sert bir çukur darbe sonucu titreme ve balans tutmama oluyor olabilir. Sonuç olarak eğer ki ayni lastik ise sensör soketini titretmiş ve uyarıyı anlık yapmış olabilir..

• Beğen
Tepkiler: KB
Upvote 0
Hocam aynı sorunu geçen hafta yaşadım. Usta sağ ön lastiği söktü balata uyarı kablosu yerinden çıkmış dedi yapıştırdı.

• Beğen
Upvote 0
@ogzogz
İlk balansı lastiği aldığım yerde yaptılar 120km civarı hissedilir titreşim vardı.
2. Başka yerde yaptırdım 130-140 arası daha az titreşim hissediyorum.
Hangi lastik olduğunu anlamam mümkün değil tüm lastiklere balans yapıldı her seferinde.
Bir kez de serviste yaptıracağım.

@ugur.dogan
Teşekkürler. Servise balans için gideceğim orada kontrol ederler. Acil müdahale edilmesi gereken bir durum yok gibi görünüyor.

Upvote 0

Yaptırdım.

2 sorun da çözüldü.

Ön disk+balata+ rot balans 7950 TL tuttu.
Fatura mail gelecek dediler henüz gelmedi.

Bilgilerinize.

Upvote 0

Yaptırdım.

2 sorun da çözüldü.

Bilgilerinize.
Ödeme yaptıktan sonra faturayı kesip vermiyorlar mı?

Upvote 0

Yaptırdım.

2 sorun da çözüldü.

Bilgilerinize.
Geçmiş olsun.

• Beğen
Upvote 0
Servis dışında , titremeler için Balansı lastik araç üzerindeyken yaptırın
Bu yöntem için DSG şanzımanlı (önden çeker otomatik ya da yarı otomatik) araçlarda tavsiye edilmediğini duymuştum. Bence de sakıncalı olabilir. Arkadan itişli araçlarda daha sağlıklı sonuç alınabilir.

Upvote 0
Bu yöntem için DSG şanzımanlı (önden çeker otomatik ya da yarı otomatik) araçlarda tavsiye edilmediğini duymuştum. Bence de sakıncalı olabilir. Arkadan itişli araçlarda daha sağlıklı sonuç alınabilir.
Sorun çıkartma konusunda net bilgim olmadığı için birşey diyemiyorum hocam ama önden çekişli araçlar dahil hareket ve aktarma organları boşa alınmış bir araç için sorun çıkartcağını düşünmüyorum

Upvote 0

Geri
Üst Alt