Şerit takip kamerası problemi

Zafer

Üye
İsim
Zafer
Araç
T-ROC R Line
Herkese Selam,
Son günlerdeki sıcak havalarda aracımı ilk çalıştırdığımda şerit takip kamerası devre dışı kalıyor. Problemi aşağıda detaylı açıklamaya çalıştım.( biraz uzun yazı olmuş, problem ile karşılaşmayan okumayabilir 😉 )
Bu problem ile başka karşılaşanın olup olmadığını merak ediyorum.

Yaklaşık 10 ay önce Golf’u satıp T-roc R-line araca geçiş yaptım. Bilenler vardır, R line donanımda standartta ne şerit takip nede acc var. Bu nedenle bu donanımları sonradan taktım ve kullanıyorum.
Son günlerde şöyle bir problem yaşıyorum. Özellikle son günlerde havaların çok sıcak olduğu malumunuz. Sıcak havada güneş altında kalan aracın içi fazlası ile ısınabiliyor ama son günlerdeki bu ısınma ile önceleri hiç karşılaşmadım desem yeridir. Aracın içine binince bir kaç saniye nefes alamıyor insan. Tam da bu durumda kontağı açtığımda şerit takip kamerası ile alakalı nekadar hata varsa hepsini veriyor. Sonrasında biraz yol gidip aracın içi serinlediğinde aracı durdurup tekrar çalıştırdığımda hatalar ortadan kalkıyor. Aracı durdurup tekrar çalıştırmazsam hatalar gitmiyor.
Obdeleven ile baktığımda, problemin şerit takip kamerasının diğer modüller ile iletişiminin kesilmesinden kaynaklandığını görüyorum.
Problem sadece aşırı sıcak havada araç güneş altında kaldığında oluyor.
Problemin şu sebeplerin birinden kaynaklandığını düşünüyorum;
1) Kamera problemli ( Kamerayı Ali expres’ten aldım ama orjinal bosch marka kamera)
2) göneş ışığının ön camı ve dolayısı ile kamerayı aşırı ısıttığı için kamera kendini korumaya alıyor olabilir. Fakat burda da şöyle bir durum var, sonuçta kameranın bu kadar ısınacağı hesaba katılarak dizayn yapılmış olması gerekir ki, ön cama takılı ışık ve yağmur sensörü var. Onda herhangi bir hata yok.
3) güneş ışığının kamera merceğine verdiği etkiden kaynaklı bir problemin oluşması olabilirmi?

Yukarıda da yazdığım gibi öğrenmek istediğim son zamanlarda bu problemi başka yaşayanın olup olmadığıdır.

@Zafer bahsettiğiniz durum başıma gelmedi gelemez çünkü şerit takibim yok. Ancak araç kamerası kullanıyorum ve yurtiçi yurtdışı takip ediyorum.
Kameraların çalışma sıcaklığı aralığı var. Bazı kullanıcıların araç içi sıcaklık sebebiyle kameraları donuyor ve kayıt işlevini yerine getimiyor. Hatta bazı kullanıcıların kamera plastiğinde de deformasyonlar olabiliyor. Bu durum da genellikle ön cama yansıtıcılı güneşlik kullanımından oluyor. Buna etken diğer bir durum da hafıza kartının da aşırı ısınması olabiliyor. Şerit takibin hafıza kartıyla ilgisi yok orası başka.

Elbette bu düşünülüp üretilir. Ancak sıcakla ilişkilendirdiğiniz için kameranın aşırı sıcaklığa maruz kalmasından kaynaklı olabilir. Kamerayı aldığınız sitede yorumlar varsa bi araştırın. Belki benzer sorun olan olmuştur . Ya da satıcıya bi danışın.
Sonuç olarak tekrar çalıştırmada düzeliyor olması bir duruma rahatlatıcı diyebilirim. Belki izolasyon mu gerekir ya da fayda eder mi fikri ve çözümü olan olur umarım.
Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Herkese Selam,
Son günlerdeki sıcak havalarda aracımı ilk çalıştırdığımda şerit takip kamerası devre dışı kalıyor. Problemi aşağıda detaylı açıklamaya çalıştım.( biraz uzun yazı olmuş, problem ile karşılaşmayan okumayabilir 😉 )
Bu problem ile başka karşılaşanın olup olmadığını merak ediyorum.

Yaklaşık 10 ay önce Golf’u satıp T-roc R-line araca geçiş yaptım. Bilenler vardır, R line donanımda standartta ne şerit takip nede acc var. Bu nedenle bu donanımları sonradan taktım ve kullanıyorum.
Son günlerde şöyle bir problem yaşıyorum. Özellikle son günlerde havaların çok sıcak olduğu malumunuz. Sıcak havada güneş altında kalan aracın içi fazlası ile ısınabiliyor ama son günlerdeki bu ısınma ile önceleri hiç karşılaşmadım desem yeridir. Aracın içine binince bir kaç saniye nefes alamıyor insan. Tam da bu durumda kontağı açtığımda şerit takip kamerası ile alakalı nekadar hata varsa hepsini veriyor. Sonrasında biraz yol gidip aracın içi serinlediğinde aracı durdurup tekrar çalıştırdığımda hatalar ortadan kalkıyor. Aracı durdurup tekrar çalıştırmazsam hatalar gitmiyor.
Obdeleven ile baktığımda, problemin şerit takip kamerasının diğer modüller ile iletişiminin kesilmesinden kaynaklandığını görüyorum.
Problem sadece aşırı sıcak havada araç güneş altında kaldığında oluyor.
Problemin şu sebeplerin birinden kaynaklandığını düşünüyorum;
1) Kamera problemli ( Kamerayı Ali expres’ten aldım ama orjinal bosch marka kamera)
2) göneş ışığının ön camı ve dolayısı ile kamerayı aşırı ısıttığı için kamera kendini korumaya alıyor olabilir. Fakat burda da şöyle bir durum var, sonuçta kameranın bu kadar ısınacağı hesaba katılarak dizayn yapılmış olması gerekir ki, ön cama takılı ışık ve yağmur sensörü var. Onda herhangi bir hata yok.
3) güneş ışığının kamera merceğine verdiği etkiden kaynaklı bir problemin oluşması olabilirmi?

Yukarıda da yazdığım gibi öğrenmek istediğim son zamanlarda bu problemi başka yaşayanın olup olmadığıdır.
Golfte 853 şerit takip kamerası kullanıyorum sonradan takma. bahsettiğiniz sıkıntıları hiç yaşamadım açıkçası...

Sonradan araçlara sürekli şerit takip kamerası montaj işlemi yapıyorum işletmemde hiç böyle bir sorunla karşılaştım diyen olmadı. Tabi bu son 3 gündeki sıcaklar bambaşkaydı ama yine arayan soran olmadı arızaya düştü diye. Farklı bir kamera ile denemenizi öneriririm.

@Zafer öncelikle istanbulda yaşıyorum 3.5 yılı aşkındırki 2014 golf aracımı kullanıyorum , fabrikasyon 5q lu şerit takibi vardı bu bahsettiğiniz sorunun aynısını 1.5 yada 2 sene önce tüm kullanımım boyunca 1 kez yaşadım aşırı sıcaktandır diye önemsemedim dediğiniz gibi yola çıkınca biraz zaman geçince tekrwr çalıştırınca gitmişti , yaklaşık 10 ay öncede golf 7.5 ların 3q lu 854 kamera ve camına geçtim sıcaklar şu son günlerde epey fazla ama henüz öyle bi uyarı almadım bu yeni kamera ve camda

Cevaplar için teşekkürler,

Kamera nekadar ısınıyor diye üzerindeki plastik kapağı sökerek 2 gündür kontrol ediyorum.
Özellikle aracı 3-4 saat güneşin altında bıraktım. Araca geri geldiğimde ve kontağı açtığımda tabiki yine hata verdi. Elimle kameranın gövdesine dokunduğumda, daha doğrusu dokunmaya çalıştığımda en fazla 2 -3 saniye dokunabildim. Elimi yakacak şekilde ısınmış.
Kameranın gövdesi döküm tarzı bir demir olduğu için güneş altında ısınması normal ama bukadar mı ısınır bilemedim.
Sonrasında obdeleven ile araca bağlandım ve A5 kamera modülünün iletişimi kesilmiş haberleşmiyordu.
Kamerayı soğutunca hatalar düzeldi.
Başka bir kamera ile test yapmadan doğru bir tespit yapamayacağım gibi görünüyor.

Ben golf te boyle bir sikinti yasamadim orjinal kamera var fakat benim ön camda uv korumali cam filmi var belki onun faydasi oluyordur.ayni zamanda 2020 yeni logo rline troc var onda da orjinal kamera var onda bazen bu bahsettiğiniz hatalar oluyor fakat gunesle ilgili değil aksam yaptigi da oluyor bu yöndeki şüphelerim sonradan pla 3.0 yaptirdim ve bir kac gizli ozellik acildi ondan sonra olmaya basladi belki kodlama ile alakali catışan birseyler olabilir diye düşünüyorum

Muhtemelen kamera problemli. Benim şöyle bir sorunum var yaz veya kış aylarında hava ister aydınlık ister karanlık olsun hiç fark etmeksizin 100-150 KM yol gittikten sonra şerit takip sistemi kendiliğinden devreden çıkıyor. Bir kaç yere gösterdiğimde kameranın sorunlu olduğunu söylediler başka bir kamerayla deneme şansım olmadı ne yazık ki. Sonu 654 L ile biten kameralarda bu tarz problemler olabiliyor.

Bendeki kameranın versiyonu da 654L
Satın aldığımda H versiyondu T-roc da L kullanıldığı için versiyonu L işe değiştirildi.
Birkaç defa uzun yol da yaptım ve mola vermeden 3 -4 saat gitmişliğim oldu ama yolda herhangi bir sıkıntı çıkarmadı ve bahsettiğim sorun haricinde şuana kadar bir sıkıntı da görmedim.
Şerit takibi şehir içinde biraz sıkıntılı ama uzun yolda acc ile birlikte büyük konfor oluyor gerçekten.
Kamerayı taktığım için şerit takibinden çok uzun far asistanının işlevselliği benim çok hoşuma gitti. Aracımdaki farlar IQ Led (matrix olarak geçiyor) olduğu için öndeki aracı çok güzel maskeleme yapıyor. Virajlarda neredeyse önümdeki aracın önünü bile aydınlattığı oluyor diyebilirim.
Gece yolculuğunu seven biri olarak bundan sonraki uzun yolculuklarımı gece yapmaya teşvik ediyor beni 😄
Problem ile ilgili olarak denemelerim devam ediyor, son durumda farklı bir kamera temin edip değiştirmeyi be durumu görmeyi
düşünüyorum.

Cevaplar için teşekkürler,

Kamera ne kadar ısınıyor diye üzerindeki plastik kapağı sökerek 2 gündür kontrol ediyorum.
Özellikle aracı 3-4 saat güneşin altında bıraktım. Araca geri geldiğimde ve kontağı açtığımda tabiki yine hata verdi. Elimle kameranın gövdesine dokunduğumda, daha doğrusu dokunmaya çalıştığımda en fazla 2 -3 saniye dokunabildim. Elimi yakacak şekilde ısınmış.
Kameranın gövdesi döküm tarzı bir demir olduğu için güneş altında ısınması normal ama bukadar mı ısınır bilemedim.
Sonrasında obdeleven ile araca bağlandım ve A5 kamera modülünün iletişimi kesilmiş haberleşmiyordu.
Kamerayı soğutunca hatalar düzeldi.
Başka bir kamera ile test yapmadan doğru bir tespit yapamayacağım gibi görünüyor.

Gölgede bekletiniz ve kameranın sıcak olup olmadığına bakar mısınız? Araç kilitliyke sürekli enerji alıp ekstra ısınıyor olabilir mi? Diğer yandan aslında döküm gövde soğutmak içindir. Ancak ortam sıcak olunca haliyle ısıyı soğutmama durumu doğuyor olabilir. Enerji durumunu kontrol edip, daha sonra da kamera değişimi testinden sonra netleştirebilirsiniz.

Ek olarak araca binince kontağı açınca uyarı geliyorsa, uyarı geldikten sonra kontağı kapatıp tekrar açınca da uyarı geliyor mu? Yoksa illa ki yol yapıp içerisi soğuduktan sonra kontak kapatıp açmak mı gerekiyor? Yani kısaca arka arkaya 2 kontak aç kapa yapınca düzelip düzelmediğini de deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Üst Alt